Žymos archyvas: Draugija Pilis

Vilnius pagerbs sostinės įkūrėją Gediminą (1)

Vilniaus pagarsinimo šventėje skaitomas 1323 m. Gedimino laiškas | Alkas.lt, Tomo Baranausko nuotr.

Sausio 25 d. 18 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) vyks tradicinis Vilniaus pagarsinimo dienos paminėjimo renginys.

Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams“. Šiuo Vilniuje rašytu laišku Gediminas pagarsino Vilniaus vardą Europai. Skaityti toliau

Karininkų ramovėje susirinkę Vilniaus pagarsinimo šventės dalyviai paragino remti Ukrainą (nuotraukos) (1)

Vilniaus pagarsinimo šventėje skaitomas 1323 m. Gedimino laiškas | Alkas.lt, Tomo Baranausko nuotr.

Sausio 26-osios vakarą Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės Karaliaus Gedimino didžiojoje auloje buvo surengtas Vilniaus pagarsinimo dienos minėjimas. Renginį drauge su karininkų ramove organizavo Draugija „Pilis“, puoselėjanti šią tradiciją nuo 2007 m.

Renginys prasidėjo menine muzikine kompozicija, kurią sudarė Vilniaus folkloro ansamblio „Laukis“ dainų ir aktorių Karinos Metrikytės skaitomos Balio Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“ ištraukos bei Valdovų rūmų šauklio kostiumu vilkinčio Saliaus Čėplos iškilmingai perskaitytas 1323 m. sausio 25 d. Skaityti toliau

Vilniaus pagarsinimo šventėje prisiminsime Gediminą ir Vilniaus įkūrimą (1)

vilniaus_pagarsinimas_pilis.istorija.net_nuotr-K100

Šiemet jau devintą kartą švenčiame Vilniaus pagarsinimo šventę. Nuo 2007 m. Draugijos „Pilis“ iniciatyva Sausio 25-ąją rengiama Vilniaus pagarsinimo šventė (kartais, kaip ir šiemet, pagrindinis minėjimo renginys nukeliamas į sausio 26 d.). Iš pradžių ši šventė buvo minima Vilniuje, Katedros aikštėje, prie Gedimino paminklo. Nuo 2011-ųjų, į šventės organizavimą aktyviai įsijungus Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovei, pagrindiniai šventės renginiai persikėlė į Ramovės patalpas (Pamėnkalnio g. 13), kurias, beje, irgi puošia Gedimino paminklas – skulptoriaus Konstantino Bogdano Katedros aikštei siūlytas projektas. Skaityti toliau

I.Baranauskienė. Gedimino politika kitataučių atžvilgiu – sektinas pavyzdys Lietuvai ir LLRA? (48)

Inga Baranauskienė | asmeninė nuotr.

Neseniai Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) Seimo frakcijos aktyvistas Leonardas Talmontas iškėlė iniciatyvą: skelbkime sausio 25-ąją – dieną, kai 1323 m. Lietuvos valdovas Gediminas parašė savo garsųjį laišką „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams“, kuriame kartą paminėtas ir Vilnius, – „Tautinių bendrijų atminimo diena“. Iniciatyva daugeliui Seimo narių pasirodė graži ir pradiniame etape susilaukė pritarimo.

Visgi šios iniciatyvos logika keista: na taip, Gediminas kvietė į Lietuvą užsieniečius – visų pirma Hanzos sąjungai priklausiusių Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno miestų vokiečius, bet juk kitataučių ir jų bendrijų Lietuvoje būta ir anksčiau! Skaityti toliau

A.Patackas. Kai istorikas tampa kamerdineriu (atsakymas A.Bumblauskui) (51)

Vilniaus pagarsinimo šventė 2008 m. | pilis.istorija.net nuot.

Neseniai „Kauno diena“ straipsnyje „Atmintina diena Vilniaus garsinimui kiršina Seimą ir istorikus“ (05.10) paskelbė, kad istorikas Alfredas Bumblauskas nepritaria Sausio 25-sios paskelbimu Vilniaus pagarsinimo (Gedimino laiškų) atmintina diena  ir šaiposi iš Seimo narių, kurie „dažniausiai neišmano istorijos”, ir kad „visa tai – vaidyba”.

