Žymos archyvas: gyvenimas
Romuva pagerbė Krivį Joną Trinkūną Žiūrų dainomis (video) (1)
Kovo 4 d., šeštadienį Nacionaliniame kultūros centre dainuojant Žiūrų kaimo dainas buvo paminėtas šviesus krivio Jauniaus – Jono Trinkūno – atminimas.
Susirinkusieji minėjo ne mirties metines, bet prisiminė krivio Jauniaus nuveiktus darbus, jo mėgstamas dainas, smagius nutikimus minėdami jo gimtadienį.
Šiemet Romuvos kriviui būtų suėję 78 metai.
Pagerbti Jono Trinkūno atvyko ir Žiūrų kaimo senolės, kurių dainomis taip susižavėjo Jonas Trinkūnas kartu su VU Skaityti toliau
V. Povilionienės kertiniai gyvenimo akmenys (3)
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtoja, folkloro dainininkė ir etnologė Veronika Povilionienė, save vadinanti kaimo žmogumi, neseniai paminėjo savo septyniasdešimtmetį. Gimusi Kreivonyse, Dzūkijoje, mokyklą baigė netoli gimtinės esančiame Kapčiamiestyje. Studijuoti atvažiavo į Vilnių, vėliau kurį laiką gyveno Kaune, paskui vėl grįžo į sostinę. Paklausta apie dainavimą, atlikėja atsakė paprastai – išmokusi pati, dainavusi vaikystėje, šeimoje, savo aplinkoje. Tai ir buvusi tikroji jos dainavimo mokykla.
Ligos ir svajonės
„Krūties vėžys, cukrinis diabetas, du infarktai – gyvenimas mane ne kartą bandė nugnybti, bet vis dar nenugnybia“, – juokavo folkloro atlikėja V.Povilionienė. Skaityti toliau
Žurnalistų knygose – nuo šventųjų iki raganų (nuotraukos) (0)
Lapkričio 17 d. Vilniuje, Žurnalistų namuose, pristatytos 2015-2016 m. LŽS Vilniaus skyriaus narių parašytos ir sudarytos knygos, kuriose profesionaliai ir suprantamai kalbama apie tikrus ar įsivaizduojamus stebuklus.
Meilės Jančorienės „Nerimo akmuo“ pasakoja apie alternatyvius depresijos gydymo būdus. Autorė su kolege, nuo darbų pervargusia žurnaliste, kurią ištiko depresija, sumanė įdomų žurnalistinį tyrimą: ieškojo pagalbos pas įvairių krypčių psichoanalitikus, Skaityti toliau
Atidaroma pirmoji Lietuvoje humanistinė mokykla (2)
Nuo ateinančių mokslo metų Vilniuje pradeda veikti pirmoji Lietuvoje humanistinė mokykla. Mokyklos koncepcija paremta tikėjimu, jog kiekvienas vaikas į šį pasaulį ateina su savo misija, pašaukimu. Mokytojo užduotis – skatinant vaiko asmenybės formavimąsi, padėti jam rasti tai, kam yra pašauktas šiame gyvenime.
