Žymos archyvas: skulptūra
J. Basanavičiaus skulptūrą „MG Baltic“ padovanojo Signatarų namams (0)
2015 metais Vyriausybei duotą pažadą padovanoti Vilniui paminklą Jonui Basanavičiui koncernas „MG Baltic“ išpildė kiek kitaip nei tikėjosi. Šiandien, pagal 1926 m. skulptoriaus Rapolo Jakimavičiaus eskizinį modelį sukurta Nepriklausomybės patriarcho 51 centimetro bronzos skulptūra, buvo neatlygintinai perduota sostinėje veikiantiems Signatarų namams. Sėdinčio J. Basanavičiaus skulptūrai surasta vieta šalia patriarcho darbo stalo jam skirtame muziejaus kambaryje. Skaityti toliau
Atidaryta paroda „Lietuvos tautodailininkų sąjungai – 50“ (0)
Sausio 26 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, Vilniuje) atidaryta paroda „Lietuvos tautodailininkų sąjungai – 50“.
Paroda pažymi tautodailininkų bendrijos jubiliejų, parodo aktyvią veiklą puoselėjant liaudies meną, saugant tautinės kultūros savitumą.
Pradžią Lietuvos tautodailininkų sąjungai davė 1966 metų kovo 1 dieną įkurta Liaudies meno draugija, kuri 1990 metais buvo pavadinta dabartiniu pavadinimu (sutrumpintai – LTS). Ji buria kūrybiškus, sumanius, dažnai ne vienu talentu apdovanoti žmones, kuriuos skatina kurti, domėtis tautos meniniu palikimu, gilintis į tradicijas ir ieškoti naujų išraiškos būdų, organizuoja parodas, leidžia knygas, katalogus. Skaityti toliau
Bus išrinkti 3 geriausi dr. J.Basanavičiaus paminklo projektai (nuotraukos) (1)
Sausio 13 – vasario 16 dienomis galima apsilankyti Vilniaus rotušėje (Kamerinėje salėje, 2 a.) ir pamatyti paminklo dr. Jonui Basanavičiui ir aikštės sutvarkymo idėjų konkurso parodą.
Sukurti paminklą ir sutvarkyti aikštę, skirtą dr. Jonui Basanavičiui įamžinti, ryžosi 16 skulptorių ir architektų pajėgos – tiek darbų, kurie šiuo metu jau vertinami Ekspertų komisijos, pateikta Vilniaus savivaldybės paskelbtame viešame konkurse.
Tai yra pats atviriausias viešas konkursas, kurios sąlygos buvo parengtos įsiklausius į visuomenės nuomonę, bendradarbiaujant su Dailininkų ir Architektų sąjungos Skaityti toliau
Jonavoje vyks šalies tautodailininkų paroda (0)

Sausio 6 d., penktadienį, 13 val. Jonavos kultūros centre vyks regioninės liaudies meno parodos – „Aukso vainikas“.
Parodose dalyvaus daugybė, senųjų amatų papročius tęsiančių, menininkų. Šios šventės proga, bus skelbiami ir vainikuojami liaudies parodos laimėtojai.
Pirmąsias vietas laimėję vaizduojamosios ir taikomosios dailės atstovai bei kryžių dirbinimo profesionalai, bus apdovanoti simboliniais aukso vainikais ir pripažinti geriausiais 2016 metų liaudies meistrais.
Kasmet, visose Lietuvos apskrityse, rengiamos regioninės „Aukso vainiko“ parodos, Skaityti toliau
Kuo matuosime Lietuvos kantrybę? (10)
Kiek ten kartų liaudies išmintis rekomenduoja matuot, o jau tik po to kirpti? 7 ar 9? Koks skirtumas. Svarbu matuoti tiek kartų, kad kirpdamas nesuklystum. Tačiau jeigu aš imsiu matuoti, tarkime, 77 ar 99 kartus, jums, be abejo, kils įtarimas, kad esu idiotas, ir mane, kriaučiaus vaiką, reikia laikyti per patrankos šūvį nuo bet kokių matavimų ir kirpimų, nes, kol tiek kartų matuosiu, šuo kepsnį nuneš.
