Žymos archyvas: pasakos
Lietuvių liaudies pasakos atgimė šokyje (0)
Kovo 11 d. Vilniaus Kameriniame teatre vyko šventė „Kalbėkime šokiu 2017“ skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Joje dalyvavo patys mažiausi Vilniaus darželių šokėjai. Šventę surengė asmenybės ugdymo centras „Motus“ bei Vilniaus lopšelis – darželis „Vaidilutė“.
Kaip teigė vienas šventės rengėjų šokių mokytojas Ramūnas Sinkevičius, Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigų šventės tikslas buvo paskatinti kūrybišką lietuvių liaudies pasakų panaudojimą darželių meninio ugdymo veiklose. Skaityti toliau
Pietinių pietų aukštaičių (dzūkų) šnektų žodyno pristatymo vakaras (1)
Vasario 7 d., antradienį, 18 val., Vilniaus mokytojų namų Svetainėje (Vilniaus g. 39, Vilnius) vyks vakaras iš ciklo „Viešnagėn pas Vilniaus dzūkulius“. Renginio metu bus pristatytas Pietinių pietų aukštaičių šnektų žodyno I tomas. Pirmojo tomo pagrindą sudaro ekspedicijose tyrėjų surinkti ir užrašyti žodžiai nuo A iki M raidės.
Žodyne išsamiai aprašytos pietinių pietų aukštaičių šnektos ir jų plotas, analizuojamas šnektų savitumas ir nurodomos būdingesnės ypatybės, aptinkamos Marcinkonių, Puvočių, Rudnios, Kaniavos, Ašašnykų, Dubičių ir kitose apylinkėse. Skaityti toliau
Milijoninio susidomėjimo sulaukę kūrėjai pristato naujas lietuviškas pasakas vaikams! (video) (0)
Milijonų peržiūrų ir didžiulio susidomėjimo sulaukusių „Tilidūda“ dainelių animacijų kūrėjai, pristato tris naujas animuotas lietuviškas pasakas vaikams. Šios pasakos nustebins ne tik mažuosius žiūrovus, bet ir sudomins kiekvieną, netradiciniais ir įdomiais spendimais.
Gerai visiems žinomos lietuviškos pasakos „Varna ir sūris“, „Dangus griūva“, „Saulė ir mėnulis“ įgavo naują formą, tačiau neprarado amžinųjų vertybių. Spalvingos ir įtaigingos animacijos perteikia lietuvišką pasakų išmintį naujoje formoje. Skaityti toliau
Palangoje bus atidarytas šeimoms skirtas lietuviškų pasakų parkas (0)
Artėjantį šeštadienį Palanga vietos gyventojus ir svečius pakvies į naują parką, kuris neabejotinai labiausiai sudomins šeimas su vaikais. Itin gražioje vietoje, greta garsiojo meno ir pramogų klubo „Kupeta“, šalia Birutės parko ir jūros, baigiamas įrengti skulptūrų parkas, kurio atidarymas įvyks rugpjūčio 6 d. 13 val.
Kurorto Savivaldybė pasirūpino, kad atgijusi poilsio erdvė, esanti ties S. Dariaus ir S. Girėno bei S. Daukanto gatvių sankirta, viliotų ne tik skulptūromis, bet ir atnaujinta infrastruktūra – pakloti nauji takai, įrengtas apšvietimas, pasirūpinta mažąja architektūra. Skaityti toliau
R. Jasukaitienė. Žemės paukšteli (2)
Ten, prie šaltiniuoto upelio, susišaukia meletos. Einu, rodos, tyliai, taip tyliai, kad nesudrumsčiau ryto skaidrumo; taip tyliai, kad net rasakilos lapų armonikėlėj nakties lašo neištaškyčiau. Bet jos mane pajunta, tos meletos. Išsiskaptavo uoksą sename alksnyje, prie pat takelio, kur tebežydi jazminas. Išsikirto langą į žmonių pasaulį: stebi paukštiškom akim, jaučia ateinantį, nieko nelaukusios kelia triukšmą. Viena tupi ant kiaušinių, kita tuo tarpu ieško maisto.
Meletos gyvena poromis, kartu vaikus peri. Patinėlio viršugalvis raudonas, kūnas juodas. Patelė ne tokia puošni, teturi raudoną dryžį per galvą. Skaityti toliau
Skaitymo šventė „Lietuva skaito!“ pakvies atversti knygą ir skaityti kartu (video, programa) (0)
Gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvos kūrėjai, leidėjai, bibliotekininkai, spaustuvininkai ir knygynų darbuotojai kviečia ruoštis skaitymo šventei „Lietuva skaito!“ ir skaityti kartu lietuvišką knygą.
