Žymos archyvas: ESA
Dangaus fejerverkai žymi 25-ąjį Hablo teleskopo jubiliejų (3)
Hablo (Hubble) kosminio teleskopo 25 metų jubiliejaus proga Europos kosmoso agentūra (ESA) keletui institucijų visame pasaulyje padovanojo didelio formato (2×3 m) paveikslus. Viena jų – VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorija. Joje šiandien 19 val. vyks renginys „Žvaigždėtosios naktys“, per kurį visuomenei bus pristatytas ir minėtas paveikslas.
Karžygiškos dvasios brahmanas (13)
Algirdo Patacko laidotuvių Mišiose Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje arkivyskupas Sigitas Tamkevičius priminė velionio žodžius: „Mes norime laisvę atgauti, tačiau ar nuo to pradedame, nuo ko reikėtų, – vaduotis visų pirma iš savo nuodėmių? Kitaip mūsų laisvės kova kryps į nuogą politinę. Mūsų laisvė tuomet virs nelaisve kitiems, meilė Tėvynei virs neapykanta svetimiems, o dora bus tai, kas man šiuo metu patinka; kova dėl laisvės virs kova dėl valdžios“. Arkivyskupas pridūrė: tuos žodžius pasakė ne kunigas, o pasaulietis.
Patackas iš tiesų buvo kunigas, bet jau pamiršta šio senovinio žodžio prasme: ką skelbė ir mokė, tuo ir gyveno. Skaityti toliau
Astronomai galimai atrado planetą su gyvybei ypatingai palankiomis sąlygomis (video) (0)
Jau anksčiau buvo žinoma, kad pietų pusrutulyje matomame Tapytojo žvaigždyne esanti, per 41 šviesmetį nuo Žemės nutolusi oranžinių nykštukių tipo žvaigždė HD 40307 turi tris superžemės tipo egzoplanetas. Tačiau Europos kosminės agentūros (ESA) teleskopo HARPS duomenis analizuojantys mokslininkai pareiškė, jog žvaigždė turi net šešias superžemes, viena iš kurių idealiai įsitaisiusi vadinamojoje Auksaplaukės zonoje (atstumas nuo žvaigždės, kuriame vanduo išlieka skysto būvio).
HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) yra 3,6 metro antžeminis optinis teleskopas, skirtas išimtinai egzoplanetų paieškai. Šis instrumentas registruoja itin Skaityti toliau
Kuriamas pirmasis Lietuviškas dirbtinis palydovas (video) (0)
Jonas VAIŠKŪNAS, www.alkas.lt, www.init.lt
Dar visai neseniai Lietuvos žiniasklaida pokštavo balandžio 1-os proga pokštavo esą į kosminę orbitą paleistas pirmasis Lietuviškas Žemės palydovas: “Pirmasis lietuviškas palydovas – GPS alternatyva Rytų Europos navigacijos prietaisų savininkams”, “Orbitoje – pirmasis lietuviškas palydovas” ir panašiai…
O neseniai Lietuvai apsisprendus stoti į Europos kosminės erdvės tyrimo agentūrą – ESA šis balandžio pokštas tampa tikra realybe. Stebėdamas Lietuvos pažangą šioje srityje negali nejusti, kad gyvename mokslo ir technologijų proveržio laikais, kur svajonės ir pastangos naikina ribas tarp juokų ir tikrų galimybių.
Jau šiemet numatoma pradėti pirmojo lietuviško palydovo projektavimą ir gamyba. Skaityti toliau