Nacionaliniai matavimų ypatumai
O jeigu 77 ar 99 kartus matuoja kurios nors savivaldybės vadovai? O jeigu Seimas, jeigu Vyriausybė? O jeigu kuris nors prezidentas ar prezidentė kasmet, o gal ir kas mėnuo arba, Skaityti toliau
Paminklas tautos patriarchui: paskelbtas atviras idėjų konkursas (3)
Vilniaus savivaldybė neseniai paskelbė ilgai lauktą konkursą sukurti ir pastatyti paminklą Jonui Basanavičiui aikštėje prie Nacionalinės filharmonijos. Atvirame konkurse ji pakvietė dalyvauti kūrėjų (architektų, skulptorių) komandas, įmones ar apsijungusias jų grupes. Konkursinius darbus vertins mišri įvairių sričių ekspertų komisija.
Vertins mišri specialistų komisija Skaityti toliau
Kairėnuose atidengta skulptūra diplomatiniams Kanados ir Lietuvos santykiams prisiminti (0)
Rugpjūčio 11 dieną Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose buvo atidengta skulptūra „Inukšukas“, skirta Lietuvos ir Kanados diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui.
Inukšukas – nacionalinis Kanados simbolis, vaizduojamas šiaurės Kanados Nunavuto teritorijos vėliavos centre ir herbe. Inukšuku vadinama žmogaus sukurta akmenų skulptūra, kurią Kanados Arkties regiono gyventojai naudoja kaip informacinę nuorodą keliautojams. Ji taip pat suteikia informacijos apie žvejybos vietas, Skaityti toliau
Gabiausi jaunieji tautodailininkai pasipuošė „sidabro vainikėliais“ (0)
Trakų kultūros rūmuose išdalinti ketvirtojo Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ apdovanojimai. Šiemet geriausiais jaunaisiais meistrais pripažinti ir birželio 3 d. apdovanoti šeši mokiniai, kūrę pagal liaudišką paveldą, savo regiono savitumą, sėkmingai interpretavę bei suderinę tradicijas ir šiuolaikinę pasaulėžiūrą.
Šiemet „sidabro vainikėlius“ įsisegė trys skulptoriai – du broliukai dzūkai – Domas (14 m.) ir Lukas Malašauskai (16 m.) iš Varėnos – bei iš Gintališkės (Plungės r.) kilęs žemaitis Robertas Burkevičius (16 m.), per apdovanojimo iškilmes paatviravęs, jog apdovanojimą Skaityti toliau
Gal metas įamžinti Kuršių marių vėtrungių tėvą? (1)
Kovo 11 d. minėdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną vargu ar prisiminsime, kad ši diena susijusi ir su Pamario kraštui svarbiu žmogumi – Ernstu Vilhelmu Berbomu. Neretai Kuršmarių vėtrungių tėvu vadinamas E. Berbomas gimė prieš 230 metų – 1786 metų kovo 11 d.
Apie Ernstą Vilhelmą Berbomą (vok. Ernst Wilhelm Beerbohm) ir jo atminimo įamžinimą gimtadienio išvakarėse prabilo Šilutės r. savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis architektas Edmundas Benetis. Pasirodo, architektas turi net plastilininį E. Berbomo skulptūros maketą, kurį sukūrė tauragiškis skulptorius Regimantas Midvikis, praėjusiais Skaityti toliau
Dviračių trasos sujungs Kauno rajoną su kaimyninėmis savivaldybėmis (nuotraukos) (0)
Šeštadienį, rugsėjo 19d., Kačerginėje atidengta skulptoriaus Danieliaus Sodeikos ir architektės Violetos Beigienės skulptūra dviračiui simbolizuoja vis didėjantį šios susisiekimo priemonės populiarumą Kauno regione.
Minint Europos judrumo savaitę, dviračių žygyje iš Marvelės į Kačerginę dalyvavo daugiau kaip 50 dviratininkų iš Kauno rajono, taip pat Kauno miesto, Kėdainių, Skaityti toliau
Latvijoje atidengiamas paminklas karaliui Mindaugui (8)
Šį sekmadienį, rugsėjo 20 d., Didžiausioje Latvijoje Agluonos bazilikoje bus atidengtas paminklas karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Jis žymės Lietuvos karaliaus mirties vietą. Mindaugas su latgalių kilmės žmona Morta ir jų vaikais primena bendras lietuvių ir latvių šaknis. Paminklo atidengimas – tai vienas iš Baltų vienybės dienos (rugsėjo 22-osios), kuriai bus skirtas šis savaitgalis, renginių.