Šiais metais akcija „Lietuva skaito!“ ypatinga dėl ypač plačios renginių geografijos – skaitymai vyks net 35-iuose skirtinguose Lietuvos ir užsienio miestuose: nuo Vilniaus iki Kuršėnų, nuo Oslo iki Glazgo. Daugiau nei 60 susitikimų su autoriais, diskusijų, performansų bei kūrybinių dirbtuvių lauks įvairaus amžiaus dalyvių ir skaitytojų.
Gegužės 7 d. knygynai, bibliotekos, kino teatrai, parkai ir kavinės atvers duris susitikimams su mylimais autoriais ir kūrėjais.
10 įrodymų, kodėl verta skaityti pasakas (0)
Pasakos lavina kalbą, skatina fantazuoti, padeda pažinti gyvenimą ir save. Jos džiugina ir, jei reikia, nuramina. Be to, pasakos gali tapti puikia tėvų ir vaikų bendravimo priemone – tiltu iš širdies į širdį. „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorės logopedė Kristina Jurevičiūtė ir aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė ragina tėvus sekti pasakas vaikams nuo pirmųjų jų gyvenimo dienų.
„Kuo ankščiau pradėsite sekti vaikams pasakas, tuo geriau. Skaityti toliau
Gruodį Kaune prasidės „Žiemos sodų savaitė“ (0)
VDU Kauno botanikos sodas ir Lietuvos zoologijos sodas pirmą gruodžio savaitę neleis nė akimirkos nuobodžiauti. Ir mažiems, ir dideliems parengta visa gausybė smagių renginių – edukacinės programos, kūrybinės dirbtuvės, eglučių įžiebimai, koncertas, muzikos, šviesų ir naktinių drugių šventės.
„Tai – pirmas tokio masto ir pobūdžio bendras VDU Kauno botanikos sodo ir Lietuvos zoologijos sodo renginys. Labai džiaugiamės šia bičiulyste, kuri leidžia suvienyti jėgas, pasinaudoti turimais ištekliais Skaityti toliau
Pasaulio religijų parlamente Lietuvai atstovavo Romuvos Krivė I.Trinkūnienė (nuotraukos) (12)
Spalio 15–19 dienomis Solt Leik Sityje (JAV) vyko Pasaulio religijų parlamentas – didžiausias pasaulyje renginys, vienijantis daugumą pasaulio religijų: krikščionybę, islamą, budizmą, senąjį baltiškąjį tikėjimą ir kt.
Religijų parlamento veikloje dalyvavo 10 000 dalyvių – 50-ties religijų atstovai iš 70-ties šalių. Tai renginys, subūręs siekiančius tarpreliginio dialogo, taikos pasaulyje, bendradarbiavimo sprendžiant svarbias pasauliui problemas.
Pirmasis šio parlamento posėdis įvyko 1893 metais Čikagoje (JAV). Skaityti toliau
Dr. Tomas Lagūnavičius: „Išmokstam ir kuriam“ (0)
Spalio mėnesį Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje pristatytas Kauno apskrities viešosios bibliotekos projektas „Pasakos gestų kalba“ – pasakų vaizdo įrašų archyvas internete, suteikiantis vaikams galimybę augti su pasakomis bei nuspalvinantis jų vaikystę.
Renginyje buvo paaiškinta bibliotekos projekto „Pasakos gestų kalba“ idėja, parodytas iš pasakų gestų kalba sukurtas vaizdo klipas. Anot projekto vadovės Gintautės Sinkevičienės, vystantis vaiko asmenybei, pasakos atlieka labai svarbų vaidmenį: teikia mąstymo ir veiklos pavyzdžius, padeda Skaityti toliau
Savaitgalį Vilniuje vyks pirmoji pasakų šventė tėvams ir vaikams (0)
Sekmadienį, liepos 12 d., Vilniuje prie Baltojo tilto vyks pirmasis „Arklio Dominyko pasakų festivalis“. Renginio metu menininkų kolektyvai vaidins įvairias pasakas, o tėvai su vaikais, padedami profesionalių rašytojų ir animatorių, turės galimybę sukurti ir iliustruoti savo pasaką.
