Žymos archyvas: Vėtra Trinkūnaitė
Garsus pasaulio serialas atrado dainininkę lietuvaitę Vėtrą Trinkūnaitę (nuotraukos, video) (2)
Per „History“ kanalą rodomo serialo „Vikingai“ žiūrovai visame pasaulyje nekantriai laukia naujausių – ketvirto sezono antros dalies serijų. Naujausioje serijoje „Vikings“ gerbėjai išgirdo lietuvišką balsą – Vėtrą Trinkūnaitę, kuri atliko laidotuvių giesmę senąja norvegų kalba.
Vėtra pasakojo, kad „Vikingų“ muzikinio takelio kūrėjas ir garsios Norvegų skandinaviško folkloro grupės Wardruna lyderis Einaras Selvikas (Einar Selvik) yra didelis Romuvos apeigų grupės „Kūlgrinda“, kurioje ji dainuoja, gerbėjas.
Išgirdęs Vėtros atliekamas lietuvių liaudies dainas jis nusprendė, kad Vėtra privalo atlikti giesmę didingoje laidotuvių scenoje. Pati atlikėja pasakoja, kad filmuotis seriale „Vikingai“ Skaityti toliau
Ramuvos stovykla atgaivino lietuvišką dvasią (nuotraukos, video) (1)
Rugpjūčio 10-16 dienomis Dvarčiškiuose Švenčionių rajone vyko kasmetinė Lietuvos ramuvų sąjungos stovykla.
Šių metų stovykla vadinosi „Kuriame sutartinę“, tad stovyklautojai turėjo galimybę išmokti ir kūrybiškai pritaikyti sutartines. Sutartinės skambėjo palydint saulę, vakarojant prie laužo, rengiantis ir švenčiant Žolinės šventę.
Stovyklautojai buvo mokomi rytų Lietuvai būdingų sutartinių, Skaityti toliau
Japonijos ambasadorius mato Lietuvos išskirtinumą išsaugotame baltiškame tikėjime (3)
Birželio 7 d. Senovės baltų religinės bendrijos Romuva atstovai, Japonijos ambasados kvietimu, dalyvavo susitikime su Japonijos ambasadoriumi Lietuvoje Jo Ekscelencija Tojoji Šigėda (Toyoei Shigeeda). Su ambasadoriumi susitiko Romuvos krivė Inija Trinkūnienė, religijotyrininkas, Romuvos garbės vaidila dr. Dainius Razauskas, Lietuvos jaunimo Romuvos atstovė, kanklininkė ir dainininkė Vėtra Trinkūnaitė bei japonų kalbą savarankiškai nuo 13-os metų besimokanti ir jau puikiai ja kalbanti Austėja Strončikaitė. Romuvos atstovus priėmė Jo ekscelencija T. Šigėda kartu su žmona Mičko Šigėda (Michiko Shigeeda) ir pirmuojų ambasados sekretoriumi Hirokiu Takajama (Hiroki Takayama). Skaityti toliau
Lietuvos vardas minimas Indijos dienraščių puslapiuose (4)
Paskutinėmis 2015 metų dienomis Indijos laikraščiuose buvo minimas Lietuvos vardas ir mirgėjo nuotraukos su Lietuvos krivės Inijos Trinkūnienės ir dainininkės Vėtros Trinkūnaitės atvaizdais. Lietuvos atstovės buvo pakviestos Kaljan ašram (Kaljan ashram) organizacijos dalyvauti Indijos genčių olimpiadoje.
2015 m. gruodžio 27 dieną Rančyje prasidėjo visos Indijos genčių olimpinės varžybos. Jas rengia visas Indijos visuomenines gentis globojanti organizacija Kaljan ašram (Kaljan ashram). Skaityti toliau
Prikeliami senovės baltų Dievai: „Laimos giesmės“ (4)
Gegužės 10 dieną, sekmadienį 16 val. Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ pristatys savo naują kompaktinę plokštelę „Laimos giesmės“. Renginys vyks Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, įėjimas per archeologijos ekspoziciją iš kiemo pusės priešais eskalatorių į Gedimino kalną).