„Nors karalius Mindaugas daugiau žinomas Lietuvoje, galima sakyti, kad jis buvo valdovas, mėginęs suvienyti baltų gentis. Šiandien tarptautinė bendruomenė Lietuvą mato kaip Baltijos šalių trijulės dalį, tačiau manau, kad mes, lietuviai ir latviai, turėtume dažniau prisiminti bendrą dviejų tautų istoriją ir tapatybę“, – sakė Lietuvos ambasadorius Latvijoje Ričardas Degutis.
Abi šalis vienija kalba, kai kurie papročiai. Skaityti toliau
Kauno Rotušės aikštę papuošė floristinė skulptūra (video) (0)
Vakar, rugsėjo 11 d., besišypsančios moters veidas, puoštas rudenėjančių laukų gėlėmis – tokia floristinė kompozicija papuošė Kauno Rotušės aikštę Tarptautinės grožio dienos proga. Meno kūrinį „Žydintis rudens veidas“ per penkias dienas sukūrė skulptorė Danielė Šležienė ir floristas Andrius Plindinas.
Skulptūra buvo sukurta vos per vieną savaitę, todėl kiekviename žingsnyje teko improvizuoti, pirminis išpildymo scenarijus nuolat kito. Skaityti toliau
(AV17) galerijoje atidaroma lietuvių skulptoriaus, monumentalisto, tapytojo Gitenio Umbraso kūrybos paroda (nuotraukos) (0)
Rugsėjo 11 d., 18 val. (AV17) galerija (Aušros Vartų g. 17, Vilniuje) kviečia į lietuvių skulptoriaus, monumentalisto, tapytojo bei viešųjų erdvių menininko Gitenio Umbraso kūrybos parodos atidarymą. Paroda galerijoje veiks iki spalio 4 dienos. Joje menininkas, geriausiai žinomas kaip „Stebuklo“(1999), mozaikinės plytelės Katedros aikštės grindinyje, bei „Meilės krantų“ (2004) Neries krantinėje autorius, pristatys savo tapybos, skulptūros bei „miniatiūrinės monumentalistikos“ darbus, sukurtus laikotarpiu nuo 1978 iki 2015 metų.
Gitenis Umbrasas daugelį metų kuria įvairias nedidelio masto skulptūrines kompozicijas iš Skaityti toliau
Vilniuje kuriamame skulptūrų parke – garsių skulptorių kūriniai, kurie kvies prisėsti (0)
Dar šį rudenį Vilniuje, Antakalnyje, ruošiamasi atidaryti originalų skulptūrų parką. Nauja Vilniaus meno erdvė kuriama pušyne šalia „Antakalnio terasų“ gyvenvietės, V. Žalakevičiaus gatvėje. Čia iškilsiančios skulptūros bus ne tik išraiškingi autoriniai meno kūriniai – jie kartu bus skirti ir lankytojams atsisėsti. Originalius suoliukus-skulptūras kuria 6 garsūs skulptūros meistrai.
Išnaudojo gamtinę aplinką Skaityti toliau
Klaipėdoje kviečia baltarusių ir lietuvių fotoprojektas „Vien tik mes“ (0)
Rugpjūčio 21 d. 17 val. vyks baltarusių ir lietuvių fotoprojekto „Vien tik mes“parodos galerijoje „Baroti“ (Aukštoji g. 1 / Didžioji vandens g. 2, Klaipėda) atidarymas.
Kas lieka – iš mūsų ir mumyse – jeigu išorinis gyvenimas staiga pasikeičia? Pasikeitimų priežastys gali būti įvairios. Priverstinė emigracija. Senatvė. Artimo žmogaus išėjimas. Nuolatos, iki pat paskutinės mūsų gyvenimo akimirkos, mes turime vien tik pačius save… Visa kita – brangūs ir svarbūs, atsitiktiniai ir nebūtini dalykai – laikini.
Šios temos svarstomos bendrame baltarusių ir lietuvių fotografijos projekte „Vien tik mes“. Projekto autoriai – Andrejus Ščiukinas, Ana Balaš, Aleksejus Andrejevas Skaityti toliau
Seimo narys P. Gražulis siūlo nukelti ir „Surūdijusio vamzdžio“ skulptūrą (12)
Liepos 22 d. Seimo narys Petras Gražulis atviru laišku kreipėsi į Vilniaus miesto merą Remigijų Šimašių siūlydamas nukelti Vilniaus miesto Neries krantinėje stūksančią ir seniai viešos pašaipos dalyku tapusią Vlado Urbanavičiaus skulptūrą iš vamzdžių „Krantinės arka“, dažniausiai vadinama „Surūdijusiu vamzdžiu“.