Šventę inicijuoja Vytauto Kernagio fondo vadovas Vytautas Kernagis ir vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis. Skaityti toliau
Naktigonė – Lietuvos liaudies buities muziejuje (0)
Gegužės 22 dieną, vakare (nuo 19 val.) Lietuvos liaudies buities muziejuje, prie Klojimo teatro bus atgaivintos Naktigonės papročiai. Bus kuriamas laužas, kepama kiaušinienė, jodinėjama muziejaus arkliais, žaidžiami įvairūs žaidimai, gerą nuotaiką spinduliuos folklorinis ansamblis „Liktužė“arkliai! Vakarą vainikuos Kauno Kazio Binkio teatro eksperimentinės jaunimo grupės improvizacijų spektaklis „Tėvas jau leido“.
Naktigonė apibūdinama kaip naktinis gyvulių ganymas. Į ją dažniausiai jodavo jaunesnieji šeimos nariai, samdiniai, kartais ir merginos. Skaityti toliau
Galerijoje „Meno niša“ atidaroma M. Jonučio paroda „Pasakos“ (0)
Gegužės 13 d., trečiadienį, atidaroma jau tradicija tapusią Mariaus Jonučio parodą galerijoje „Meno niša“, 12 –oji paroda pavadinimu „Pasakos“, kvies aplankyti įvairias pasaulio ir stebuklingas šalis.
Originalios manieros menininko kūryba niekada nesileidžia įstatoma į siaurus apibrėžimus, tokie yra ir pastaraisiais metais sukurti kūriniai. Dailininkas darbais visada pasakoja istorijas, o gyvenimas kiekviename kūrinyje atsiskleidžia vis kitu kampu. Kartais jis nerealus ir tobulas, kartais žemiškai sunkus, šį kartą – prabilęs mums pažįstama pasakų kalba.
Clarissa Pinkola Estés. „Bėgančios su vilkais: Laukinės Moters archetipas mituose ir pasakose“ (0)
Lietuvių kalba šią knygą išleido leidykla „Alma littera“ 2005 metais, nors iki tol norintieji ją skaitė rusiškai ar lenkiškai. Ir angliškai, žinoma… (Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype. Ballantine, 1992/ 1995; New York, 1997). Šiemet „Alma littera“ lietuvišką leidimą pakartojo ir kaip tik šiuo metu ją galima įsigyti knygynuose. Ji iš tų knygų, kur, kartą išleista, iš skaitytojų rankų jau nebepaleidžiama, skaitymo erdvės nebepalieka.
Dabartinei jaunajai kartai elektroninį šios knygos variantą originalo kalba išleis – pagaliau – šįmet, liepos mėnesį, taigi vėl bus pagyvėjęs susidomėjimas. Skaityti toliau
Profesija – dailininkas (0)
Pokalbis apie kūrybą, pasakas ir savo pasaulio sukūrimą bei kūrybos magiją su dailininke GAIVA PAPRASTĄJA.
SIMBOLIŲ KALBA, MITOLOGIJA IR DAILININKĖ KAIP PASAULIO CENTRAS
– Pradedu nuo standartinio klausimo, nuo pradžios – nuo kada Tu pradėjai paišyti? Kaip atradai paišymą?
Aš ne tik paišymą atradau, aš tais laikais ir rūbelius lėlytėms iš skudurėlių siuvau, ir popierines lėles paišiau, dar kai ką, nebeprisimenu taip greitai, – kaip dviejų jaunų ir dirbančių tėvų vaikas, Skaityti toliau
V. Zapalskytė. „Pikų dama, pasirodyk“, arba kas yra tos šiurpės? (4)
Kas yra baimė? Kodėl ji egzistuoja? Ar reikia su ja kovoti, o galbūt atvirkščiai? Tokie ir panašūs klausimai domina ne vieną psichologą, sociologą, kultūrologą ir literatūrologą. Taip yra todėl, kad baimės jausmas – universalus reiškinys, egzistuojantis visose gyvenimo srityse: darbe, asmeniniame gyvenime, tarpusavio santykiuose. Net skaitydami tam tikras knygas ar žiūrėdami siaubo filmus mes patiriame baimę. Kai kuriais atvejais baimė mus sustabdo, todėl galima sutikti su psichologe Ingrida Pročkyte, teigiančia, kad baimė yra prigimtinis dalykas: šis „<…> jausmas yra paveldėtas ir reikalingas tam, Skaityti toliau
Pristatyta nauja knyga regintiems ir neregiams skaitytojams (0)
Kovo 30 dieną pristatyta nauja unikali vaikiška knyga – Leonardo Da Vinčio pasakų rinkinys „Sparnuotosios raidės“, atspausdinta reginčiųjų ir Brailio raštu su iškiliomis iliustracijomis. Ši pasakų knygelė skirta visiems vaikams – regintiems ir neregiams, todėl skaitoma skirtingais pojūčiais.