Pedagogų teigimu, mokslo žinios šioje mokykloje perduodamos visų pirma tam, kad jas gaudamas vaikas bręstų kaip kilnus žmogus, gyvenime kurtų ir skleistų gėrį. Humanistinės mokyklos įkūrėjai įsitikinę, Skaityti toliau
„Kokia… prasmė?“: Pokalbis su mitologe Daiva Vaitkevičiene (audio) (4)
„Alko“ radijuje transliuojamas laidų ciklas „Kokia… prasmė?“, kurios autorius Gediminas Citukas bendrauja su įvairių religinių konfesijų atstovais, mokslininkais bei žmonėmis, kurie pašventę savo gyvenimą gvildenti ir ieškoti atsakymus į egzistencinius klausimus, kurių pagrindinė mintis apibrėžiama vienu klausimu „Kokia žmogaus gyvenimo prasmė?“
„Pašnekovams užduodame 4-is vienodus klausimus. Tikimės, kad jų žinios ir įžvalgos kažkiek priartins prie mūsų būties suvokimo šiame pasaulyje arba bent neleis mums kartų užmigti ant plūduriuojančio juslinio-egzistencinio tinklo, kuris apraizgęs ir Skaityti toliau
Koks yra bioritmų poveikis sveikatai ir gyvenimui? (0)
Jau daug tūkstantmečių vyksta cikliška gamtos procesų kaita: ateina pavasaris – sprogsta pumpurai, vasarą pražysta gėlės, rudenį pagelsta medžių lapai, o žiemą sulaukiame sniego. Vienas kitą keičiantys metų laikai – tai sezoniniai bioritmai. Prie šių objektyviai cikliškų gamtos pokyčių priprantame ir nekreipiame į juos ypatingo dėmesio. O be reikalo, nes mokslininkai pateikė neginčijamų įrodymų apie tai, kad besikeičiantys metų, paros laikai bei tam tikru ritmu orbitomis judantys dangaus kūnai veikia ir visus gyvus organizmus, tarp jų ir žmogų. Juk ne šiaip sau pavasarį ir vasarą jaučiame energijos antplūdį ir mėgaujamės gera savijauta, o rudeninė depresija bei lėtinių ligų paūmėjimai ne vieną žmogų varo į neviltį. Skaityti toliau
Seime pristatoma paroda apie poeto J. Marcinkevičiaus gyvenimą ir kūrybą (0)
Vasario 12 d., penktadienį, 11 val. Seimo II rūmų parodų galerijoje bus pristatyta Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos parengta paroda „Justinas Marcinkevičius. Nuo ištakų iki šiandienos“.
Dešimtyje parodos stendų pasakojama apie poeto gyvenimą ir kūrybą, profesinę, akademinę ir visuomeninę veiklą, ryšius su gimtojo Prienų krašto žmonėmis.
Parodoje eksponuojamos fotografijos iš asmeninių poeto dukrų Jurgos ir Ramunės, klasės Skaityti toliau
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: Ar žmogus užprogramuotas ankstyvai mirčiai? (audio, video) (1)
Sakoma, kad mirti pradedame vos gimę. Tačiau vienus mirtis aplanko anksčiau, kitus vėliau. Nėra nė vieno, kuris būtų mirties vizito išvengęs. Kiek bebūtų stengęsis, amžinos jaunystės eleksyro beieškojęs.
Kodėl mirštame?
Ir kodėl mirties laiką pasirenka ji pati, o ne mes?
Audrys Antanaitis kalbasi su elektroradioterapijos specialistu Rolandu Labuliu! Skaityti toliau
„Kokia… prasmė?“: Pokalbis su etnokosmologu Jonu Vaiškūnu (audio) (30)
Alko radijuje pradedama nauja laida „Kokia… prasmė?“, kurios autorius Gediminas Citukas kartu su įvairiais pašnekovais, kurie remsis mokslo pasiekimais, filosofinėmis teorijomis bei kartu su įvairių religinių konfesijų atstovais ieškos atsakymų į paprastą ir tuo pačiu (gal būt) neatsakomą klausimą „Kokia žmogaus gyvenimo prasmė?“
Tai laidų ciklas, savotiškas almanachas, kuris mus ves į nežinomus tolius, į tuos dvasinius tolius į kuriuos žmogus per savo sąmoningą egzistencija pastoviai ieškojo bei bandė atsakyti į klausimus:
– Kas AŠ? Kodėl būtent AŠ? Skaityti toliau
Karmazinų pilkapyne vyks A. Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ muzikinė – mitologinė drama „Dūšelės“ (0)
Spalio mėn. 10 d., 18.30 val. Neries regioniniame parke, Karmazinų pilkapyne (Dūkštos, Vilniaus raj.) vyks naujos Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ muzikinės – mitologinės dramos „Dūšelės“ premjera. Įėjimas į renginio teritoriją su Saugomos teritorijos lankytojo bilietu, kainuojančiu 1€.
