„Mechaninė palydovo gamybos dalis jau beveik baigta, iš aviacinio aliuminio pagamintas korpusas, komponentai jungiami į vieną visumą. Skaityti toliau
Žymos archyvas: Tarptautinė kosminė stotis
„Mokslo sriuba“: norite tapti kosmoso turistu? Bilieto kaina – 250 tūkstančių JAV dolerių (video) (0)
JAV prezidentas Džonas Kenedis 1961 m. inicijavo „Apollo“ programą. Prie šios sudėtingos ir nesuvokiamai brangios programos įgyvendinimo prisidėjo apie 400 000 įvairių specialistų bei daugiau nei 20 000 įmonių ir universitetų. Pirminis programos tikslas – sukurti raketą, galinčią žmones nuskraidinti į Mėnulį.
Jį pasiekus, imta galvoti apie dar didesnius užmojus. Tikriausiai esate matę filmų, kuriuose žmonės gyvena kitose planetose, kuria jose kolonijas, pasaulis tampa suvokiamas kaip gyvenimas visoje galaktikoje. Skaityti toliau
Kosmose pirmą kartą pražydo gėlė (0)
Amerikiečių astronautas Skotas Kelis (Scott Kelly) socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalijo nuotrauka iš Tarptautinės kosminės stoties su pirmąja kosmose išauginta ir pražydusia gėle.
Tas augalas, kuris išskleidė žiedą – oranžinė zinija.
Praėjusių metų pradžioje astronautams kosminėje stotyje taip pat pavyko išauginti raudonųjų romaninių salotų.
Tokiais tyrimai norima sužinoti, kaip pavyktų kosmose užsiauginti tokių daržovių, Skaityti toliau
Astronautas iš TKS apsiriko ir paskambino nepažįstamai moteriai (4)
Astronautas Timas Pikas atsiprašė, kad, iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) surinkęs ne tą numerį, paskambino nepažįstamai moteriai ir paklausė: „Alio, ar tai planeta Žemė?“.
T. Pikas atsiprašymą parašė socialiniame tinkle „Twitter“.
Iš tikrųjų jis bandė prisiskambinti savo žmonai Rebekai. Neprisiskambino jis ir tėvams, teko palikti balso pranešimą.
Atsargos karo lakūnas, majoras T. Pikas neseniai tapo pirmuoju britų astronautu Skaityti toliau
Pirmą kartą į TKS išskrido Didžiosios Britanijos astronautas (video) (0)
Į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS) išvyko trys astronautai. Jų erdvėlaivis sėkmingai pakilo iš Kazachstane esančio kosmodromo. Vienas iš įgulos narių – Timas Pykas (Tim Peake), kuris yra pirmasis britas, vykstantis į TKS.
Po 6 valandų skrydžio kosmonautus nešančios kapsulės liukas atsidarys 21.25 val. Lietuvos laiku.
Jie prisidės prie TKS jau dirbančių dviejų Rusijos ir vieno amerikiečių astronauto. Skaityti toliau
Nepavyksta užmegzti ryšio su į TKS paleista krovinį nešančia Rusijos kapsule (video) (0)
Po to, kai raketa „Sojuz“ anksčiau balandžio 28 dieną sėkmingai pakilo iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane, nešdama krovinių kapsulę „Progress M-27M“ į Tarptautinę kosminę stotį, paaiškėjo, kad nugabenti 2,5 tonos krovinio nepavyks, nes pakilo per aukštai ir iki šiol nėra suvaldoma iš žemės.
Valdymo centras Rusijoje du kartus nesėkmingai bandė susisiekti su krovinį nešančia kapsule.
Manoma, kad „Progress“ kapsulė nesuvaldomai sukasi apie savo ašį ir dėl šios priežasties Skaityti toliau
Istorinis „SpaceX“ skrydis nepavyko (video) (0)
Sausio 10 d. iš Kanaveralo kyšulio Floridos valstijoje, JAV pirmą kartą į kosmosą pakilo amerikiečių bendrovės „Space Exploration Technologies Corporation“, plačiau žinomos kaip SpaceX arba CRS-5 grįžtančiąją raketą.
Šis įvykis, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) dekano Andriaus Vilkausko teigimu, atverčia naują puslapį kosmoso versle, nes turėtų ženkliai atpigti skrydžiai į Žemės orbitą ir Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Bandomoji SpaceX CRS-5 raketa nešėja „Falcon 9“, po keletą kartų atidėto starto, sausio 10 d. 11 val. 47 min. Lietuvos laiku galiausiai pakilo.