Mintimis apie Deivę Laimą ir „Laimos giesmes“ dalinsis religijotyrininkas, mitologas dr. Dainius Razauskas ir etnologė, Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė. Skaityti toliau
Romuva pasitiko sugrįžtančią Saulę (nuotraukos) (6)
Gruodžio dvidešimtąją rinkomės į jaukią Lietuvos liaudies kultūros centro salę ant srauniosios Vilnios kranto atlikti vieną svarbiausių apeigų – pasitikti sugrįžtančią Saulę. Šie metai Romuvai buvo didžių pokyčių laikas: į Dausas išlydėtas didysis dvasinis vedlys Krivis Jaunius – Jonas Trinkūnas. Ekrane dar kartą išvydome šviesų Jo veidą, sekėme Jį tolstantį sausio vaiskioje padangėje ir kaip stebuklingą sugrįžimą pastebėjome, kad pro salės langą iš apsiblaususios padangės staiga pasiekė Saulės spindulys. Tokia tad buvo pirmoji akimirka pradedant Saulėgrįžos apeigas. Skaityti toliau
„Kūlgrinda“ rengia naują kompaktinę plokštelę – „Giesmės Žemynai“ (audio) (6)
Lietuvos Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ nuosekliai žengia baltų dievams skirtų giesmių leidybos keliu. Pastaruoju metu „Kūlgrinda“ įrašinėja dar vieną kompaktinę plokštelė skirtą deivei Žemynai. Apie jos leidybą Alkas.lt kalbasi su „Kūlgrindos“ vadove Inija Trinkūniene.
Alkas: Apeigų grupė „Kūlgrinda“ gyvuoja jau daugiau nei dvidešimt metų, yra garsi savo muzikine kūryba. Esate išleidę ne vieną kompaktinę plokštelę. Girdėjome, kad įrašinėjate naują. Kokia ji, apie ką? Skaityti toliau
Romuviai ir žygeiviai paminėjo „dainuojančios revoliucijos“ 45-metį (audio, video, nuotraukos) (27)
Spalio 8 dieną Seime įvyko konferencija „Prie dainuojančios revoliucijos ir sąjūdžio ištakų. Romuvos ir žygeivių judėjimams – 45-eri“.
Konferencija prasidėjo trumpa ugnies apeiga. Buvo įkurtas simbolinis ugnies aukuras.
Etnokultūrinio ir žygeivių sąjūdžio 45-mečiui ir Senovės baltų religinės bendrijos įregistravimo 20-mečiui paminėti skirtoje konferencijoje pranešimus skaitė ir prisiminimais dalijosi etnokultūrinio bei žygeivių sąjūdžio pradininkai Jonas Trinkūnas, Vydūno draugijos pirmininaks dr. Vacys Bagdonavičius, žygeivė ir romuvė Nijolė Balčiūnienė, garsūs žygeiviai Tadas Šidiškis ir Rimantas Matulis, romuvė Inija Trinkūnienė, politologė Ainė Ramonaitė Skaityti toliau
Seime bus minimos Lietuvos Romuvos ir žygeivių judėjimo 45-osios metinės (programa, tiesioginė transliacija) (22)
Spalio 8 dieną, pirmadienį, (LR Seimo III rūmų Konferencijų salėje) įvyks konferencija „Prie dainuojančios revoliucijos ir sąjūdžio ištakų. Romuvos ir žygeivių judėjimams – 45-eri“.
Žiūrėkite konferencijos tiesioginę transliaciją ČIA.
Konferencija prasidės ugnies apeiga. Senovės baltų religinės bendrijos Romuvos Krivis, romuviai, žygeiviai ir Vilniaus Universiteto ramuvos žmonės įkurs simbolinį ugnies aukurą.
Etnokultūrinio ir žygeivių sąjūdžio 45 –mečiui ir Senovės baltų Skaityti toliau
Anglijos lietuviai tęsia Rasos šventės tradiciją (nuotraukos) (2)
Antrus metus iš eilės Anglijos Lietuvių Romuva sukviečia tautiečius į seniausią Londono ąžuolų Epingo girią švęsti Rasos šventės.