Rytų Lietuvos pilkapynai – tai senosios baltų genčių laidojimo vietos, kuriose mūsų protėviai buvo laidojami IV – XII a. Šis kultūrinis palikimas, nors esantis visai šalia kelių, miestų ir miestelių, visuomenei dar yra mažai žinomas. Neries regioninio parko direkcija šį šeštadienį, spalio 10 d. 18.30 val., kviečia į Karmazinų pilkapyne vyksiantį renginį „2RATU: DŪŠELĖS“. Skaityti toliau
Klaipėdoje kviečia baltarusių ir lietuvių fotoprojektas „Vien tik mes“ (0)
Rugpjūčio 21 d. 17 val. vyks baltarusių ir lietuvių fotoprojekto „Vien tik mes“parodos galerijoje „Baroti“ (Aukštoji g. 1 / Didžioji vandens g. 2, Klaipėda) atidarymas.
Kas lieka – iš mūsų ir mumyse – jeigu išorinis gyvenimas staiga pasikeičia? Pasikeitimų priežastys gali būti įvairios. Priverstinė emigracija. Senatvė. Artimo žmogaus išėjimas. Nuolatos, iki pat paskutinės mūsų gyvenimo akimirkos, mes turime vien tik pačius save… Visa kita – brangūs ir svarbūs, atsitiktiniai ir nebūtini dalykai – laikini.
Šios temos svarstomos bendrame baltarusių ir lietuvių fotografijos projekte „Vien tik mes“. Projekto autoriai – Andrejus Ščiukinas, Ana Balaš, Aleksejus Andrejevas Skaityti toliau
Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai (0)
Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką sveikatai: ji net 20 proc. priklauso nuo aplinkos veiksnių. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką. Esant neįprastiems fizikiniams, cheminiams ar socialiniams dirgikliams, sutrinka tam tikrų organizmo funkcijų reguliavimo mechanizmai. Tai sumažina jo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, atsparumą nepalankiems veiksniams.
Šiais laikais dauguma žmonių didžiąją laiko dalį praleidžia žmogaus sukurtoje uždaroje erdvėje. Skaityti toliau
D. Razauskas. Laiškas sutrikusiam lietuviui, kaip susigrąžinti Gyvenimą, Laimę ir Tėvynę (37)
Pirmiausia – liaukis gyvenęs dėl pinigų.
Jeigu išdrįstum pažvelgti į savo gyvenimą širdies akimi, pamatytum, kad pinigus leisdamas tu vergauji ir kenti dar labiau nei juos uždirbdamas.
Šitaip gyvendamas niekuomet nebūsi laimingas. O nebūdamas laimingas pats, nepadarysi laimingų ir savo artimųjų, jei kartais bandai apsimesti uždarbiaująs dėl jų. Nelaimingas žmogus negali kito padaryti laimingo, nes nuo jo savaime sklinda nelaimė. Žmogus visuomet skleidžia tai, koks jis yra. Tad net jei manai, kad iš tikrųjų sieki laimės kitiems,
Sekmadienio sakmė. Apė laimes (1)
Tęsdami „Sekmadienio sakmių“ skiltį skelbiame keletą sakmių iš būsimos „Lietuvių išminties knygos“.
Buvo toks ūkinykas, jis turėjo savo brolį, išleistą toli in žentus. Ale sykį vasarą atvažiau tas brolis pas tą ūkinyką in svečius. Ten jiem bešnekant, užpuolė vakaras, jau jis turėjo nakvotie. Jam rengė pataisyt guolį klėtij, o jis sako:
– Šilta naktis, atsigulsu bile kur. O geriausia man bus – nuveisu in kluoną, an savo vežimo atsigulsu.
Ir teip padarė: nuvėjo, kluone an klojimo atsigulė an savo vežimo. Skaityti toliau
Vaistažolių užkalbėtoja: „Visos ligos pagydomos“ (2)
Turbūt nelengva atsakyti į klausimą, kiek žmonių domisi vaistažolių teikiama nauda. Vieni rytais mėtų arbatėlės su citrina pageria, kiti ant duonos česnako užsispaudžia manydami, kad tai apsaugos nuo ligų, o treti įvairiais metų laikais laigo po miškus ir pievas rinkdami tai, ką geriausio duoda gamta.