Vilniuje vyks jubiliejinė kosmoso ekonomikos konferencija „SEMWO 2014“ (0)
Lietuva, šiemet į kosmoso erdvę išleidusi du pirmuosius palydovus, vis giliau leidžia šaknis į šią sferą – spalio 21–23 dienomis Vilniuje vyks jubiliejinė tarptautinė kosmoso ekonomikos konferencija „Space Economy in the Multipolar World, 2014 (SEMWO 2014)“. Apie kosmoso tyrimus, kosmoso ekonomikos ateities perspektyvas mintimis dalysis ir diskutuos daugiau nei 20 pranešėjų iš Lietuvos, JAV, Saudo Arabijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Ukrainos ir kitų šalių.
„Džiaugiamės, kad šiais metais Lietuvai tapus kosmine valstybe dėmesys mūsų vykdomiems tyrimams ir projektams vis didėja. Skaityti toliau
NASA pagaliau surado kuo pakeisti Rusiją – atsinaujins astronautų skrydžiai į TKS (0)
Jungtinių Valstijų aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pranešė grįžtanti prie JAV vykdomų pilotuojamų kosminių skrydžių, kurie laikinai buvo nutraukti atsisakius naudoti nesaugiais laikytus daugkartinius erdvėlaivius „Space Shuttle“. Nuo to laiko NASA savo astronautų skrydžiams į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) nuomojosi rusiškus kosminius laivus.
Viena astronauto vieta juose NASA kainuoja 70 mln. dolerių. Per metus paprastai į kosminę stotį atskrisdavo 6 JAV astronautai. Skaityti toliau
Rusijos diplomatiniai spąstai: tarptautines TKS astronautų treniruotes rengs aneksuotame Kryme (0)
Pirmadienį, rugsėjo 8 d. Rusijos Federacijos Kosmoso agentūra (Roscosmos) paskelbė apie planus perkelti išgyvenimo treniruočių visiems „Sojuz“ erdvėlaivio keleiviams vietą į Rusijos karinio jūrų laivyno bazę Sevastopolyje, aneksuotame Kryme. Toks jos žingsnis kitas valstybes pastato į keblią padėtį, nes amerikiečiai, europiečiai ir japonai astronautai turėtų vykti į okupuotą teritoriją be Ukrainos išduotų vizų.
Jeigu kitų valstybių astronautai nesutiks keliauti į Rusijos aneksuotą Skaityti toliau
Lietuviški palydovai jau atvirame kosmose! (atskriejo trys lietuviški žodžiai iš palydovo) (3)
Šiandien, vasario 28 d., 9.30 val. Lietuvos laiku iš Tarptautinės kosminės stoties į orbitą vienas po kito sėkmingai išleisti du pirmieji lietuviški palydovai. Pirmasis į atvirą kosmosą išleistas Kauno technologijos universiteto „LitSat-1“ palydovas ir iš karto po jo – Vilniaus universiteto „LituanicaSat-1“.
Šiuo metu Kauno technologijos universitete įrengtoje naujoje ryšio stotyje budi „LitSat-1“ komanda – tikimasi, kad pirmąjį ryšį pavyks Skaityti toliau
Dėl padidėjusio saulės aktyvumo lietuviški palydovai į kosmosą šiandien nekyla (0)
Dėl saulės žybsnio ir padidėjusio aktyvumo JAV kosmoso agentūra NASA paskelbė atšaukianti raketos nešėjos „Antares“ planuotą paleidimą šiandien vakare 20:32 val. Kada planuojamas kitas raketos nešėjos „Antares“ skrydis, kol kas neskelbiama.
„Kosmoso pramonėje gamtos reiškiniai yra labai svarbūs ir jų ignoruoti nevalia. Stengiamasi eliminuoti mažiausius rizikos faktorius. Šis NASA specialistų sprendimas dar kartą patvirtina, kaip kruopščiai yra planuojamos visos misijos. Šiam atvejui apibūdinti tikrai tinka posakis Skaityti toliau
Jau trečiadienį į Tarptautinė kosminę stotį pakils pirmieji Lietuvos palydovai (0)
Jau šį trečiadienį (sausio 8 dieną) į kosmosą pakils pirmieji lietuviški mažieji palydovai (nanopalydovai). Palydovų „Lituanica Sat-1“ ir „LitSat-1“ skrydį į kosmosą iš NASA skrydžių aikštelės JAV Volopo saloje tiesiogiai transliuos ir komentuos LRT radijas, LRT ir TV3 televizija, o taip pat internetu.