Leonardo Da Vinčio pasakų rinkinys ,,Sparnuotosios raidės“ – antroji daugiatiražė knygelė Lietuvoje, kurią kartu gali skaityti matantieji ir neregiai. Skaityti toliau
Knyga vaikams ir nepamiršusiems vaikystės – „Visi mes esame vaikai“ (0)
Vokietijoje gyvenantys lietuviai grafikos dizainerė ir iliustratorė Indrė Bergner ir bardas Karolis Špinkis išleido knygą vaikams „Visi mes esame vaikai“. Ši 54-ių puslapių knygutė skirta vaikams ir jų tėveliams, kurie myli gamtą, savo gimtąjį kraštą ir su džiaugsmu prisimena vaikystės dienas.
„Knygutėje gyvena aštuonios dainelės ir dvi pasakos kartu su širdį kutenančiomis iliustracijomis. Tie, kurie vėlais žiemos vakarais nori klausydami pasinerti į kitą pasaulį, knygelėje ras kompaktinį diską. Skaityti toliau
„MuMo sala“ kvies į pažinimo kelionę muziejuose (0)
Lapkričio 21-23 Vilniuje, parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje 4-ojoje mokyklų įrangos, mokymo priemonių ir technologijų parodoje MOKYKLA 2014 jau antrą kartą dalyvaujanti Lietuvos muziejų asociacija vėl kviečia lankytis nuotaikingoje ir kūrybingoje, rimtoje ir žaismingoje MuMo – muziejų švietimo saloje. „MuMo“ demonstruoja jungtį tarp muziejų ir mokyklos bei šifruojama – „Muziejus – Mokyklai“.
Šiemet mugėje dirbančių muziejų skaičius paaugo trečdaliu ir siekia tris dešimtis. Ir pati MuMo sala dvigubai padidėjo – prie pagrindinės – kūrybinių dirbtuvių salos – atsirado MuMo Super salelė. Kuo gi ji ypatinga? Joje vyks švietėjiški renginiai ir Skaityti toliau
Pakruojo dvare vaikų laukia dvariškas šešėlių spektaklis (0)
Lietuvos dvaruose puoselėta klojimo teatro kultūrinė tradicija šiandien gyva Pakruojo dvare. Viename iš dvaro svirnų, kur kažkada veikė kumečių teatras, pastatytas jau trečias Pakruojo dvaro teatro spektaklis. Per vasarą išsiilgę teatro vaikai kviečiami dvaro Vaikų teatre pamatyti vienintelį tokį „dvaro kumečių“ atliekamą šešėlių spektaklį „Lapės ir vilko draugystė“.
Spektaklis – visą dieną vykstančio Gyvojo muziejaus viena pramogų. Žiūrovai į Vaikų teatrą, vieną dvaro svirnų, renkasi jau patyrę kitų judrių ir lavinančių Skaityti toliau
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną bus galima išgirsti geriausius pasakininkus (0)
Gegužės 7 d. 16.00 val. Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) vyks Klaipėdos miesto moksleivių tradicinio pasakininkų konkurso „Vieną kartą…“ nugalėtojų pasirodymai.
Renginio metu bus kalbama gyva, vaizdinga šnekamąja kalba, gilinamasi į tautosakos kūrinių žanrų savitumus ir jų perteikimo būdus, stengiamasi kalbėti tarmiškai.
Gegužės 7 d. – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną bus galima išgirsti geriausius pasakininkus. Finalininkai bus pakviesti pasekti savo pasakas „Radijogamos“ eteryje, laidoje „SOL‘o pasakėlė“.
Konkursą „Vieną kartą…“ organizuoja: Lietuvių kalbos draugijos Klaipėdos skyrius, Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyrius, Klaipėdos krašto radijo stotis „RadijoGama“. Partneris Klaipėdos etnokultūros centras.