Kas, jei ne žolininkai gali geriausiai papasakoti apie vaistinius augalus ir augalėlius, apie kurių naudą mes, paprasti mirtingieji, kartais nė nebūname girdėję: jei kamuoja galvos skausmas, išgeriame vieną kitą tabletę ir apsimetame, kad sveika, kad padės, kad gerai taip, o ir pasijudinti niekur toliau nereikia – nebent iki artimiausios vaistinės.
J. Vaiškūnas. Vėlinės – mirusiųjų ir gyvųjų akistata (49)
Vėlinių vėlumai persmelkus mūsų dienas ir gyvenimo erdvę, dėdami gėles ir degdami žvakeles ant artimųjų ir tolimųjų kapų, žvelgdami į antkapių įrašus – prisimename mirtį. Dabar ji apčiuopiama, nes yra čia pat šalia mūsų, be abstrakčių priminimų ir kartojimų memento mori, dabar ji žvelgia tiesiai į akis mūsų senelių, tėvų, brolių ir seserų, senolių ir jaunuolių vardais ir veidais iš antkapių plokščių. Ji veikia mūsų mintis ir jausmus brūkšneliais įrėmintais gimimo ir mirties metų skaičių. Skaityti toliau
Gyvenimas kaime: neskubėti ir atrasti nauja (0)
Gyvenimą didmiestyje ir gidų kasdienybę bei nesibaigiančias keliones po pasaulį Ievos ir Tomo Malukų šeima iškeitė į ramybę Rokiškio rajono kaimo aplinkoje. „Mieste sunku neskubėti, o kaime – viskas kitaip“, – sako Ieva Malukienė ir pripažįsta, kad svajonė gyventi gamtoje ir atrasti naują stimulą atvedė šeimą prie netikėtos veiklos – natūralaus aliejaus gamybos.
Kaip išsirinkti gerą aliejų, į ką perkant kreipti dėmesį, o gal galime pasigaminti jo namuose? Pasikalbėjome. Skaityti toliau
Gabrielis Garcija Markesas. Laiškas (Genijaus atsisveikinimas) (82)
Gabrielis Garcija Markesas (Gabrielis Garcia Marquezas) neseniai pasitraukė iš viešojo gyvenimo dėl sveikatos – limfos vėžys. Regis, kad liga vis labiau plinta. Šis visame pasaulyje žinomas Kolumbijos rašytojas pasiuntė atsisveikinimo laišką bičiuliams. Štai tas jaudinantis laiškas.
Jei Dievas nors valandėlei pamirštų, kad esu skudurinė marionetė, ir dovanotų man dar dalelę gyvenimo, veikiausiai neišsakyčiau atvirai visko, ką galvoju, tačiau tikrai visuomet apmąstyčiau tai, ką sakau. Vertinčiau daiktus ne pagal tai, kiek jie kainuoja, bet pagal tai, ką jie man reiškia.