Apie 20 val. 30 min. Lietuvos laiku raketa nešėja „Antares“ palydovus pakels į kosmosą, vėliau nuo raketos atsiskirs krovininis erdvėlaivis „Cygnus“, kuris krovinį iš Žemės kartu su palydovais pristatys į Tarptautinę kosminę stotį. Skaityti toliau
Pirmųjų Lietuvos palydovų pakilimą į kosmosą vėlina ir oro sąlygos (0)
Rytinėje Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pakrantėje įsisiūbavusi pūga, kuri, kaip skelbiama, nusinešė ir žmonių gyvybių, koreguoja ir kompanijos „Orbital“ planus.
Erdvėlaivio „Cygnus“ paleidimas, su kuriuo į Tarptautinę kosminę stotį bus nugabenti pirmieji lietuviški palydovai „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“, perkeltas bent vienai dienai – iš sausio 7 į 8 dieną, o sąlygoms nepagerėjus – ir iki sausio 9 d.
Siekiant, kad šis istorinis įvykis – pirmoji Lietuvos kosminė misija – būtų nušviestas plačiu mastu, Skaityti toliau
„Mokslo sriuba“: kaip galime pakeisti pasaulį? (4)
Trylika metų Tarptautinėje kosminėje stotyje gyvena kosmonautai, CERN greitintuvuose atkartojame pirmuosius Visatos susikūrimo momentus ir dėl maisto trūkumo kiekvienais metais miršta 3,1 milijono vaikų iki penkių metų amžiaus. Kas dešimt sekundžių po vieną vaiką. Kas čia per nesąmonė?
„Jungtinių Tautų pasaulio maisto programos duomenimis, šiandien užauginame tiek maisto, kiek užtektų visiems žmonėms. Mes turime sočiai maisto! Daugiau nei po 2100 kilokalorijų kiekvienam per dieną. Skaityti toliau
Lietuviai sieks bendradarbiauti su bent trimis NASA centrais (0)
Mažųjų palydovų „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“ projektai paskatins Lietuvos bendradarbiavimą su tarptautinėmis kosmoso organizacijomis – tuo įsitikinę šalies kosmoso entuziastai. Vašingtone viešintis Lietuvos kosmoso asociacijos (LKA) direktorius Vidmantas Tomkus susitikime su Lietuvos ambasadoriumi JAV Žygimantu Pavilioniu aptarė galimas konkrečias Lietuvos mokslo tyrimų institucijų bendradarbiavimo su NASA sritis.
„Didžiuojamės pirmaisiais lietuvių žingsniais kosmose, kurie neabejotinai padidins mūsų šalies matomumą Skaityti toliau
„LituanicaSAT-1“ žemės stotis Vilniuje rinks JAV palydovo skrydžio duomenis (video) (0)
Vieno iš pirmųjų lietuviško palydovo „LituanicaSAT-1“ kūrėjai padės JAV palydovo „TechEdSat-3p“ projekto vystytojams gauti jų palydovo skrydžio duomenis.
Vilniaus universitete įkurtoje „LituanicaSAT-1“ žemės stotyje gauti duomenys padės amerikiečiams surinkti daugiau žinių, leisiančių tiksliau atlikti eksperimentus kosmose. Palydovą „TechEdSat-3p“ kuria San Chosė (Kalifornijos valstija, JAV) ir Aidaho (Aidaho valstija, JAV) universitetų studentai. Skaityti toliau
Pirmasis Lietuvos palydovas LitSat-1 jau pasiekė NASA bandymų centrą (0)
Tuo metu kai centrinė Lietuvos žiniasklaida skambiai reklamuoja, kad pirmas lietuviškas palydovas „Lituanica SAT-1“ šį vakarą (spalio 24 d.) iškilmingai iš LRT studijos bus palydėtas į NASA būstinę, kitas pirmasis lietuviškas palydovas „LitSat-1“ į NASA būstinę kelionę pradėjęs spalio 9 d. jau pasiekė savo kelionės tikslą!..
