Žymos archyvas: namai
Molėtai 2016 m. pateko tarp pirmaujančiųjų pagal gyvenamų namų atnaujinimo spartą (0)
„Molėtai yra išskirtinė savivaldybė: esame netoli Vilniaus, turime gražią gamtą, kuri yra patraukli tiek Lietuvos, tiek ir užsienio turistams, – sako Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys. – Tai mus įpareigoja būti atsakingus, tinkamai elgtis su aplinka, gamta. Ir tai turime rodyti ne žodžiais, o realiais darbais.“
Praėjusiais metais Molėtų rajono savivaldybė pateko tarp šalies gyvenamųjų namų atnaujinimo lyderių. Penktąja vieta su dar viena savivaldybe besidalinantys molėtiškiai tuo metu skaičiavo jau 31 atnaujintą namą. Skaityti toliau
K. Aleknaitė. Namai – didžiausia vertybė. Namų simbolika etninėje kultūroje (0)
Kokia mintis, pati pirmoji užgimsta galvoje, kai pamąstome apie namus, kai ištariame žodį – „namai“?
Ko gero, daugeliui šis žodis siejasi su – jaukumu, ramybe, šiluma…
Kitiems, tai – saugus kampelis, erdvė, kurioje galima pasislėpti nuo gyvenimo negandų, kasdienių vargų. Tai vieta, kurioje galima pasisemti taip reikiamos vidinės ramybės, drąsos kovoti ir siekti tikslų, ryžto, kuris padės užtikrintai žengti per tokį širdžiai mielą, ašarų prisigėrusį ir džiaugsmingo juoko girdėjusį – namų slenkstį. Skaityti toliau
Ketvirtadienio kultūros vakaras – Vilniaus miestiečių prievolė priimti svečius XVI-XVII a. (0)
Lietuvos nacionalinis muziejus tęsia ketvirtadienio kultūros istorijos vakarų ciklą. Lapkričio 24 d. 17 val. muziejaus parodų salėje, antrame aukšte, Arsenalo g. 1, vyks menotyrininko dr. Mindaugo Paknio paskaita „Vilniaus miestiečių prievolė priimti svečius XVI-XVII a.“.
Senovėje miestiečiai dažnai neišvengdavo prievolės suteikti gyvenamąsias patalpas valdovo dvariškiams ar valstybės pareigūnams. Vilniuje rinkdavosi įvairios komisijos, vykdavo Vyriausiojo Tribunolo sesijos, buvo priimami aukšto rango svečiai. Tuo metu Skaityti toliau
Daugiau šeimų bus aprūpinta socialiniu būstu (0)
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau skyrė lėšas 45 savivaldybėms naujų socialinio būsto pastatų statybai arba esamų pastatų ar patalpų pritaikymui socialinio būsto paskirčiai, taip pat gyvenamųjų namų, butų pirkimui, jų pritaikymui neįgaliųjų poreikiams. Sprendimą skirti lėšas dar 13 savivaldybių ministerija priims artimiausi metu.
„Turime užtikrinti, kad kuo daugiau į socialinį būstą pretenduojančių šeimų gautų jį kokybišką ir laiku,todėl siekdami mažinti socialinę atskirtį ir kovoti su skurdu, numatėme dalį Europos Skaityti toliau
Statydami bei atnaujindami namus nepražudykime čiurlių jauniklių (0)
Čiurliai – juodi, į kregždes panašūs įvairiose pastatų nišose įsikuriantys paukščiai. Miestuose vidurvasarį tai lengviausiai pastebimi sparnuočiai, kurie jauniklių maitinimo metu kasdien sugauna po kelis tūkstančius vabzdžių. Šie naudingi paukščiai saugo mus nuo įkyrių, smulkių kraujasiurbių vabzdžių antplūdžio ir pagyvina miesto kraštovaizdį, todėl reikia džiaugtis, kad jie įsikuria mūsų kaimynystėje.
Čiurliai – itin geri skrajūnai, kurie visus savo poreikius sugeba patenkinti skrydžio metu. Skrisdami jie maitinasi, atsigeria, susirenka gūžtos įrengimui būtiną medžiagą, miega ir net poruojasi.