Miegočiau kur kas mažiau, svajočiau daugiau. Susivokiau, jog kiekvieną Skaityti toliau
R.Adomaitis: Buvau iš tų kvailių, kurie dėl idėjos atsisako to, kas krenta į rankas… (3)
Bene žymiausias lietuvių kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis po ilgokos pertraukos, pirmąkart savo įspūdingoje karjeroje, teatre vaidina lietuvį emigrantą. Nors vienas iš jo trijų sūnų gyvena ne Lietuvoje, o aktorius neatmeta galimybės ir pats išvykti gyventi į Londoną, labiausiai jis sielojasi dėl Lietuvos. „Dar buvo pats Nepriklausomybės klestėjimas, jau tada Vaižgantas sakė: gelbėkit Lietuvą! Ką jis turėjo omeny, apie ką jis galvojo, sunku pasakyt, bet, ko gero, šiandien jis pakartotų tuos žodžius. Kur ta mūsų laisvė, kur mūsų tas išvajotas rojus?“, – svarsto R. Adomaitis. Skaityti toliau
Vidiškėse pasveikinta šimtametė: daug dirbau ir niekada nesirgau (0)
Kiekvienam šioje žemėje reikia nueiti savo kelią. Kai kuriems likimo lemta sulaukti ir 100-ojo jubiliejaus. Tokia sukaktis visada stebina, jaudina ir yra be galo gerbtina. Vasario 11 d. šia gražia proga sveikinta Ignalinos rajone, Vidiškėse gyvenanti Julijona Medeišienė. Sukaktuvininkė žvaliai priėmė svečius. Sveikintojų prigužėjo pilnas kambarys. Sveikatos ir gražių dienų šimtametei linkėjo rajono meras Bronis Ropė, seniūnė Vigalija Matkėnienė, Skaityti toliau
Lietuvos žmonės ilgiau gyvena sveiki (0)
Europos Komisijos ir valstybių narių inicijuotame EHLEIS (angl. „Joint Action European Health and Life Expectancy Information System“) projekto vykdytojų pranešime teigiama, kad 2005–2011 m. Lietuvoje 65 metų amžiaus vyrų sveiko gyvenimo trukmė padidėjo 2,4 metais, o moterų – 1,2 metais.
Lietuvoje per 2001–2011 metus 65 metų amžiaus sveiko moterų gyvenimo trukmė pailgėjo 1,3 m. ir sudarė 19,2 metų, o vyrų – 0,5 metais ir pasiekė 14 metų. Skaityti toliau
J. Almonaitienė. Kokia jūsų darbo prasmė? (0)
Imtis šios temos mane paskatino Lietuvos psichologų sąjungos šiemet inicijuotos konferencijos tema „Psichologas organizacijoje: sprendimai darbuotojų gerovei kurti“. Ji privertė suklusti: kažkas naujo! Tikrai ne pasaulio mastu, bet čia, Lietuvoje, ko gero, taip. Iš tiesų, kieno labui šiandien dirba „tipiškas“ organizacijų psichologas? Ir, apskritai, kieno labui organizacijose dirba kiekvienas iš mūsų? Ar kai kada gerovė, kurios savo darbe taip atkakliai siekiame, nėra tik tariama?
Paglostymai ir dūriai darbo temomis
Psichologas Ericas Berne (Eric Berne) žmonių apsikeitimus žinutėmis Skaityti toliau
Lietuviški filmai pristatomi žymiuose dokumentinių filmų festivaliuose (0)
Lietuvos kino centras skyrė 7130 litų paramą dviem kino sklaidos užsienyje projektams. Režisieriaus Ričardo Marcinkaus dokumentinio filmo „Galutinis tikslas“ (prod. įmonė UAB „Full Screen“) pasaulinei premjerai Tarptautiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje skirta 6000 litų parama. Režisieriaus Lino Mikutos dokumentinio filmo „Pietūs Lipovkėje“ (prod. įmonė „Monoklis“) pasaulinei premjerai Tarptautiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje skirta 1130 litų parama.
Ričardo Marcinkaus debiutinis dokumentinis filmas „Galutinis tikslas“ yra vienas iš 15 filmų, atrinktų Skaityti toliau
Vilniečiai taps „Kino knygos 2013“ veikėjais (0)
Spalio 26-29 dienomis Vilniaus gatvėse bus galima pamatyti būrelį jaunų žmonių su kino kameromis. Tai ne turistai, tai – švietėjiško projekto „Kino knyga 2013“ dalyviai, 30 kūrybinę atranką įveikusių moksleivių iš visos Lietuvos. Sostinėje jie stebės aplinką ir kurs dienoraštinius filmus apie tai, ką ši pasakoja. Jaunuoliams dokumentuoti padės patyrę Lietuvos režisieriai Andrius Blaževičius, Mikas Žukauskas, Tomas Smulkis, Maratas Sargsyanas, o kūrybinių dirbtuvių metu talkins literatūros ir fotografijos meno atstovai.