Praėjusią savaitę išsiųstas Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos kosmoso asociacijos sukurtas pirmasis Lietuvos kosminis palydovas „LitSat-1“ sėkmingai Skaityti toliau
VU mokslininkai patvirtino: palydovas „LituanicaSAT-1“ skrydžiui pasirengęs (video) (0)
Vilniaus universiteto (VU) ekspertų komisija teigiamai įvertino palydovo „LituanicaSAT-1“ esamą projekto padėtį. Jau gruodžio pradžioje šis VU mokslininkų ir kolegų bendro darbo kūrinys bus paleistas į Žemės orbitą.
„Vilniaus universitete atlikta kritinė projekto peržiūra. Tai vienas esminių projekto etapų prieš pradedant paskutiniuosius misijos darbus. Pateikus išsamią projekto techninę informaciją, pristačius darbų eigą ir prognozuojamas rizikas, ekspertų grupė tikrino, ar visi darbai bus atlikti pagal intensyvų projekto grafiką,“ Skaityti toliau
Lietuviškas palydovas „LitSat-1“ paskutinį kartą išbandomas Žemėje (0)
Kauno technologijos universiteto Elektronikos fakultete šiomis dienomis dažniau nei pastatą renovuojančius statybininkus galima sutikti palydovą „LitSat-1“ kuriančios komandos narius. Nors iki palydovo kelionės į JAV liko dar daugiau nei mėnuo, jis jau siunčia signalus į specialius prietaisus. Tiesa, kol kas jie stovi vos už keliasdešimties centimetrų nuo palydovo, tačiau analogišku principu „LitSat-1“ bus stebimas ir būdamas 400 kilometrų aukštyje.
Interneto TV laida „Mokslo sriuba“ kviečia pažinčiai su Tarptautine kosmine stotimi (II) (video) (0)
Turėti galimybę dirbti laboratorijoje be gravitacijos – tikras įdomumas ir keistumas. Žemėje pastatyti tokį tyrimų centrą, kuriame galima būtų išjungti žemės trauką – tai būtų tarsi iš fantastikos srities. Dėl to, Tarptautinė kosminė stotis yra unikali laboratorija, kurioje paleista stiklinė nenukrenta ant grindų ir nesudūžta, visi daiktai yra besvoriai, viskas, kas nepritvirtinta, skraidžioja sau tarsi tai būtų sapno pasaulis.
Kokia yra šios kosminės stoties prasmė? Kam ji pastatyta? Ką joje veikia kosmonautai? Ar tai yra mokslo šviesos, ar pinigų švaistymo stotis? Visa tai pabandė išsiaiškinti ir atsakyti jaunieji „Mokslo sriubos“ kūrėjai. Skaityti toliau
Interneto TV laida „Mokslo sriuba“ kviečia pažinčiai su Tarptautine kosmine stotimi (I) (video) (0)
Net jei ir būtume supervalstybė, kosmoso tyrimai yra tokie brangūs, kad gali labai greitai nusausinti biudžetą. Tą supratę mokslininkai ir politikai nusprendė, kad reikia susivienyti ir apjungus pajėgumus pastatyti bendrą Tarptautinę kosminę stotį. 15 didžiųjų valstybių džiaugsmingai pasirašė sutartis ir išreiškė savo valią už šviesią mokslo ir technologijų ateitį. Įspūdingos statybos prasidėjo 1998 m.
„Kokiu būdu virš žemės buvo iškelta virš 450 tonų konstrukcijų ir gausybė technikos? Kiek visa tai kainavo? Skaityti toliau
Bendrovė „SpaceX“ pradėjo komercinių skrydžių į TKS epochą (video) (0)
JAV bendrovės „SpaceX“ raketa nešėja „Falcon 9“ spalio 8 dieną, 3 val. 35 min. Lietuvos laiku, iškėlė į orbitą krovininę kapsulę „Dragon“, kuri nuskraidins atsargų į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) per pirmąją privačią aprūpinimo misiją.
„SpaceX“ kapsulė skraidina 455 kilogramų krovinį, kurį raketa nešėja iškėlė iš NASA Kenedžio kosminio centro Kanaveralo kyšulyje Floridoje. Skaityti toliau
Pirmoji Kinijos kosmonautė ir dar du įgulos nariai grįžo į Žemę (video) (1)
Po beveik dviejų savaičių kosmose į Žemę grįžo trys Kinijos kosmonautai, dar vadinami taikonautais, tarp kurių ir pirmoji Kinijos kosmoso viešnia – moteris Liu Jan.