Žiemos stovykloje – baltų kultūros pamokos (nuotraukos) (70)
Lietuvos jaunimo ramuva ir Gyvosios Istorijos Klubas „Leitgiris“ praėjusį savaitgalį kvietė moksleivius susipažinti su baltų kultūra, karyba ir religija Žiemos stovykloje. Trisdešimt šeši moksleiviai visą savaitgalį praleido mokydamiesi senųjų amatų, dalyvaudami baltų tikėjimo apeigose, žaisdami senovinius žaidimus, sekadami pasakas, dainuodami liaudies dainas ir tiesiog būdami gamtoje.
Senojo tikėjimo apeigos – bendruomenei apjungti Skaityti toliau
R.Keturakis: „Premijos ir apdovanojimai mane gąsdina“ (0)
Vasario 14 d., penktadienį, ne kartą įvertintas už nuopelnus literatūrai, menui bei visuomenei poetas Robertas Keturakis pasidabins ir Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro regalijomis.
Kūrėjas, vengiantis kompiuterių ir mobiliųjų telefonų, nesureikšminantis apdovanojimų, namiškių švelniai pramintas „debesų žmogumi“ – taip pirmiausia norėtųsi pristatyti poetą, rašytoją, redaktorių, vertėją Robertą Keturakį. Skaityti toliau
Kaune vyks stiklo parodos „Lietuvos didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai“ atidarymas (0)
Vasario 6 d., ketvirtadienį, 16 val. vyks stiklo parodos „Lietuvos didieji kunigaikščiai ir pasakų motyvai“ atidarymas. Parodoje eksponuojami Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto Dekoratyvinės plastikos katedros stiklo specializaciją baigusių studenčių Astos Cikanavičiūtės ir Birutės Mileškaitės darbai. Parodos kuratorė Dekoratyvinės plastikos katedros vedėja, docentė Sigita Grabliauskaitė.
Atidarymo metu sutartines giedos grupė „Kadujo“. Skaityti toliau
Lietuviai skaitys pasakas japoniškai (0)
Spalio 18 d., penktadienį, 11.30 val. Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7, Kaunas) vyks japonų kalbos skaitovų konkursas „Japonijos ir Lietuvos pasakos japoniškai“. Konkurso dalyviai galės ne tik pasitikrinti savo japonų kalbos žinias, bet ir geriau pažinti egzotišką tekančios saulės šalies kultūrą. Geriausiai pasirodžiusiems žadami japoniški prizai.
Pasak vienos iš renginio organizatorių, VDU japonistikos klubo „Hashi“ vadovės Gintarės Sinkevičiūtės, konkurso tema suteiks puikią galimybę pasitikrinti kalbos įgūdžius, pažinti bendraminčius ir naujai pažvelgti į dvi visiškai skirtingas kultūras. „Įdomia pasakų forma susipažįstame su Japonijos kultūra ir pristatome japonams savo kultūrą“, – paaiškino G. Sinkevičiūtė. Skaityti toliau
Sekmadienio sakmė. Apie gužutį ir gervę (1)
Vienoje pelkėje gyveno gužutis ir gervė. Nusibodo jiem gyvent po vieną, ir užsimanė gužutis ženyties. Užsimanęs ir aina dibu dibu dibt par balą čielus tris verstus. Nudimbinęs sako:
– Gerve gerve, aš noriu tave vestė.
– Aš dar tekėt ir nemisliju, o juk tu nelabai ir dailus: tos kojos – vieni stibinkauliai, pats keršas, nemiklas, be jokio vikrumo – netekėsiu už tavę…
Gužutis susigėdęs namo aina dibu dibu dibt…
Išėjus gužučiui gervė apsimislijo apė savo gyvenimą ir sako: „Kokia aš kvailė! Atėjo pats vyras piršties, o aš atsakiau. Skaityti toliau
V. Sinica. Kas mums ta kalba, kam mums tos pavardės? (48)
Laikas spaudžia Lietuvą. Iki liepos 1 dienos – pirmininkavimo ES tarybai pradžios – ir Seimo pavasario sesijos pabaigos pasižadėta priimti visą paketą LLRA atstovų siūlomų mažumų teises užtikrinančių įstatymo projektų. Kad pirmininkaujanti Lietuva prieš visą Europą neapsijuoktų.
Apie šiuos valstybinės kalbos statusui grasančius projektus su aiškiu nerimu jau užsiminė ir prezidentė savo metiniame pranešime: „valdančiosios koalicijos susitarimų įkaite jau tampa lietuvių kalba“. Kas kelia nerimą šalies vadovei ir dešimtis tūkstančių parašų jai įteikusiems Lietuvos piliečiams? Skaityti toliau