Žymos archyvas: Didysis hadronų greitintuvas

D. Grybauskaitė aplankė didžiausią pasaulyje mokslo įstaigą – „CERN“ (2)

R. Dačkaus nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė aplankė didžiausią pasaulyje mokslo įstaigą – Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizaciją „CERN“. Lietuva teikia oficialią paraišką tapti asocijuota „CERN“ nare, todėl su šios įstaigos generaline direktore Fabiola Dženoti (Fabiola Gianotti) šalies vadovė aptarė tolesnius žingsnius narystei šioje prestižinėje mokslo institucijoje užtikrinti.

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija – didžiausia ir pažangiausia mokslo Skaityti toliau

Parodoje „Studijos“ – Didysis hadronų greitintuvas ir kiti mokslo eksperimentai (0)

Paroda Studijos_smm.lt

Tiems, kas domisi Visatos paslaptimis, išskirtiniu vasario 4-6 dienomis vyksiančios parodos „Studijos 2016“ akcentu taps didžiausios pasaulyje branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos CERN unikali ekspozicija. Ši ekspozicija iš Šveicarijos į Lietuvą atkeliauja pirmą kartą.

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija CERN – didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija, esanti į šiaurės vakarus nuo Ženevos, išdėstyta Šveicarijos ir Prancūzijos teritorijose. Skaityti toliau

Didžiausio pasaulyje mokslo centro CERN vadovas: mus domina tik geriausi – todėl esame čia, Lietuvoje (2)

CERNSpalio 28 d.. švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė susitiko su  CERN Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos vadovu Rolfu-Dieteriu Heueriu. Susitikimo metu aptartas bendradarbiavimas mokslo, švietimo, mokytojų kvalifikacijos tobulinimo bei kitose srityse.

„Džiaugiuosi, kad mūsų mokslininkai, studentai, mokytojai sėkmingai bendradarbiauja su priešakiniu pasaulio mokslo centru CERN, kur turi galimybę Skaityti toliau

Vėl paleidžiamas Didysis hadronų greitintuvas (0)

Didysis hadronų greitintuvas

Didžiajame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve atrastas Higso bozonas – pirminė visatos mikrodalelė – tėra siūlo galas, vedantis į kitus atradimus, LRT Radijo laidai „Ryto garsai“ sako Vilniaus universiteto komandos Europos branduolinių tyrimų organizacijoje vadovas prof. Juozas Vaitkus. Jo teigimu, šios dalelės atradimas buvo tik vienas iš uždavinių, keliamų hadronų greitintuvui, ir ne ką svarbesnis už kitus.

„Apie Higso bozoną fizikai daugiau linkę sakyti – tai nėra taškas, kuriuo pabaigiamas standartinio modelio Skaityti toliau

Mokslininkai mano, kad atrado Higso bozoną (0)

Didysis hadronų greitintuvas

Mokslininkai pranešė, kad, atliekant eksperimentus Šveicarijoje esančiu Didžiaju hadronų greitintuvu, jiems galbūt pavyko atrasti vadinamąją dieviškąją dalelę – Higso bozoną, kurios ieškojo 45 metus.

Eksperimento vykdytojai tvirtino, kad savo duomenyse rado „šuolį“ toje vietoje, kuri atitinka 125,3 gigaelektronvoltų (GeV) masę – tai yra apie 133 kartus daugiau nei sveria vienas protonas (jų esama kiekvieno atomo branduolyje). Skaityti toliau

Didysis hadronų greitintuvas pasieks pajėgumo rekordą (0)

Mokslininkai, dirbantys su Didžiuoju hadronų greitintuvu „CERN“ laboratorijoje, pranešė, kad jau naktį iš kovo 24 į 25 dieną pabandys pasiekti rekordinę 4 elektronvoltų (eV) galią. Tiesa, pirmieji dalelių susidūrimai numatomi šių metų balandžio mėnesį.

Darbai, laikinai nutraukti 2011 m. pabaigoje, vėl atnaujinti šių metų kovo 15 dieną. Skaityti toliau

Pirmą kartą išmatuotas antimedžiagos atomas (0)

Didysis hadronų greitintuvas

Mokslininkai pirmą kartą išmatavo atomą, sudarytą iš antimedžiagos, praneša LiveScience.com.

Šis matavimas, nors ir nelabai tikslus, – pirmas žingsnis bandant nuodugniai ištirti antimedžiagos atomus. Tai būtina norint suprasti, kodėl visata susideda iš medžiagos, o ne iš antimedžiagos.

Manoma, kad visos medžiagos dalelės turi partneres iš antimedžiagos, kurių masė vienoda, bet krūvis – priešingas. Skaityti toliau

LHC didinama energija, tikintis tvirčiau sučiupti Higso bozoną – ir superpartnerius (0)

Fizikai Didžiajame hadronų greitintuve tikisi, kad susidūrimų energijos padidinimas pagaliau išspręs Higso bozono klausimą.

Netgi didžiausiam pasaulio dalelių daužytuvui reikia energijos antplūdžio. Skaityti toliau

70-ąjį jubiliejų pasitinkantis S.Hokingas: „Moterys – absoliuti mįslė“ (0)

Stivenas Hokingas

Kai išgirdo niūrią ir negailestingą motorinės nervų ligos diagnozę, Stivenui Hokingui buvo vos 21-eri. Medikai prognozavo, jog nepagydoma liga pasiglemš jo gyvybę per artimiausius keletą metų po pirmųjų šios ligos simptomų pasirodymo. Tačiau viskas susiklostė taip, jog šį mėnesį – sausio 8-ąją – vienas garsiausių ir iškiliausių planetos mokslininkų minės savo 70-ąjį jubiliejų. Garbingos sukakties proga charizamtiškąjį teorinės fizikos ir kosmologijos profesorių kalbino „New Scientist“.

Sutapimas ar ne, tačiau S. Hokingas gimė 300-ųjų Galileo Galilėjaus mirties metinių dieną – 1942 metų sausio 8-ąją. Skaityti toliau