Kaip pasiklosi, taip išmiegosi: kaip namų mikroklimatas veikia jūsų darbingumą? (0)
Nors ligų kaltininkų dažniausiai ieškoma lauke, patalpose šiandienos žmogus praleidžia apie 90 % savo laiko. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad namų mikroklimatas veikia ne tik nuotaiką, bet ir sveikatą. Ką daryti, kad namai būtų ne tik gražūs, bet ir sveiki?
Praėjusių metų pabaigoje Berlyno Humboldto universiteto mokslininkų ir kompanijos „VELUX“ atlikta apklausa parodė, kad didelės dalies europiečių gyvenamosios aplinkos mikroklimatas netinkamas ir daro neigiamą įtaką tiek jų sveikatai, tiek ekonominiam produktyvumui. Remiantis tyrimu, nuostoliai visuomenei gali siekti milijardus eurų – prastas namų mikroklimatas neigiamai veikia gyvenimo kokybę, sukelia sveikatos problemų, o darbuotojų ligos atsiliepia ir verslo sėkmei.
Belaukiant Kūčių vakaro (2)
Žiemos saulėgrįža, tai viena iš svarbiausių keturių švenčių Lietuvoje. Pavasarį švenčiame Pavasario lygę, vasarą – Rasas, o rudenį – Rudens lygę. Visi papročiai ir apeigos per šventes turi gilią prasmę – jie sutelkia žmogų ateinančio laikotarpio darbams.
„Dviem dienoms praėjus po saulėgrįžos – iškiliausioji tamsiojo ir šaltojo pusmečio šventė – Kalėdos! Kartu su vasaros saulėgrįža, senovėje vadinta Kupolių ar Rasos švente, abi datos skelia metus pusiau, sudarydamos tradicinio kalendoriaus ašį“, – sako etnologas Libertas Klimka.
Lietuvos kaimuose jau iš ryto prasidėdavo nekasdienis šurmulys. Pakvipdavo kepamais pyragais. Buvo tikima, kad tą rytmetį pramigus, Skaityti toliau
Namų šiluma rūpintis reikėtų jau dabar (0)
Statybų ekspertų teigimu, vis dar maždaug devyni iš dešimties būsto remontą atliekančių žmonių tai daro patys ir vengia profesionalų pagalbos. Tokias tendencijas lemia ne tik mažesnė kaina, bet ir noras savarankiškai pasirinkti remontui skirtas medžiagas, nepasitikėjimas nepažįstamų žmonių darbu ir kitos subjektyvios priežastys. Deja, net ir ne pirmą kartą atliekantys savo būsto remontą susiduria su keblumais, ypač daug klausimų kyla dėl būsto apšiltinimo bei tinkamų medžiagų pasirinkimo. Specialistų teigimu, prieš pradedant remonto darbus, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius patarimus ir juos įgyvendinti palankiausiu metų laiku – vasarą. Skaityti toliau
50 gerų filmų namuose už kino bilieto kainą (0)
IT ir telekomunikacijų bendrovė „Teo“ pristato „Kino klubą“ – naują paslaugą išmaniosios televizijos žiūrovams. Už vieno kino bilieto kainą per mėnesį kino mylėtojai galės peržiūrėti ne mažiau kaip 50 kruopščiai atrinktų ir gerai įvertintų įvairaus žanro filmų.
„Kino klubo“ išskirtinumas rinkoje – didelis kiekis legalaus ir kokybiško turinio už vieną kainą. „Teo“ turima licencija garantuoja, kad „Kino klubo“ nariai naujausius filmus pamatys gerokai anksčiau nei įprastų televizijų žiūrovai.
Ar įmanoma būstą šildyti už dyką? (6)
Namas, už kurio šildymą, elektrą ir vandenį nereikia mokėti jokių mokesčių – ne viduramžių laikai ir ne ateities eksperimentai. Tai, jog šiandien galima gyventi name, kurio sąskaitos už šildymą ir elektrą yra lygios 0 eurų, bando įrodyti kartu su mokslininkais bendradarbiaujantis Eugenijus Kovalkovas.