Kinijos erdvėlaivis „Shenzhou-9“ su trimis įgulos nariais birželio 18 dieną prisijungė prie kosminės laboratorijos „Tiangong-1“ ir atliko seriją mokslinių tyrimų.
Per Kinijos televiziją 5:05 val. Lietuvos laiku buvo tiesiogiai transliuojamas sėkmingas kapsulės nusileidimas Mongolijoje. Skaityti toliau
Pirmasis privatus kosminis krovinys prijungtas prie TKS (video) (0)
Šiandien, gegužės 25 dieną, privačios JAV bendrovės „SpaceX“ pasiųsta kapsulė „Dragon“ su kroviniu sėkmingai prisijungė prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS).
Antradienį, gegužės 22 dieną, iš Floridos raketa nešėja iškėlė pirmąją privačią kapsulę su kroviniu, skirtą TKS. Po dviejų dienų orbitinio skrydžio TKS astronautai, pasitelkę robotinę ranką sėkmingai pritvirtino kapsulę, kuri jau rytoj turėtų būti perduota mokslininkų globon. Skaityti toliau
Antras kartas sėkmingas: krovinys į TKS išsiųstas (video) (0)
JAV bendrovei „SpaceX“ pagaliau pavyko tapti pirmąja privačia kompanija, pasiuntusia savo kosminį laivą su kapsule „Dragon“ į Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Sėkmingas raketos nešėjo skrydis prasidėjo gegužės 22 d., antradienį, 3.44 val. vietos laiku (10.44 val. Lietuvos laiku).
Bandomasis skrydis turi pademonstruoti, kad privatus sektorius gali suteikti JAV galimybę pačiai pasiekti TKS po to, kai NASA praėjusiais metais nutraukė daugkartinių erdvėlaivių programą. Skaityti toliau
Pirmasis komercinis skrydis į TKS sustabdytas paskutinę sekundę (video) (0)
Pirmasis komercinis skrydis į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) buvo sustabdytas paskutinę akimirką, kai jau buvo paleisti pirmieji raketiniai varikliai.
Sustabdymo priežastimi tapo kompiuterio parodyti grėsmę keliantys parametrai. Viename iš blokų buvo pavojungai pakilęs slėgis.
Kosminio aparato „Dragon“ paleidimas buvo numatytas šiandien, gegužės 19 dieną, apie vidurdienį Lietuvos laiku iš JAV esančio Kanaveralo kosmodromo. Specialistai neatmeta tikimybės, jog jutiklio duomenys, nusiųsti į kompiuetrį, gali būti klaidingi. Skaityti toliau
Nauja ekspedicija į TKS sėkmingai pakilo (video) (0)
Po šešių mėnesių vėlavimo, apie 6 val. Lietuvos laiku, „Ekspedicija 31“ komanda su raketa nešėja „Sojuz“ iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane pakilo į kosmosą.
Raketa į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) nugabens NASA astronautą Džo Akaba ir Rusijos kosmonautus Genadijų Padalką bei Sergejų Reviną. Po dviejų dienų skrydžio speciali kapsulę susijungs su Tarptautine kosmine stotimi. Skaityti toliau
TKS įgula nusileido Kazachstane (0)
Balandžio 27 d., penktadienį, „Sojuz TMA–22“ kapsulė su trimis Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgulos nariais sėkmingai nusileido Kazachstane.
Rusijos kosminių skrydžių valdymo centras informavo, kad kapsulė nusileido netoli planuotos nusileidimo vietos. Ji į Žemę parskraidino rusų kosmonautus Antoną Škaplerovą ir Anatolijų Ivanišiną bei JAV Nacionalinės aeronautikos kosminės erdvės tyrimo administracijos (NASA) astronautą Daną Burbanką. Skaityti toliau
Prie TKS skrieja Europos krovininė raketa (video) (0)
Kovo 23 d. 6 val. 34 min. Lietuvos laiku raketa nešėja „Ariane 5“ iš Kuru kosmodromo Prancūzijos Gvianoje iškėlė automatinę krovininę kapsulę, pavadintą XX amžiaus italų fiziko Edoardo Amaldi vardu.
Tai sunkiausias krovinys, kada nors iškeltas į orbitą per Europos kosminę programą.
Kapsulė į Tarptautinę kosminę (TKS) stotį nugabens maisto, vandens, deguonies ir degalų krovinį. Taip pat bus nusiųsta įranga eksperimentams ir atsarginės TKS dalys. Skaityti toliau