Žymos archyvas: provincija

M.Kundrotas. Regionų mirtis – neišvengiamybė ar valios stokos pasekmė? (76)

Marius Kundrotas | Respublika.lt nuotr.

Lietuvos provincija merdi. Dvasiškai ir fiziškai. Intelektualiausias jaunimas, baigęs didmiesčių universitetus, didmiesčiuose ir lieka – jei apskritai neišvyksta į užsienį. Darbo rinka siaurėja. Žemė dirvonuoja. Užimtumo stoka skatina girtuoklystę ir asocialumą apskritai. Padoresni, protingesni, veiklesni gyventojai bėga. Šie faktai tokie akivaizdūs, kad jų įvardijimas prasmingas nebent kaip nuoroda į jų priežastis ir galimus sprendimus.

Mokslu pradėta neveltui. Jokia visuomenė ar bendruomenė neturės visavertės būties be elito. Jei nėra intelektualinio elito – jo vietą užpildo galios ar turto pagrindu susikūrę elitai. Provincijos padėtis šiuo požiūriu – apverktina. Skaityti toliau

A.Juozaitis. Vengrų vieversys prieš Europos standartus (6)

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt nuotr.

2004 m. gegužės 1 d. Europos Sąjunga (ES) džiūgavo – šventė didžią pergalę. Tą dieną valstybių konglomeratas prasiplėtė dešimčia naujų narių. Ir ėmė senasis žemynas suktis aplink naują geopolitikos ašį, kurios atspirties taškas gerokai pasislinko į žemyno rytus.

Anuometinius pokyčius ryškiausiai pajutome mes, baltijiečiai. Nes mes labiausiai atsiribojome nuo Rusijos ir žlugusios TSRS imperijos. Atrodė, stipria ES siena apsisaugojome. Tačiau nė metų nereikėjo pamatyti, kad iš vienokios provincijos tapome kitokia provincija. Baltijos pakrantėje stovėjęs laivas ūmai nuo vieno šono pavirto ant kito, ir visi, įgula ir keleiviai, pajuto akivaizdžius fiziologinius pokyčius. Skaityti toliau

Bibliotekose – lietuviško filmo „1000 galimybių“ premjera ir diskusija su jo kūrėjais (video) (0)

Sausio 10 d. 15 val. šalies viešosiose bibliotekose bus rodoma lietuviško filmo „1000 galimybių“ premjera. Naujame pripažintų kino kūrėjų trumpo metražo filme – trys neišgalvotos istorijos, atskleidžiančios provincijos gyvenimo kasdienybę ir pastangas iš jos išsivaduoti. Antradienį Lietuvos bibliotekose vyksiančios tiesioginės internetinės transliacijos metu gyventojai galės ne tik stebėti premjerą, bet ir pateikti klausimus filmo scenarijaus autoriui Antanui Gluskinui, aktorei Neringai Bulotaitei bei filmo istorijų herojėms.

„Bene pirmą kartą lietuviško filmo premjera rengiama ne kino teatruose ar televizijos kanalu, Skaityti toliau