Žymos archyvas: Meteoritas

Geologai ieško meteoritų pėdsakų (0)

Meteoritas_Hrascina_meteorite_dw_wikipedija

Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įgyvendina projektą, kurio tikslas – nustatyti, ar mūsų šalyje yra impaktinių kraterių. Projektą planuojama užbaigti dar šiemet.

Impaktiniai krateriai – išskirtinės kosminės kilmės geologinės struktūros ir kartu geologinės istorijos liudininkai. „Kitų šalių patirtis rodo, kad neretai impaktiniuose krateriuose slypi naudingų iškasenų talpyklos, jie taip pat dažnai būna ir patrauklūs turizmo bei geologijos mokslo populiarinimo objektai, todėl labai svarbu ištirti ir sužinoti, ar mūsų šalyje meteoritai yra palikę tokių pėdsakų“, – sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė. Skaityti toliau

Naujos paslaptys: Marso meteorite rasta į ląstelę panaši ovalinė struktūra (0)

Marso meteorite rasta į ląstelę panaši ovalinė struktūra | ©Elias Chatzitheodoridis, Sarah Haigh and Ian Lyon nuotr.

Žemėn 1911 m. nukritusiame ir Egipte rastame Nakhlos meteorite iš Marso mokslininkai pastebėjo keistą struktūrą, kuri labai panaši į ląstelę, skelbia Space.com.

Tiesa, skelbti sensacijų apie gyvybę Marse niekas neskuba: nepaisant intriguojančios atrasto darinio struktūros, tyrėjai yra linkę manyti, kad darinys susiformavo ne dėl biologinių, o veikiausiai dėl geologinių procesų. Skaityti toliau

Nedažnas radinys Anktartidoje – 18 kg meteoritas (0)

„International Polar Foundation“ nuotr.

Meteoritų medžiotojai pasaulio apačia vadinamoje Antarktidoje į krepšį įsimetė retą dabartiniam Pietų žemyno metų laikui radinį: 18 kg sveriantį nežemiškos kilmės uolos gabalą.

Kaip skelbia portalas livescience.com, belgų ir japonų ekspedicijos nariai šį stambų meteoritą atrado sniegaeigiais važiuodami Rytų Antarktidos plokščiakalniu.

Pradiniai duomenys rodo, kad tai įprastinis chondritas – dažniausiai pasitaikantis Žemėje randamų meteoritų tipas, teigė Briuselio universiteto geologas Vinsianas Debajus (Vinciane Debaille).

„Tai pats didžiausias per pastaruosius 25 metus Rytų Antarktidoje rastas meteoritas, – Skaityti toliau

Aptikti Čeliabinsko meteorito gabalai (video) (2)

Čeliabinsko meteoritas

Nors vasario 16 d. remdamosi Čeliabinsko srities valdžios pranešimais visos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad Čeliabinsko srityje vasario 15 dieną nukritusio meteorito spėjamoje kritimo vietoje  nieko nerasta ir skeveldrų paieškos yra baigtos, tačiau šiandien jau yra išplatintas priešingas pranešimas.

Rusijos informacinė agentūra RIA „Novosti“ pranešė, kad  Rusijos Čeliabinsko srityje esančiame Čebarkulio ežere vis tik aptiktos nukritusio meteorito skeveldros. Skaityti toliau

Asteroidas 2012 DA14 jau tolsta nuo Žemės (tiesioginė transliacija, video) (2)

Asteroido 2012 DA14 skrydžio imitacija. NASA pav.

Vasario 15 d. daugelis pasaulio teleskopų yra nukreipti į dangų – pro Žemę tik maždaug 27 500 km atstumu praskriejo 50 metrų skersmens asteroidas 2012 DA14.

Teigiama, kad tokio dydžio asteroidas pro Žemę praskrieja kas maždaug keturiasdešimt metų. Panašaus dydžio asteroidas 1908-aisiais sprogo atmosferoje, Sibire, o galia tuomet atitiko maždaug 185 Hirosimos bombų galingumą.

Arčiausiai jis jau praskriejo 21.25 val Lietuvos laiku ir pasiekė 7–8 ryškį, todėl plika akimi pamatyti nepavyko niekam, tačiau pasitelkus binoklį ar teleskopą, Skaityti toliau

Virš Rusijos Čeliabinsko miesto sprogo meteoroidas (video) (6)

Meteorito kritimas Čeliabinske |  YouTube.com nuotr.

Vasario 15 d. Rusijos Čeliabinsko srityje ir daugelyje kitų Uralo regiono rajonų, o taip pat Kazachstane buvo stebimas galingo bolido kritimas. Netikėtai dangų perskrodęs ryškus ugninis rutulys paliko įspūdingas garų juostas danguje. Nugriaudėjo sprogimų garsai.

Rusijos žiniasklaida praneša, kad nuo šio sprogimo Čeliabinske ir kituose Uralo regiono miestuose nukentėjo daugiau nei 1200 žmonių, o 9 iš jų patyrė vidutinio sunkumo ir sunkius sužeidimus. Tarp sužeistųjų yra vaikų. Teigiama, kad daugumą žmonių buvo sužeisti nuo sprogimo sukeltos oro bangos išdužusių pastatų langų stiklų. Skaityti toliau

Norvegijoje meteoritas pramušė stogą (0)

Viena iš meteorito dalių | vg.no

Savaitgalį netoli Oslo (Norvegija), nedidelio vasarnamio savininkai buvo nustebę – jų namelio stogas buvo pramuštas akmens, kuris, pasirodo, yra meteoritas, atlėkęs iš šaltos tarpplanetinės erdvės.

Nėra dažnas įvykis, kad meteoritas kristų ir pažeistų pastatus. Apskritai Norvegijoje tai 14 meteoritas nuo 1848 metų ir paskutinysis nuo 2006 metų. Skaityti toliau

Meteoritai byloja apie šiltą Marso klimatą (0)

Meteoritas ALH84001. NASA nuotr.

Mokslininkai iš Kalifornijos technologijų instituto atliko radiologinius anglies mineralų tyrimus, kurie buvo paimti iš meteorito ALH84001 ir nustatė, kad jie susiformavo esant 18 laipsnių pagal Celsijų.

Minėtasis meteoritas, kurio amžius yra apie 4 milijardus metų, buvo rastas 1984 metais gruodžio 27 dieną Antarktidoje ir jis kildinamas iš Marso, nors šimtaprocentinių įrodymų ir nėra. Manoma, kad nuolauža Žemę pasiekė po Marse įvykusio susidūrimo su kitu kosminiu kūnu ar sprogimo prieš 16 milijonų metų. Skaityti toliau

Ant lenko namo stogo nukrito meteoritas (3)

www.delfi.lt

Meteoritas

Skelbiama, kad per incidentą žmonės nenukentėjo, tačiau buvo apgadintas namo stogas.

Meteorito liekanas analizei pasiėmė astronomai. Jas ketina ištirti profesorius Tadeuszas Przylibskis iš Vroclavo technikos universiteto.

Vėliau tai, kas liko iš meteorito, bus perduota Nikolo Koperniko muziejui Fromborke arba Olštynės planetariumui. Skaityti toliau