Prieš 4,6 mlrd. metų Žemė susiformavo iš mirusios žvaigždės liekanų, kurios Skaityti toliau
Žymos archyvas: kometos
Netolimoje ateityje į Saulės sistemą įskries žvaigždė (0)
Toli už Neptūno orbitos, Orto debesyje skrieja trilijonai Saulės sistemos formavimosi liekanų – kometų. Šiuo metu jos aplink Saulę skrieja santykinės ramybės būsenos: vidinių planetų link pajuda ir atskrieja tik viena, kita, tad Žemei ir čia klestinčiai gyvybei šios uodeguotosios ledo ir dulkių bombos realaus pavojaus beveik nekelia. Tačiau viskas gali pasikeisti jau po vieno kosminio akimirksnio – mat, anot Makso Planko Astronomijos instituto Heidelberge (Vokietija) mokslininkų, netrukus prie Saulės sistemos priartės, o tiksliau – ją kliudys keletas neseniai atrastų žvaigždžių, kurios savo gravitacija išjudins snaudžiančias kometas ir nemažą dalį jų pasiųs mūsų link. Skaityti toliau
Viskas, ką derėtų žinoti apie Žemės planetą (video) (1)
Žemė – vieninteliai visų mums žinomų gyvybės rūšių namai visatoje. Jos amžius siekia maždaug 1/3 visatos amžiaus. Jei planetą perpjautume perpus, centre rastume didžiulį skysto metalo branduolį, kurį gaubia skystos uolienų mantijos sluoksnis, o visa tai įvilkta į plonytį Žemės plutos lukštą ir kiek storėlesnę saldaus oro, kuriuo kvėpuojame, plėvelę. Vandenynai, lygumos, kalnai, ledynai, gėlo vandens upės, ežerai. Visus juos šildo gimtoji Žemės žvaigždė Saulė. Vis dėlto, kaip mūsų namai atsirado ir iš ko jie sudaryti?
Atrasta nauja kometa žada būti ryškiausia šiame amžiuje (0)
Rugsėjo 21 dieną atrasta kometa C/2012 S1 pirminiais skaičiavimai gali būti netgi ryškesnė už patį Mėnulį, praneša astronomai.
Jos atradėjai yra Vitalijus Nevskimas iš Baltarusijos ir rusas Artiomas Novičionkomas atradimą padarė „ISON-Kislovodsk“ observatorijoje.
Nustatant kometos orbitos duomenis buvo pastebėta, jog dangaus kūnas Skaityti toliau
Kometa „kamikadzė“ išgyveno! (video) (0)
Jau anksčiau rašėme, kad kometa Lovejoy (C/2011 W3), kuri buvo atrasta gruodžio 2 dieną Australijos astronomo mėgėjo Terio Lovejoy, nenumaldomai artėja prie Saulės ir gali būti visiškai suardyta. Tačiau visų astronomų nuostabai ji išgyveno pragarišką karštį. Arčiausiai priartėjusi prie Saulės gruodžio 16 dieną ji vėl išniro iš už Saulės.
„Kokios nepakartojamos 24 valandos. Pirmas dalykas ką aš noriu pasakyti tai, kad aš klydau, klydau, klydau. Ir nesu buvęs toks laimingas būdamas klystančiu“- rašė kometų žinovas Karlas Batamsas. Skaityti toliau
Kometa „kamikadzė“ artėja prie Saulės (0)
Kometa Lovejoy (C/2011 W3), kuri buvo atrasta gruodžio 2 dieną Australijos astronomo mėgėjo Terio Lovejoy, nenumaldomai artėja prie Saulės ir gali būti visiškai suardyta. Saulės kosminė observatorija SOHO stebi mūsų žvaigždės aplinką ir fiksuoja galbūt paskutines kometos valandas.
„Tai, be jokios abejonės, pati ryškiausia arti Saulės praskrendanti kometa, kurią stebėjo SOHO observatorija“- sakė JAV kometų atradėjas Karlas Batamsas. Skaityti toliau
Naujos užuominos apie Žemėje esančio vandens kilmę (0)
„Kai Žemė formavosi, buvo taip karšta, kad didžioji dalis lakių medžiagų išgaravo į kosmosą. Taigi kai Žemė atvėso, ji buvo sausa. Vanduo ir kitos lakiosios medžiagos turėjo būti atgabentos vėlesnėje stadijoje“, – pasakoja naujausio tyrimo autorius Paulas Hartoghas, Makso Planko Saulės sistemos tyrimų instituto Katlenburg-Lindau, Vokietijoje, mokslininkas.
