Žymos archyvas: Lietuvos laisvės kovos sąjūdis
Lazdijuose pagerbtas A. Ramanausko-Vanago atminimas (3)
Kovo 11 d., Lazdijuose atidengtas paminklas 1949-ųjų vasario 16-osios Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracijos signatarui, Pietų Lietuvos srities partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui.
Paminklas įrengtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro lėšomis. Paminklą sukūrė skulptorius Jonas Jagėla. Simboliška ir tai, kad aikštė prie Šv. Onos bažnyčios taip pat pavadinta Adolfo Ramanausko-Vanago vardu.
„Čia yra jo šaknys ir giminės. Skaityti toliau
A. Ramanauskaitė-Skokauskienė. Ko pravirko ąžuolai? (6)
Skiriama partizanų A. Ramanausko-Vanago ir B. Mažeikaitės-Vandos suėmimo šešiasdešimtmečiui paminėti
Kaune, prie Kampo ir Kalniečių gatvių sankirtos esančiame skverelyje stovi paminklas su užrašu : „Lietuvos partizanui-generolui Adolfui Ramanauskui-Vanagui atminti“ , o netoliese yra ir paminklinė juodo granito lenta, kuri byloja: „Šioje vietoje 1956 m. spalio 12 d. Skaityti toliau
Kryžkalnyje ketinama pastatyti paminklą Lietuvos partizanams (7)
Lietuvos pokario partizanų kova už Lietuvos laisvę buvo išskirtinis reiškinys. Tai ne vien didvyriška kova su daug galingesniu priešininku, neteisėtai šeimininkavusiu Lietuvos žemėje. Tai ne vien bunkeriai, pasalos ir išdavystės, miestelių aikštėse suguldyti žuvusiųjų partizanų subjauroti kūnai. Tai ir daugybė asmeninių gyvenimo tragedijų, išskirtų šeimų, daug skausmo, tačiau ir daug tvirtybės, valios kovoti iki pabaigos. Tai herojiškas lietuvių tautos karas tada, kai daugeliui kitų Europos šalių jis jau buvo baigtas. Tai karas, kuriame buvo įrodyta, kad maža tauta gali būti labai stipri ir nepalaužiama iki pat šaknų.
Karas po karo truko devynerius metus, apėmė visą dabartinę Lietuvos teritoriją. Partizanai veikė pagal organizuotą struktūrą, dėvėjo nepriklausomos Lietuvos kariuomenės Skaityti toliau
Kaune buvo susirinkę Tauro apygardos partizanai (2)
Balandžio 23 d. Kauno įgulos karininkų ramovės menėje įvyko Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tauro apygardos ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Jame dalyvavo buvę partizanai, jų ryšininkai, statutiniai Laisvės kovų dalyviai.
Tauro apygarda viena iš pirmųjų pradėjo ginkluotą laisvės kovą prieš sovietinį okupantą. Jai priklausė ir dabar Lietuvoje daug kam gerai žinomi žmonės, sąmoningai pasirinkę sunkų, bet garbingą Laisvės kovotojų kelią, kaip antai – poetas Antanas Miškinis – Kaukas, solistas Antanas Kučingis – Kalvaitis, pirmasis Birutės rinktinės vadas Juozas Lukša – Daumantas ir kt. Juozas Lukša savo knygoje „Partizanai“ rašo ir apie Tauro apygardos veiklą. Skaityti toliau
Kaune paminėtos Generolo Jono Žemaičio 105-osios gimimo metinės (0)
Kovo 14 d. Vytauto Didžiojo Karo muziejaus sodelyje Lietuvos Sąjūdžio Kauno taryba kartu su Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga paminėjo generolo Jono Žemaičio 105-ąsias gimimo metines.
Partizanų vado žygdarbius renginio dalyviams priminė istorikai ir Kovo 11-osios akto signataras Romualdas Ozolas. Prisiminimais apie generolą pasidalijo jo dukterėčia Aušra Marija Vilkienė. Prie generolo Jono Žemaičio paminklo gėles padėjo Dainavos seniūnas Alvydas Malinauskas. Skaityti toliau
Č. Iškauskas. 1949 m. Deklaracija – dar vienas nepriklausomybės šauklys (28)
Šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje žinomi du pagrindiniai valstybės nepriklausomybės dokumentai, priimti 1918 ir 1990 m. Bet dažnai pamirštamas trečias, kuris gimė išties baisiomis okupacijos ir nepaprastos konspiracijos sąlygomis – prie spingsulės partizanų slėptuvėje. Jokiu būdu nedėdami šių dokumentų ant svarstyklių, drįstame teigti, kad 1949-ųjų vasario 16-osios Deklaracija tiesiogine prasme pasirašyta tautos patriotų krauju.
