Žymos archyvas: mokslinė veikla
Antanui Poškai suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas (3)
Lapkričio 28 d. atskriejo džiugi žinia iš Indijos – garsiajam XX a. lietuvių keliautojui ir tyrinėtojui Antanui Poškai buvo suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas. Ceremonijoje dalyvavo ir Indijos Respublikos prezidentas Šri Pranabas Mukherje (Shri Pranabas Mukherjee).
A. Poška (1903–1992) pasižymėjo kelione motociklu po Rytų kraštus (1929–1936). Ilgą laiką Lietuvoje jis buvo labiau pagarsėjęs kaip keliautojas ir populiarių prisiminimų serijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ autorius, tuo tarpu jo moksliniai nuopelnai dėl įvairių aplinkybių buvo bemaž nežinomi. Skaityti toliau
Valstybinė J.Basanavičiaus premija paskirta Vaclovui Bagdonavičiui (2)
Lietuvos Vyriausybė lapkričio 12 d. nutarė 2014 m. Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją skirti Vaclovui Bagdonavičiui už reikšmingiausius darbus ugdant tautinę savimonę, Vydūno idėjų skleidimą ir įprasminimą bei Mažosios Lietuvos kultūros paveldo įamžinimą ir sklaidą. Premija laureatui bus įteikiama lapkričio 20 d. 15 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje.
Filosofas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėjas, humanitarinių mokslų daktaras Vaclovas Bagdonavičius Skaityti toliau
Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas valstybinei J.Basanavičiaus premijai gauti (1)
Kultūros ministerija priima paraiškas Valstybinei Jono Basanavičiaus premijai už reikšmingus pastarųjų penkerių metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje, gauti.
Nusipelniusius premiją gauti gali siūlyti fiziniai asmenys, mokslo ir kultūros institucijos, kūrybinės sąjungos, nevyriausybinės organizacijos.
Kartu su paraiška turi būti pateikta:
– siūlomo premijai asmens gyvenimo ir veiklos aprašymas; Skaityti toliau
Estai jau sugriovė sienas mokyklose, lietuviai griaus netrukus (0)
Šiandien, rugsėjo 1-ąją į mokyklą sugrįžtantys ar pirmą kartą į suolus sėsiantys mokinukai svarbiu mokyklos atributu laiko sienų ribojamą klasės erdvę. Tačiau palaipsniui šie moksleiviai kartu su mokytojais ir tėvais ryžtasi griauti tiek fizines, tiek psichologines mokyklos sienas.
Lapkričio 21-23 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančios parodos „Mokykla 2014“ organizatoriai renginio akcentu pasirinko šūkį „Mokykla be sienų“. Parodos metu lankytojai – mokytojai, mokiniai ir jų tėvai – galės ne tik teoriškai sužinoti, kokia tai Skaityti toliau
Geriausias praėjusių metų muziejininkas dirba Valdovų rūmuose (0)
Artėjant Tarptautinei muziejų dienai, Lietuvos muziejų asociacijos valdyba Metų muziejininko vardą suteikė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjui Daliui Avižiniui. Garbingas profesinis apdovanojimas jam skirtas už aktyvią muziejinę veiklą ir nuopelnus muziejininkystės srityje 2013 m. kaupiant, eksponuojant ir populiarinant lituanistinį paveldą.
„Kiekvienas muziejus yra gyvas ne tik dėl čia sukauptų unikalių radinių ir vertybių, bet ir visų pirma dėl čia dirbančių žmonių. Labai sunku keliais žodžiais apibrėžti įvairiopo muziejininkų darbo didelę svarbą, tačiau, jeigu Skaityti toliau
Pratęstas kandidatūrų teikimas steigiamai Meilės Lukšienės premijai. (0)
Iki sausio 23 d. pratęstas nusipelniusių asmenų teikimas steigiamai Meilės Lukšienės premijai gauti.
Nusipelniusius mokslininkus premijai gali siūlyti aukštųjų mokyklų senatai, akademinės tarybos, mokslinių tyrimų institutų mokslo tarybos, mokslininkų asociacijos. Premijai gauti galima siūlyti vieną asmenį ar asmenų grupę, parengusią bendrą mokslo darbą.
Premija siekiama įvertinti Lietuvoje vykdytų ir vykdomų habil. dr. Meilės Lukšienės mokslinio palikimo, mokslininkės iškeltų esminių Lietuvos kultūros ir švietimo orientacijos klausimų – nacionalumo ir universalumo Skaityti toliau
J.Basanavičiaus gimimo dienos išvakarėse bus įteikiama Valstybinė premija architektams Martynui ir Marijai Purvinams (0)
Lapkričio 22 d. 15 val., J. Basanavičiaus gimimo dienos išvakarėse, Lietuvos nacionaliniame muziejuje bus teikiama 2013 metų Valstybinė Jono Basanavičiaus premija. Vyriausybės nutarimu ji paskirta architektams Martynui Purvinui ir Marijai Purvinienei už etninės architektūros, Mažosios Lietuvos kultūros tyrimus ir populiarinimą. M. Purvino ir M. Purvinienės darbai yra itin reikšmingi Mažosios Lietuvos etnokultūros tradicijos tęstinumui.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Jonas Basanavičius gimė 1851 m. lapkričio 23 d. Ožkabalių kaime Vilkaviškio rajone. J. Basanavičius nuolat domėjosi Lietuvos praeitimi, tradicijomis, lietuvių kalba ir literatūra. Skaityti toliau
Mokslo ir tautos tarnas Vaclovas Biržiška (0)
Vilniaus universiteto profesorius Vladas Žukas, daugiau kaip 40 metų dirbęs universitete, net ir išėjęs į užtarnautą poilsį nenustoja dirbti, tirti, rašyti ir leisti knygas. 2012 metų rudenį pasirodė dar viena mokslininko knyga – „Gyvenimas knygai: Vaclovas Biržiška“*.
Profesorius naujausiame veikale neatitrūksta nuo bene svarbiausios savo domėjimosi srities – knygos istorijos. Ilgus mokslinės veiklos metus paskyręs lietuviškos knygos istorijai ir bibliografijai, autorius šįkart pristato didelės svarbos darbą apie vieną iš iškiliausių Lietuvos XX a. pirmosios pusės kultūros ir mokslo veikėjų – Vaclovą Biržišką. Skaityti toliau
Vilniaus universitetas įgyvendins pusė visų finansuojamų mokslinių projektų (0)
Beveik pusė visų Lietuvos mokslo tarybos (LMT) patvirtintų finansuojamų projektų, skirtų mokslininkų veiklai stiprinti, bus įgyvendinta Vilniaus universitete (VU). Tai rodo LMT pirmininko įsakymu patvirtinti projektų, finansuojamų pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ įgyvendinimo priemonę VP1-3.1-ŠMM-07-K „Parama mokslininkų ir kitų tyrėjų mokslinei veiklai (visuotinė dotacija)“, sąrašai.
Per pirmąjį kvietimą VU atiteko 13 projektų iš 33 finansuojamųjų. Per antrąjį kvietimą priimtas sprendimas finansuoti 35 mokslininkų Skaityti toliau