Aiškinantis, iš kur atsirado planetos vandenynai, kometos yra pirmosios kandidatės, mat jose yra daugybė ledo ir pirmaisiais mūsų planetos gyvavimo laikotarpiais jos galėjo intensyviai atakuoti Žemę. Skaityti toliau
Vienas ambicingiausių kosmoso projektų „užmigdytas“ (0)
www.alkas.lt
Europos kosminis aparatas „Rozetė“, kuris 2014 metais žada pasiekti Čuriumovo-Gerasimenkos kometą buvo „užmigdytas“. Komanda, nurodanti zondui panirti į gilaus miego fazę, trečiadienį pasiųsta iš valdymo centro Vokietijoje. Dabar veikia tik jo šildytuvai ir „žadintuvas“. Zondas jokių signalų nebesiųs artimiausius 2,5 metų.
2004 metais paleistas zondas yra toliausiai nukeliavęs zondas, varomas tik Saulės energija. Iki savo taikinio jis keliauja aplinkiniu maršrutu. Per tą laiką jis keletą kartų praskrido pro vidines planetas, Skaityti toliau
Bijojom, supratom, nufotografavom, nuskridom ir nufotografavom, bombordavom. Kas toliau? (video) (1)
Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
Ankstesniame straipsnyje rašiau apie žmogaus rankų sukurto kosminio zondo skrydį prie kometos Tempel-1 per šių metų meilės dieną. Gautos nuotraukos nustebino tuo, kad per 5 metus atsirado naujų darinių arba senesnieji susijungė. Aparatas, kuris tiek daug nauja atskleidė mums apie kometas, jau tapo nebevaldomu, nes kuro likutis jame jau nebebūtų leidęs dar kartą atlikti skrydžio. Neturėtume nusiminti, nes link kitos kometos skrieja kitas zondas, pavadintas „Rozetės“ vardu. Dabar užduotis bus švelniai nutupdyti nedidelį tyrimų aparatą „Filae“ ant Čuriumovo-Gerasimenkos kometos. Taip pat šis aparatas jau nufotografavo ir tyrė asteroidą Liutecija.
Noriu pristatyti Europos kosmoso agentūros pristatomąją vaizdo medžiagą su lietuviškais subtitrais. Skaityti toliau
Jau žinome, kad Žemei grasina mažiausiai 2300 kosminių kūnų (0)
Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
NASA specialistai paskelbė sąrašą kometų ir asteroidų, kurie yra pakankamai dideli, kad padarytų rimtų nuostolių bombarduodami Žemę. Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje asteroidai buvo suskirstyti į keturias grupes pagal jų skersmenį. 30–100 metrų objektai gali lengvai nušluoti nuo žemės didelį miestą ar net visą šalį. O jei skersmuo viršija vieną kilometrą, tai tokio kūno sukelta katastrofa būtų lemtinga ir visai žmonių civilizacijai.
JAV kosmoso agentūra mano, kad pilnai kosminių kūnų inventorizacijai kasmet per 10 metų reikia skirti po 200–250 mln. dolerių. Skaityti toliau
Antras pasimatymas su ta pačia kometa meilės dieną. Astronomai pokštauja? (0)
Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
Nuo seniausių laikų danguje netikėtai pasirodančios žvaigždės su uodega keldavo ir nuostabą, ir baimę. Lietuviai uodeguotąsias viešnias vadino: žvaigžde su uodega, šluota, klajokle, dangaus ar dievo rykšte ir t.t. Dažniausiai tai pranašavo artėjančius pražūtingus karus, epidemijas, mirtinas gamtos stichijas ir pan. Pavyzdžiui, garsiosios Halio kometos pasirodymas 1066 m. Anglijos karaliui Haroldui II sukėlė nerimą ir iš tiesų jis patyrė pralaimėjimą normandų kunigaikščiui Viljamui.Ta pati kometa sukėlė daug nerimo ir praeitame amžiuje, nes ji aplink Saulę apskrieja kas 76 metus.
1910 m. eilinė uodeguotos žvaigždės viešnagė prognozuota lemtinga – susidurs su Žeme. Skaityti toliau