Nutylėta šios istorijos priešistorė. Jau nuo 2007 m. istorijos mylėtojų draugija „Pilis“, kuriai priklauso daug žymių istorikų ir ja besidominčių inteligentų, rengia sausio 25 d. Vilniaus pagarsinimo šventę, Skaityti toliau

Šiandien – Vilniaus pagarsinimo šventė 2011 (0)

Draugija „Pilis“, Vilniaus įgulos karininkų ramovė jau penktus metus iš eilės kviečia paminėti Vilniaus pagarsinimą ir miesto kūrėjus.

Vakar sausio 25 d. buvo iškilmingai pagerbtas Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Katedros aikštėje prie jo paminklo buvo padėta gėlių.

Šiandien sausio 26 d. 17 val. 30 min. Vilniaus įgulos Karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) vyks pagrindinis Vilniaus pagarsinimo šventės 2011 renginys.

Šventėje dalyvaus Skaityti toliau

Vilniaus pagarsinimo šventė – 2011 (0)

Draugija "Pilis"Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams“. Taip Vilniaus vardas buvo pagarsintas Europai.

Draugija „Pilis“ kartu su Vilniaus įgulos karininkų ramove šių metų sausio 26 d. (trečiadienį), 17 val. 30 min. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) jau penktus metus iš eilės kviečia paminėti Vilniaus pagarsinimą ir miesto kūrėjus. Skaityti toliau

Kauno pilies bylos svarstymas atidėtas (0)

www.alkas.lt

Teisingumas filipspagnoli.wordpress.com

Vakar, lapkričio 25 dieną, Kauno apygardos administraciniame teisme buvo nagrinėjamas draugijos „Pilis“ ir Senojo Kauno draugijos skundas, kuriuo reikalaujama pripažinti Kauno pilies atkūrimo projektą ir pagal jį vykdytus statybos darbus neteisėtais, nes projektas rengtas pažeidžiant daugybę teisės aktų, ignoruojant  visuomenės nuomonę. Po trumpo teismo posėdžio bylos nagrinėjimą buvo nuspręsta atidėti gruodžio 2 dienai, 14.30 val.

Draugija “Pilis” ir Senojo Kauno draugija 2009 m. spalio 13 d. apskundė Kauno apskrities viršininko administracijos 2009 m. rugsėjo 14 d. išduotą statybos leidimą Skaityti toliau

Palaikykime Kauno pilies gynėjus (1)

www.alkas.lt

Kauno pilies "atkūrimasa", G.Kušlio nuotr.

Rytoj, lapkričio 25 dieną, ketvirtadienį, 9.00 valandą Kauno apygardos administraciniame teisme, Mickevičiaus 8A, 5-oje posėdžių salėje bus nagrinėjama byla dėl Kauno pilies atkūrimo projekto pripažinimo neteisėtu.

„Senojo Kauno draugijos“ ir draugijos „Pilis“ atstovai Kauno apygardos administraciniam teismui yra apskundę ir su visuomene nesuderintus Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimus ir reikalauja, kad būtų panaikintas leidimas statyti Kauno pilyje, o Kauno pilies atkūrimo projektas būtų pripažintas netinkamu.

Teismo buvo prašyta pritaikyti ir laikinąsias apsaugos priemones – stabdyti statybos leidimo galiojimą Skaityti toliau

R.Žiliukas. Kauno pilies atkūrimas: ar paklus valdininkai įstatymams? (3)

Rimvydas Žiliukas, www.alkas.lt   

Rimvydas Žiliukas

Lapkričio 16 dieną Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė sušaukė paveldosaugos bei Kauno savivaldybės darbuotojus ir kultūros paveldu besidominčių visuomeninių organizacijų atstovus pasitarti. Pokalbio tema – Kauno pilies II etapo projektavimo darbai. Tačiau, aptariant šiuos darbus, nuolat kildavo klausimas – ar turi būti gerbiami Lietuvos ir tarptautiniai įstatymai, Lietuvos Konstitucija ar paveldosaugininkams galima jų nesilaikyti? Deja daugelis valdininkų niekaip negali atsisakyti anų gerų laikų, kai su mūsų kultūros paveldo objektais jie galėjo daryti ką panorėję. Jie niekaip nenori suprasti to, kad visuomenė bunda ir jau nesutinka būti pastumdėlio vietoje. To, kas buvo jau nebebus – „nebeužtvenksi upės bėgimo“.      

Skaityti toliau