Seimo narys P. Gražulis rašo: „Šiuo metu viešoje spaudoje yra plačiai diskutuojama apie Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimą ir restauravimą, tačiau visi pamiršta Vilniaus centrą darkančią V. Urbanavičiaus skulptūrą – iš vamzdžių „Krantinės arka“ Skaityti toliau
Klaipėdos etnokultūros centre atidaroma J. Šikšnelio paroda „Baibokai ir jų lazdos“ (0)
Liepos 16 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) atidaroma rašytojo, bibliotekininko ir skulptoriaus Juozo Šikšnelio autorinių darbų paroda šmaikščiu pavadinimu „Baibokai ir jų lazdos“. Kas tie akmeniniai ir mediniai baibokai turintys skirtingas formas ir charakterius, ir kokios jų lazdos kviečia pamatyti apsilankius parodoje.
Parodos autorius surengęs ne vieną dešimtį autorinių darbų parodų savęs nedrįsta vadinti skulptoriumi, o ir darbų skulptūromis, todėl J. Šikšnelis, Skaityti toliau
„Aukso vainikuose“ galima bus pamatyti ir ankstesnių metų laimėtojų įvertintus darbus (0)
Jau rytoj, sausio 6 d., 13 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyks jau dešimtosios respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laimėtojų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės. Pirmųjų vietų laimėtojai – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – bus apdovanoti simboliniais aukso vainikais kaip geriausi 2014 metų liaudies meistrai.
Konkursinių parodų ciklas, sumanytas ir pradėtas 2005 metais Vilniuje, turėjo ypatingą uždavinį – išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. Skaityti toliau
Trijų karalių dieną Vilniuje geriausiems liaudies menininkams bus įteikti „Aukso vainikai“ (1)
Tradiciškai Trijų karalių dieną, sausio 6 d., 13 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyks jau dešimtosios respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laimėtojų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės.
Konkursinių parodų ciklas, sumanytas ir pradėtas 2005 metais, turėjo ypatingą uždavinį – išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. Šis sumanymas davė gražių vaisių – Lietuvoje netrūksta talentingų meistrų, metai po metų pristatančių įspūdingas savo kūrinių kolekcijas. Skaityti toliau
Seime atidaroma paroda K. Donelaičio 300 metų gimimo sukakčiai paminėti (0)
Lapkričio 12 d. 14 val. Lietuvos Respublikos Seime pristatoma per penkerius metus bronzos liedinimo simpoziumuose nuliedintų darbų kolekcija. Be autorių iš Lietuvos projekte dalyvauti buvo pakviesti svečių teisėmis skulptoriai iš tų šalių, kurios buvo susijusios su Kristijono Donelaičio kūryba ir gyvenimu; tai Lenkijos, Rusijos, Vokietijos skulptoriai.
Šiais metais minime poeto Kristijono Donelaičio, lietuvių pasaulietinės literatūros pradininko, 300 metų gimimo sukaktį. Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija bei Donelaičio 300 metų sukakties minėjimo valstybinės programos rengimo grupė sudarė 2010-2014 m. programą, į kurią įtraukė ir tęstinį 2010-2014 m. projektą: Bronzos liedinimo simpoziumai ir parodos Skaityti toliau
Geležinis Vilkas virsta šunimi (1)
Ties bankroto riba (ar jau už jos) stovinti Vilniaus savivaldybė epistoliariniu žanru patvirtino, kad medžioklinis šuo – lietuviškas skalikas yra didelė vertybė ir kad paminklas jam pagal skulptoriaus Romualdo Kvinto projektą Gedimino kalno papėdėje (Arsenalo g.5) bus.
