Žymos archyvas: Plutonas

Istorinis įvykis: Į Žemę atskries tolimojo Plutono nuotraukos (tiesioginė transliacija) (0)

Plutonas 2015-07-13.(Rytoj turėtų pasirodyti pasirodys liepos 14 d. nuotraukos, kurios turėtų būti 10 kartų ryškesnės už šią nuotrauką) | NASA nuotr.

Liepos 14 d. 14:49 val. įvyks istorinis kosminio NASA zondas „New Horizons“ praskridimas pro vieną iš tolimiausių saulės sistemos kosminį kūną – planetą-nykštukę Plutoną.

Kosminis zondas pirmą kartą žmonijos istorijoje perduos aukštos skiriamosios gebos Plutono nuotraukas, kurių mokslininkai nekantriai laukia jau visą dešimtmetį.

Kadangi zondo siunčiama informacija iki Žemės keliaus 4,5 val., liepos 14 d. arčiausio praskridimo pro Plutoną vaizdus galėsime pamatyti tik vėliau.

Žiūrėkite tiesioginę NASA „New Horizons“ skrydžio pro Plutoną transliaciją: Skaityti toliau

„New Horizons“ ant Plutono paviršiaus nufotografavo milžinišką širdį (2)

NASA nuotr.

Panašu, kad Plutonas pasitikti pirmąjį lankytoją iš Žemės nusiteikęs ypač svetingai. Atsigavęs NASA zondas „New Horizons“ trečiadienį, liepos 7 d., iki kelionės tikslo likus mažiau nei 5 mln. km, Plutono paviršiuje nufotografavo fantastišką struktūrą – milžinišką širdį!

 

Sulig kiekviena diena zondas „New Horizons“ Žemėn siųs vis geresnės kokybės Plutono fotografijas. P Skaityti toliau

Č.Iškauskas. Pasaulio pabaiga: apokalipsė glūdi mumyse (11)

Česlovas Iškauskas | Iskauskas.lt nuotr.

Viskas baigta. Lemtingas šaltas penktadienio rytas išaušta vėlai. Išgeriu pusrytinės kavos. Sudedu rankas ant stalo ir laukiu. Pratisai staugia mano „minkštasis liūtukas“ – taip kinų kalba vadinamas Čiau Čiau veislės šuniukas. Dar spėju pagalvoti: kaip simboliškai jo veislės vardas susijęs su italų Ciao – labas arba sudie… Sudie.

Apie gruodžio 21-ąją, penktadienį, numatomą Pasaulio pabaigą galima kalbėti pusiau juokais, numoti ranka arba pasiaiškinti išsamiau, kodėl būtent tuomet žadama apokalipsė (apreiškimas apie pasaulio pabaigą) ir ką ji reiškia. Skaityti toliau

Prie Plutono atrastas dar vienas jo palydovas (0)

Hablo teleskopas. NASA nuotr.

Hablo kosminis teleskopas („Hubble“) aptiko penktąjį palydovą, skriejantį aplink nykštukinę Plutono planetą.

Naujasis palydovas, kosminio teleskopo darytose nuotraukose matomas kaip taškelis, kaip manoma, yra netaisyklingos formos ir maždaug 10–25 kilometrų skersmens.

Didžiausias Plutono palydovas Charonas atrastas 1978 metais. Vėliau su tuo pačiu kosminiu teleskopu 2006 metais buvo atrasti dar du palydovai – Hidra ir Niksė. Po penkerių metų dar vienas palydovas. Skaityti toliau

Vesta – asteroidu apsimetanti planeta? (0)

Vestos krateris. NASA nuotr.

Asteroidas Vesta buvo atrastas prieš du šimtmečius. Pakol jo neaplankė NASA zondas „Dawn“ (tai įvyko šiemet), Asteroidų juostoje skriejanti Vesta buvo laikoma pilku, nuobodžiu, uolėtu kūnu. Kaip ką tik paaiškėjo, be reikalo. Zondo „Dawn“ siunčiami išsamūs duomenys apie Vestos sandarą ir paviršiaus struktūrą kai kuriuos astronomus paskatino susimąstyti, ar tik nebus jie atradę klaidingai asteroidu iki šiol laikytą mažytę Žemės tipo planetą.

Skirtumai tarp „nykštukinės planetos“ ir „asteroido“ – gana migloti. Juos turėtų tikslinti Tarptautinė astronomų sąjunga. Tačiau zondo „Dawn“ atsiųsta informacija byloja, jog Vestos sudėtis yra labai artima Žemės sudėčiai – Vesta turi tokius geologinius darinius kaip branduolys, mantija ir pluta. Skaityti toliau

Plutono lankytojui minų laukas (0)

„New Horizons“. NASA pav.

2015 metų liepos mėnesį prie Plutono ir jo palydovų priartės NASA kosminis zondas „New Horizons“ (Naujieji Horizontai). Tačiau erdvėje šalia tolimosios mažosios planetos gali būti mažų asteroidų nuolaužų.

Kaip tikina specialistai, du didieji Plutono palydovai, Niksė ir Hydra, dažnai susiduria su mažais asteroidais, kurie atkeliauja iš Koiperio debesies – nepanaudotos Saulės sistemos statybinės medžiagos. Palydovai negali savo silpna gravitacija pagauti visų nuolaužų, todėl susidaro ilgi medžiagos šleifai aplink tolimąjį Plutoną, Skaityti toliau

Kokį vardą suteikti naujajam Plutono palydovui? (0)

Naudojant garsųjį kosminį Hablo teleskopą, buvo indentifikuotas ketvirtasis Plutono palydovas.  Plutoną atrado Tombas Klaidas 1930 metais. Tik 1978 metais buvo atrastas pirmasis jo palydovas Charonas. Kiti du jo palydovai, Niksė ir Hidra, atrasti su tuo pačiu Hablo teleskopu, kaip ir naujasis.
Pats Plutonas 76 metus buvo laikomas planeta, kol galiausiai, atradus daugiau tolimų Saulės sistemos kūnų, buvo išbrauktas ir priskirtas prie nykštukinių planetų.
Įdomus faktas, kad Plutonas yra vienintelė (kažkada buvusi) planeta, kuri nebuvo aplankyta žmogaus sukurto kosminio zondo. Skaityti toliau