Jei pastatas išlaiko sandarumo egzaminą, o jo šiluminiai parametrai bei inžinerinės sistemos atitinka specialius ES direktyvų reikalavimus, jam suteikiamas aukštos energetinės klasės A ar A+ sertifikatas. Kol kas Lietuvoje tokius namus galima suskaičiuoti ant rankų pirštų, bet jų gyventojai pripažįsta, jog ekonominė nauda viršijo lūkesčius:
V. Juozapaitis. Kultūra – mūsų namai? (2)
Prof. Vytautas Juozapaitis, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Namai… Juose glūdi visa gyvenimo pilnatvė ir prasmė: vaikystė, mama, tėvas, sodas, dangus, šeima, gimtinė, kaimynai, Tėvynė – visa tai, be ko nebūtų įmanomas savęs suvokimas ir prasmė. Kalbu ne tik apie pastatą, ar kvadratiniais metrais išmatuojamą būstą, be kurio, beje, namų sąvoka taip pat sunkiai įsivaizduojama. Tačiau svarbiausias namų atpažinimo ženklas yra ramybė. Namai yra ten, kur esame laukiami, kur mūsų siela pailsi, kur mus supa artimųjų meilė ir šiluma, kur norisi visada sugrįžti, o juos palikus, iš ilgesio maudžia krūtinę… Skaityti toliau
Vaikų sužalojimų namuose galima išvengti (0)
Liaudies išmintis byloja: „Visur gerai, bet namuose geriausia“. Tačiau ar geriausia reiškia saugiausia? Pastaruoju metu visuomenės sveikatos specialistai, medikai ir socialiniai darbuotojai kelia į viešumą ne naują, bet labai menkai nagrinėjamą vaikų saugos namuose problemą.
2012 metais Lietuvoje užregistruota daugiau nei 63 tūkst. traumų, apsinuodijimų ir kitų nelaimingų atsitikimų, kurie nutiko vaikams iki 17 metų amžiaus. Tai reiškia, kad per metus iš 1000 vaikų daugiau nei 100 patiria sužalojimą. Vaikų iki 14 metų mirtį dažniausiai lemia išorinės mirties priežastys, tarp jų ir buitiniai sužalojimai. Higienos instituto duomenimis, net 46,8 proc. visų vaikų ir paauglių Skaityti toliau
Meninės raiškos įtaka vaiko asmenybės augimui (0)
Rugsėjo 21 d. Namo inžinerijos ir interjero centras (NIC) surengs kūrybines dirbtuves mažiesiems. Į jas susirinkę vaikai žaisdami susipažins su interjero kūrybos vyksmu bei lavins kūrybiškumą.
„Interjero dizaino dienos mažiesiems metu spalvinsime erdvinius namų interjerus, iš plastilino lipdysime baldus, karpysime ir lankstysime namus, susipažinsime su interjero dekoravimo subtilybėmis bei sieksime rekordo. Visi kartu piešime bendrą svajonių kambarį. Sieksime, kad jis būtų pripažintas didžiausiu piešiniu“, – pasakoja NIC atstovas Nerijus Urbonavičius.
Užsiėmimai vyks prie NIC plytinčioje pievoje. Skaityti toliau
Sekmadienio sakmė. Mes raiti parjojom (2)
Strazdelis, dar mokiniu būdamas, vasaros laiku mokęs vaikus kokiame dvare (begne Kriaunų Weisenhofo?). Gražioje dienoje išsivedęs savo keturius mokinius toli miškan pasivaikščiotų. Linksmai bežaidžiant, mokytojas pamatęs didelį debesį užeinant.
– Skubykim namulio, – sakąs jis vaikams.