Naujos informacijos susirašinėjimas su savivaldybe ir Aplinkos ministerija nedavė: taip, ir savivaldybė, taip, ir ministerija turi tokią teisę. Pastaroji – ir pinigų: Aplinkos ministerija skirs didžiąją dalį (70 proc.) reikiamų lėšų – 140 tūkst. iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos. Skaityti toliau
Kario skulptūros atstatymui jau paaukota daugiau nei 23 tūkst. litų (0)
Siekis iki kitų metų Vasario 16-osios į Vytauto Didžiojo Karo muziejaus kariliono bokštą sugrąžinti Kario skulptūrą atrodo vis realesnis. Istorinės skulptūros atstatymo darbams jau paaukota 23 tūkst. litų. Tuo tarpu skulptoriaus dirbtuvėse jau liejamas molinis skulptūros modelis.
„Labai svarbu atiduoti pagarbą visiems valstybingumo ir nepriklausomybės kovose dalyvavusiems kariams. Skulptoriaus dirbtuvėse darbai jau vyksta, ir nuo idėjos pereinama prie jos įgyvendinimo. Tikiu, jog ateinančių metų Vasario 16-ąją kariliono bokštą papuoš Kario skulptūra. Žinoma, jos atstatymo darbams dar trūksta lėšų, todėl tikimės, jog aukotojai ir toliau rems šią kilnią idėją“, – teigė vienas iš šios iniciatyvos sumanytojų, Kauno meras Andrius Kupčinskas. Skaityti toliau
Obeliai švęs 505 metų jubiliejų (0)
Rugsėjo 13, 14 dienomis obeliečiai kviečia į 505 miesto gimtadienį ir „Obelinės“ šventę.
Laisvės kovų ir istorijos muziejuje bus pristatyta Rimvydo Pupelio fotografijų apie Obelių paminklo statybą paroda, rodomas filmas „Išsipildžiusi obeliečių viltis – atstatytas paminklas“ apie monumento atidengimo iškilmes, vykusias šių metų birželio 22 dieną. Svetainių kūrėjas vilnietis Vytautas Butėnas pristatys naują miesto interneto svetainę. Aukcione įsigysite šiais ir praėjusiais metais vykusio tarptautinio plenero „Tik tapyba“ menininkų darbų.
Oficialiojoje šventės dalyje vyks Obelių krašto garbės piliečio (juo šiemet Skaityti toliau
Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma Paryžiaus mokyklos dailininkų iš Baltarusijos paroda (0)
Šį rudenį Lietuvos sostinės gyventojų laukia malonus siurprizas – nuo rugsėjo 11 d. Vilniaus paveikslų galerijoje bus eksponuojami Paryžiaus mokyklos dailininkų iš Baltarusijos darbai. Ekspozicija yra „Belgazprombank“ projekto „Art-Baltarusija“ dalis: ją sudaro 69 tapybos, grafikos ir skulptūros darbai, surinkti paties banko, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus bei privačių įmonių.
Pirmą kartą už Baltarusijos ribų eksponuojama unikali ekspozicija tampa koncentruota XX amžiaus pradžios Paryžiaus mokyklos meistrų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau išgarsėjusių Skaityti toliau
Fotomenininkui R. Požerskiui ir skulptoriui R. Sakalauskui paskirtos pirmojo laipsnio valstybinės pensijos (0)
LR Vyriausybės posėdyje nutarta skirti pirmojo laipsnio valstybinę pensiją Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatams – fotomenininkui Romualdui Požerskiui ir skulptoriui Rimantui Sakalauskui.
Lietuvos nusipelnęs meno veikėjas R. Požerskis 1990 m. pelnė Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 1994 m. Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardą.
2004 m. Vienos universitete (Austrija) lietuvių fotomenininkui įteikta mecenato iš Hamburgo Alfredo Tėpferio premija už Europos kultūros paveldo puoselėjimą ir Skaityti toliau
Žematijos nacionaliniame parke buvo surengta kūrybinė stovykla (0)
Prieš dešimt metų Žemaitijos nacionalinio parko direkcija pradėjo rengti kūrybines stovyklas. Šiemet tradicinė kūrybinė stovykla vadinosi „Menininkų dirbtuvės Beržore“. Tradicinių amatų centre dalyviai mokėsi amatų – drožinėjo, liejo žvakes, audė, pynė iš vytelių.
2004 metais tautodailininko St.Riaubos 100-osioms gimimo metinėms paminėti įvyko pirmoji kūrybinė stovykla-seminaras „St.Riaubos kelias“. Šeši tautodailininkai ir šeši jaunieji menininkai sukūrė keturias monumentalias skulptūras liaudies menininkui St.Riaubai atminti. Skaityti toliau