Bet iš pradžių pasikartokime istoriją. Skaityti toliau
Panevėžiečiai pristatys albumą, skirtą Vyčio apygardos partizanų istorijai (1)
2012 m. gruodžio 12 d. 14 val. Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio muziejuje įvyks Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ir Panevėžio kraštotyros muziejaus albumo „Kovoję už brangią Tėvynę: Vyčio apygardos partizanų istorija“ pristatymas. Renginyje dalyvaus Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos mokiniai, kurie atliks literatūrinę-muzikinę kompoziciją ,,Padėję galvas už savo tėvynę…“
Panevėžio kraštotyros muziejus išleido jau antrąjį Aukštaitijos partizanų istorijai skirtą leidinį Skaityti toliau
Tautos idealų šviesoje – Lietuvos partizanų atminimas (0)
„Iš istorijos žinome, kad kova ne visada laimima, nors ir kovojama už teisų reikalą. Taip šį kartą atsitiko ir su ginkluotaja Lietuvos partizanų jėga. Tauriausieji Lietuvos sūnūs ir dukros žuvo vienas po kito kovodami su nepalyginamai gausesniu priešu, bet jam nepasidavė. <…> Mes tiek metų laikėmės kovoje tik jos sveikojo kamieno dvasiškai ir medžiagiškai remiami. Mes gyvenome ir kovojome vadovaudamiesi visos tautos kilniais idealais. Tie idealai nežuvo ir tautoje tebėra gyvi.“ – prieš daugiau kaip penkiasdešimt metų savo atsiminimuose rašė Lietuvos partizanų vadas, Lietuvos laisvės Kovos sąjūdžio (LLKS) gynybos pajėgų vadas, LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataras, Vyčio kryžiaus II ir I laipsnių ordinų kavalierius generolas Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Skaityti toliau
Akademinio jaunimo vasaros stovykla-seminaras Balandiškyje (1)
Šių metų rugpjūčio 19–25 d. Balandiškyje ir Pašušvyje (Radviliškio rajonas) vyko tarpuniversitetinė akademinio jaunimo stovykla-seminaras „Laisvės kovų atmintis: Sajų sodybos Balandiškyje aktualizavimas ir atgaivinimas“. Stovyklos organizatorius – Šiaulių universiteto Istorijos katedra. Stovykla siekta ugdyti jaunimo istorinę ir paveldosauginę sąmonę bei visuomenei priminti apie išskirtinę mūsų krašto ir visos Lietuvos vertybę – Sajų sodybą Balandiškyje. Norėtųsi pasidalinti šios stovyklos idėja, buitimi ir įspūdžiais.
Priešistorė
Stovyklos idėja gimė 2012 m. kovo 1 d., tačiau jos priešistorė prasidėjo dar 2010 metais. Ir viskas prasidėjo nuo vienos sodybos Balandiškio kaime. Skaityti toliau
Naktis, kovojusi prieš okupacijos tamsą (0)
Šiandien yra Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataro, LLKS Tarybos prezidiumo nario kpt. Broniaus Liesio-Nakties 90-osios gimimo metinės.
Bronius Liesys gimė 1922 m. balandžio 16 d. Ramygaloje (Panevėžio r.) mokytojų Broniaus Liesio ir Marijos Juodikaitės-Liesienės šeimoje.
Tarpukariu Bronius Liesys Vytauto Didžiojo universitete studijavo žurnalistiką. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, tapo Lietuvos Laisvės Armijos nariu. 1944 m. mokėsi partizaninio karo taktikos Vokietijos žvalgybos (Abvero) mokykloje.
1945 m. Bronius Liesys tapo Jungtinės Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės partizanu, dirbo šios apygardos štabe. Skaityti toliau
Kaune bus paminėtas partizanų vado pulkininko J.Vitkaus-Kazimieraičio 100-osios metinės. (0)
Gruodžio 10 d. 14 val. Kauno įgulos Karininkų ramovėje (A. Mickevičiaus g. 19) vyks žymaus partizanų vado pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio 100-ųjų gimimo metinių minėjimas.Šventėje dalyvaus Krašto apsaugos ministerijos atstovai, pranešimą skaitys istorikas Darius Juodis, poetinį žodį tars aktorius Petras Venclovas, koncertuos folkloro ansamblis „Kupolė“. 17 val. Jėzuitų bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios.
Juozas Vitkus-Kazimieraitis gimė 1901 m. gruodžio 10 d. Mažeikių aps. Skuodo vls. Ketūnų k. ūkininko šeimoje. Skaityti toliau