Ė tie pavargę, ypač mergaitės, nei paeit nebegalį. Strazdelis jaučiąs, kaip namie vaikų motyna nerimauja, ė ir jam pačiam nesmagu vaikai sulydyti. Skaityti toliau
Daugiausia vaikų susižaloja nesaugiuose namuose (0)
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad Jungtinių Tautų Organizacija Vaiko teisių konvencijoje skelbia apie vaiko teisę augti saugioje aplinkoje, tačiau, anot Pasaulio sveikatos organizacijos, vaikų sužalojimai yra viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų, reikalaujanti ypatingo dėmesio. Sužalojimai yra pagrindinė 1–14 metų amžiaus vaikų mirties priežastis Europos Sąjungoje.Per metus Europos Sąjungoje namuose traumas patiria 10 mln. vaikų
Daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia mažamečiai vaikai, įvyksta Skaityti toliau
Parodos „Namų pasaulis“ rengėjai tikisi sulaukti daugiau nei 30 tūkst. lankytojų (0)
Kovo 21-24 dienomis Kaune vyks tradicinė specializuota statybos, interjero, apdailos medžiagų bei baldų paroda „Namų pasaulis 2013″. Ji kaip ir kasmet vyks Lietuvos sporto universiteto (Aušros g. 42) ir futbolo (Aukštaičių g. 51) maniežuose.
Lietuvos gyventojų galimybės kurti ir puoselėti savo namus didėja jau trečius metus iš eilės. Tai atspindi augantis parodos „Namų pasaulis“ dalyvių skaičius. Šiemet 20-oje parodoje savo paslaugas pristatys rekordinis dalyvių skaičius, kurie vieni su kitais varžysis išskirtiniais kainų pasiūlymais, kokybe bei originalumu.
Kaip įsirengti sodybą, laikantis tradicijų? (0)
Vasario 19 dieną 14 val. Anykščių regioninio parko lankytojų centre (J. Biliūno g. 55 ,Anykščiai) Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pristatys visuomenei naują knygą apie tradicinę architektūrą – „Kaimo statyba. Vakarų Aukštaitija“. Iš viso bus išleisti 5 tradicinės architektūros katalogai – visiems Lietuvos etnografiniams regionams. Katalogai skirti žmonėms, gyvenantiems saugomose teritorijose arba tiesiog norintiems statyti ar rekonstruoti sodybas, laikantis tradicijų. Skaityti toliau
Sekmadienio sakmė. Apė sodą ir tris sūnus (14)
Gyveno kitąsyk žmogus gaspadorius. Jis turėjo tris sūnus. Susiedijoj jų gyveno kits gaspadorius labai turtingas ir turėjo labai didelį sodą. Tas sodas buvo kaip giria, nė galo, nė krašto neužmatyt, o vaisiai tai visoki šakas laužė. Pavydėdams šits anam, kad ans turi tokį didelį sodą, jis – netur, sako jis savo sūnam:
– Aikit in žmonis pasimokyt sodą sodyt. Aš norėčia geresnį sodą pasodyt kaip mano kaimyno. Ir teip jum insakau: katras pargabęsit geriausių vaisių ir geriausią pasodysit ir katro geriausia augs, tai tam pavesiu namus.
Išėjo du sūnūs ieškot in svietą kur navatnų vaisių ir sodinimų. Skaityti toliau
Patalpų mikroklimatas šaltuoju metų laiku (0)
Patalpų, kuriose gyvename ir dirbame mikroklimatas lemia mūsų sveikatą, darbingumą, nuotaiką, gerą savijautą. Prasidėjus šildymo sezonui, patalpose oras pradeda sausėti, todėl, norint gerai jaustis, reikia pasirūpinti tinkamu mikroklimatu. Gyvenamųjų patalpų ir visuomeninių patalpų mikroklimato parametrai yra šie: oro temperatūra, santykinė oro drėgmė ir oro judėjimo greitis.
Gyvenamųjų ir visuomeninių patalpų oro temperatūra šaltuoju metų laiku turėtų svyruoti tarp 18–22 ˚C. Miegamuosiuose, virtuvėje oro Skaityti toliau
Kompiuteris darbe ir namuose: ką turime žinoti? (2)
Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, ką reikia žinoti žmonėms, besinaudojantiems kompiuteriu, kadangi ilgalaikis darbas ar pramogavimas prie jo gali pakenkti sveikatai.