Birželio 16 dieną sugužėjo bičiuliai iš įvairių Anglijos miestų, Škotijos ir atvyko svečiai iš Lietuvos. Iš miško akmenų sukrovė aukurą, pastatė vartus, merginos nusipynė sau vainikus iš lauko gėlių, o vyrams – iš ąžuolo lapų, padengė vaišių stalą. Išlaikyta garbinga tradicija – šventėje nevartoti svaigalų.
Šventė prasidėjo apeiginiu apsiprausimu, praeinant pro vartus. Ugnies pagerbimo apeigą vedė iš Vilniaus atvykusi vaidilutė Vėtra Trinkūnaitė. Skaityti toliau
Anglijos lietuvių Romuva kviečia į Rasos šventę Londone (0)
Birželio 16–17 d. Anglijoje lietuvių Romuva Epingo miške surengs Rasos šventę! Nuo 14 iki 18 val. vyks pasiruošimas šventei. Bus tvarkoma šventės vietą: statomas apeiginis aukuras, sukrautas šventinis laužas, pinami vainikai ir gėlių girliandos, įrengti šventiniai vartai.
Šventinę talką romuviai laiko neatsiejama šventės dalimi. Talkininkaujant bus mokomasi sutartinių, giesmių ir liaudies dainų, šventės dalyviai susipažins vieni su kitais.
Šventinės apeigos bus pradėtos 19 val. Bus dainuojamos apeiginės Rasos šventės giesmės Skaityti toliau
Penktoji baltų kultūros ir religijos mokykla buvo skirta Jorei ir „Pavasario mitui“ (V) (video, nuotraukos) (28)
Balandžio 28 d. jau 16-tą kartą Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje ir Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje (Kulionių k. Molėtų r.) švenčiant pirmosios pavasario žalumos šventę Jorę įvyko ir Lietuvos Romuvos V Baltų kultūros ir religijos mokyklos (BKRM) užsiėmimas.
Balandžio 28 d., šeštadienio, pavakarę po Vėtros Trinkūnaitės sutartinių giedojimo pamokų ir šventinės Jorės pirties didelis būrys šventės dalyvių sugužėjo į Vilniaus Universiteto Molėtų Observatorijos salę. Čia vyko proginė mitologo dr. Dainiaus Razausko paskaita „Pavasario mitas“.
Tai buvo jau penktas pernai įsikūrusios Baltų kultūros ir religijos mokyklos užsiėmimas. Skaityti toliau
Vėl kviečia sutartinių mokykla (audio) (4)
Balandžio 4 d., trečiadienį, 17 val. Vilniuje, Sutartinių mokyklos rengėjai – Lietuvos jaunimo ramuva kviečia į paskaitą skirtą sutartinėms ir praktinius sutartinių mokymus. Lietuvos technikos bibliotekos rūsio salėje Šv. Ignoto 6 įvyks dr. Dalios Urbanavičienės paskaita „Sutartinių sinkretizmas“.
D.Urbanavičienė – sutartinių tyrinėtoja, išleidusi šokamoms sutartinėms skirtą monografiją „Šokamosios ir žaidžiamosios sutartinės“, šį sykį pasakos apie sutartinių kaip sinkretinio žanro, apimančio giedojimą, šokį ir muzikavimą, ypatumus. Autorė ne tik teoretikė, bet ir praktikė, tad paskaitą praturtins šokamų sutartinių mokymai. Skaityti toliau
Baltų kultūros ir religijos mokykla tęsia veiklą (nuotraukos, video) (III) (9)
Sausio 22 d. įvyko trečiasis Baltų kultūros ir religijos (BKR) mokyklos susitikimas, kuriame paskaitas skaitė Jonas Trinkūnas, Laimutis Vasilevičius, dr. Dainius Razauskas.
Baltų kultūros ir religijos mokykla įsikūrė visai neseniai, pirmasis susitikimas įvyko pernai lapkričio 18 dieną. Buvo nutarta, kad reikalinga mokykla, kurioje norintieji galėtų susipažinti su mūsų senąja religija ir kultūra. Mokykloje paskaitas skaito žymūs etnologai, mitologai, tautosakininkai, taip pat Romuvos vaidilos. Į mokyklą renkamasi kartą per mėnesį visai dienai, savaitgaliais.
Trečiąsias susitikimas kaip visada buvo pradėtas Romuvos „Jovaro“ giedojimu. Skaityti toliau