Žymos archyvas: Erelio ūkas

„Kūrybos stulpų“ nebėra: Erelio ūko puošmeną sunaikino supernova (1)

Kūrybos stulpai | NASA nuotr.

Vienas iš astronomijos mėgėjams žinomiausių fotokadrų – Erelio ūke esantys įžymieji „Kūrybos stulpai“. Pirmąsyk juos nufotografavo orbitinis teleskopas „Hubble“. Tai nutiko 1995 m. Taip pat įspūdingai jie atrodo ir šiandien, 2012 m. Tačiau tik žvelgiant iš Žemės. Mat iš tikrųjų šio didingo darinio kosmose nebėra. Ir jau seniai.

Naujausi kito kosminio teleskopo „Spitzer“ kadrai astronomams leido padaryti išvadą, jog „Kūrybos stulpus“ prieš 6 tūkst. metų sunaikino supernovos sprogimas. Tiesa, Žemėje jais grožėtis galėsime dar 1 tūkst. metų.

Tokią išvadą mokslininkai padarė išanalizavę stulbinamas kosminio infraraudonųjų spindulių teleskopo „Spitzer“ nuotraukas, kuriose greta sveikų drūtų trijų „Kūrybos stulpų“ Skaityti toliau

Gautos naujos unikalios Erelio ūko nuotraukos (0)

Sugretinus infraraudonųjų ir rentgeno spindulių teleskopų duomenis iš kosminių teleskopų „Heršelis“ ir „XMN-Niutonas“, astronomai gavo unikalias Erelio ūko nuotraukas. Šis žvaigždžių lopšys nutolęs nuo mūsų per 6500 šviesmečių.

Anksčiau Hablo kosminis teleskopas, stebėdamas Erelio ūką, yra padaręs vieną garsiausių XX a. nuotraukų, kuri dar vadinama „Kūrimo stulpais“. Tai didžiuliai dujų dulkių debesys, kuriuose vyksta žvaigždėdara. Skaityti toliau