Pasitaiko, kad kompiuteriai ne tik namuose, bet ir įstaigose įrengiami netinkamoje aplinkoje: patalpose, kurių grindys, baldai, langai, sienos – iš sintetinių medžiagų. Esant tokioms sąlygoms, susidaro nepalankus mikroklimatas, kuris labai kenkia sveikatai. Specialistų teigimu, negerai, jei darbe į nugarą atsukta ant kaimyninio stalo stovinčio kompiuterio vaizduoklio „nugara“, per kurią išeina daug stipresni, vadinamieji dvigubi spinduliai. Skaityti toliau
Nauji elektros tarifų planai gyventojams leidžia sutaupyti reikšmingas sumas (1)
Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus klientai, pasirinkę jiems optimalų tarifų planą, už elektros energiją mokėtų mažiau. Siūlomi nauji tarifų planai „Namai“ arba „Namai plius“ 230 kilovatvalandžių per mėnesį ir daugiau elektros energijos suvartojantiems klientams leidžia sutaupyti reikšmingas sumas, itin palanku šiuos planus rinktis vietoje turimo tarifų plano „12000 kWh“.
Vienos laiko zonos tarifo planu „Standartinis“ šiuo metu atsiskaito apie 70 proc. buitinių elektros vartotojų. Vidutiniškai tokie namų ūkiai per mėnesį sunaudoja apie 100 kWh elektros energijos. Skaityti toliau
Ar reikia Lietuvai įteisinti gimdymą ne ligoninėje? (1)
Liepos 25 d. vyko spaudos konferencija: Ar reikia Lietuvai įteisinti gimdymą ne ligoninėje?
Lietuvoje tęsiasi diskusija, ar reikia pasekti daugelio kitų valstybių pavyzdžiu ir mūsų šalyje nustatyti gimdymo ne ligoninėje tvarką – reglamentuoti, kaip akušeriai galėtų padėti mažos rizikos nėštumo moterims saugiai gimdyti namuose ar natūralaus gimdymo centruose. Be tarptautinių organizacijų skatinimo sudaryti sąlygas šeimoms gimdyti ne tik gimdymo stacionaruose, dauguma su gimdymu susijusių Lietuvos medikų organizacijų pasisako už tai, kad būtų sukurta darbo grupė gimdymui ne ligoninėje reglamentuoti. Skaityti toliau
Ateities perspektyva – žalioji urbanistika (1)
Architektai, statybinių medžiagų gamintojai ir kiti statybos sektoriaus atstovai gręžiasi į gamtą ir ieško būdų, kaip taupyti energiją. Europoje išdygsta vis daugiau ekologiškų statinių – gyvenamųjų namų, biurų, kurie tausoja aplinką, taupo energiją. Pasaulyje plintančios žaliosios urbanistikos tendencijos ryškėja ir Lietuvoje. Šalyje vis daugiau dėmesio skiriama vadinamiesiems pasyviems namams, kurie naudoja kelis kartus mažiau energijos, ir aktyviems namams, kurie patys apsirūpina visa reikalinga energija. Skaityti toliau
Gytis Paškevičius. Mano kraštas (video) (1)
Šitą žemę man likimas dovanojo
Pilką dangų, sniego sodus ir pilis
Ji klevais raudonais rudenį liepsnoja
Ji atvėrus kiekvienam plačiai duris
Man jos grožio kiek yra, tiek ir pakanka
Jos kalba mane užbūrė amžinai
Ir tegu ją visos negandos aplenkia
Mano žemė man – vieninteliai namai Skaityti toliau
Ketvirtadienio Perkūnkalbė (42)
Vieša pripažintis. Aš melavau, vogiau, keikiausi, negerbiau savo tėvo ir motinos. Bet vis tiek buvau geras žmogus, tu turi tai pripažinti. Niekada neįžeidžiau teisingumo Dvasios. Padariau klaidų, bet kaskart pati labiau save už jas pasmerkdavau, nei kad tu galėtum. Ir niekada neatsisakiau smerktinų dalykų, jei tik jie TEISINGI, stodavau jų ginti atkakliau ir drąsiau, nei tu būtum galėjęs.
Jie išsikraustė. Skaityti toliau