„Šiuose filmuose nebus specialiųjų efektų, aktorių, grimo – personažais taps atsitiktiniai praeiviai ar automobiliai, Skaityti toliau
Kaune pristatoma premjera „Pažadėk, kad neišeisi pirmas“ (0)
Atgimstant kultūriniam rudeniui, spalio 24-ąją (ketvirtadienį), Kauno valstybiniame lėlių teatre „Laimingi žmonės“ pristato premjerą „Pažadėk, kad neišeisi pirmas“. Suaugusiems skirtą dramaturgės Daivos Čepauskaitės pjesę „Pupos“, 2009m. išrinktą geriausiu radijo spektakliu, perkelti į teatro sceną ėmėsi režisierius A. Lebeliūnas. Pasak autorės, tai kūrinys apie dviejų žmonių – skirtingų asmenybių gyvenimą kartu.
„Šio spektaklio tema man be galo artima. Neabejoju, kad lygiai taip pat artima ir aktuali bus tiems, kas poroje ne vienerius metus. Tai tema apie žmogų, laimę, meilę, būtį, žmogiškąsias vertybes. Apie laiką, kuris tarsi naikina, viską niveliuoja. O gal net ne laikas, o mes patys naikinam tam tikras vertybes jam bėgant?“, – retoriškai klausia A. Lebeliūnas. Skaityti toliau
Ant akmeninės krantinės – nykstančio pasaulio ženklai (0)
Rugpjūčio 8 dieną, 19 valandą sostinėje Užupio g. 2, ant krantinės virš Vilnios upės bus atidaroma klubo „Fotokablys“ organizuota fotografijos paroda „Nykstantis pasaulis“. Ekspozicijoje – didelio formato vaizdingi priminimai, kad negalima būti abejingiems aplinkai, kurioje gyvename. Nuotraukos parodai buvo fotografuojamos per plenerą gamtoje ir dzūkiškame kaime.
Rytoj gali nebebūti medžių, kurių pavėsyje malonu ilsėtis, nebelikti namų, į kuriuos gera grįžti, tradicijų, primenančių apie kultūrines šaknis ir gyvenimo tęstinumą per kartų kartas. Skaityti toliau
Šimtametis Kauno rajono gyventojas prižiūri skruzdėlynus (0)
„Ir už ką man, vargšui piemenėliui, septintam gandro atneštam vaikeliui šeimoje, tokia garbė matyti jūsų gausų ir gražų būrį?“ – su ašaromis akyse sveikintojų klausė Anicetas Butkus, šimto metų sulaukęs Naujienos kaimo (Batniavos seniūnija) ąžuolas.
1913 m. birželio 22 d. Kurų kaime, Radviliškio rajone gimęs senolis, jau vienuoliktus metus gyvena su dukros Vidos Packočinienės šeima Kauno rajone. Jubiliejaus proga jo pasveikinti atvyko Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas, Seimo narės Ramintos Popovienės padėjėja Lionė Pikelienė, savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Venslovienė, Batniavos seniūnas Vytautas Astromskas, „Sodros“ atstovai. Dainomis senolį sveikino Batniavos folklorinis ansamblis „Karklė“. Skaityti toliau
R.Ragauskaitė-Jasukaitienė. Kas mus daro baudžiauninkais? (5)
Pro žydinčių šeivamedžių sąžalynus, apkėtusius visą buvusio dvarelio parką, prasibrauname prie pastato, kuris nereginčiomis langų kiaurymėmis priekaištingai žvelgia į išniekintą praeitį. Niekad nebuvau mačiusi tiek šeivamedžių vienoje vietoje – ištisa giraitė! Sujudinus šakas, pasklinda tirštas, aitrus kvapas; lapai ir stiebas – nuodingi, o uogos – vaistingos, vienok parkuose šie krūmai būdavo auginami kaip dekoratyviniai, kai kurios rūšys atsivežtos iš Anglijos ir Prancūzijos sodų. Derlingoje Lietuvos žemėje, apleistose dvarvietėse, neretinami šeivamedžių krūmai nustelbė visus kitus augalus. Skaityti toliau