Žymos archyvas: Azerbaidžano reportažai

„Azerbaidžano reportažai“: Ir nafta gali gydyti (nuotraukos, video) (0)

Naftalano kurortas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Alko komanda Azerbaidžane matė ne tik sostinę frontą ar pabėgėlius. Apsilankėme ir Azerbaidžano kurorte, kuris stebėtinai panašus į lietuviškąjį Birštoną. Tik gydoma ten ne tradiciniu mūsišku purvu, bet nafta. Pasirodo, tam tikra naftos rūšis yra ne tik kuras, bet ir vaistas. Tik, kaip ir visus vaistus, jį reikia tinkamai vartoti.

Apie naftą Naftalane kalbėjomės su Kepez sanatorijos administratorium Nafelu Godžajevu. Audrys Antanaitis ir Arūnas Sartanavičius specialiai „Alkui“ iš Azerbaidžano. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Gyvenimas sugriautame kaime (nuotraukos, video) (0)

Jesenagajės kaimo gyventojai | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.ntojai

Sunku būtų patikėti, kad žmonės gali taip gyventi. Tačiau atvažiavę į Azerbaidžano Jesenagajės kaimą, susipažinome su keliomis šeimomis, kurios tebegyvena ten, kur kažkada vyko aršiausi mūšiai. Po tų mūšių kaime sveikų namų nebeliko.

Liko žmonės, kurie nori ten gyventi. Kodėl jie bent laikinai nepasitraukia ten, kur ramiau? Kodėl gyvena prie pat fronto linijos, kur kiekvieną naktį girdisi šūviai?

Skaityti toliau

,,Azerbaidžano reportažai“: Gyvenimas brangus kaip vanduo (II) (nuotraukos, video) (0)

Tartaro rajono gyventoja | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Tęsdami Tartaro miesto apžiūrą užsukome į svečius pas vieną šeimyną. Supratome, kad šiame mieste reikia išmokti gyventi. Nuolat, bet laikinai. Nes miestas puošiasi, kyla nauji namai ir mokyklos, bet dalis jo gyventojų – pabėgėliai, kurių didžiausia svajonė – grįžti į savo tikruosius namus. Su tais pabėgėliais ir pašnekėjome. Ir apie jų gyvenimą, ir apie viltis, ir apie siekius.

Pasižvalgykime dar po Tartarą. Mus lydėjo miesto vykdomosios valdžios vadovas Mustakimas Mamadovas (Mustaqim Mammadov) bei Tarptautinio Eurazijos spaudos fondo prezidentas Umudas Mirzajevas ( Umud Mirzayev). Audrys Antanaitis, Arūnas Sartanavičius – Alkui iš Azerbaidžano. Skaityti toliau

,,Azerbaidžano reportažai“: Gyvenimas brangus kaip vanduo (I) (nuotraukos, video) (0)

udrys Antanaitis, Mustakimas Mamadovas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Tartaro rajonas Lietuvos žmonėms patiktų. Ten graži gamta. Jaukūs sodai. Mielai bendraujantys žmonės. Alko komandą ten priėmė vykdomosios valdžios vadovas Mustakimas Mamadovas (Mustaqim Mammadov), kuris ne tiktai papasakojo apie tai, kuo pafrontės rajonas gyvena, bet ir parodė įspūdingiausias jo vietas.

Šiandien pateikiame tik pokalbį su rajono vadovu. Pridedame keletą nuotraukų. Po poros dienų reportažų ciklą iš Azerbaidžano tęsime.

Audrys Antanaitis, Arūnas Sartanavičius – Alkui – iš Azerbaidžano. Skaityti toliau

,,Azerbaidžano reportažai“: Susitikimas pabėgėlių kaime (nuotraukos, video) (0)

Susitikimas pabėgėlių stovykloje | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lankydamasi Azerbaidžane Alko komanda buvo nuvykusi į netoli fronto esantį Fizuli rajoną. Grįždami į Baku, pamatėme būrelį žmonių, prie kurių ir sustojome pasikalbėti. Pasirodė, kad tai pabėgėliai iš Kalnų Karabacho, paskutines dienas leidžiantys laikinojoje stovykloje.

Netrukus jie turi persikelti į naujus, specialiai jiems pastatytus namus.
Buvome svetingai priimti. Išgėrėme arbatos. Pasikalbėjome. Šio pokalbio ištrauką Jums ir siūlome. Atsiprašome už vaizdo ir garso kokybę. Buvo vakaras, temo. Filmavimo kameros išsitraukti irgi nespėjome. Teko verstis kuklesne įranga. Svarbiausia – netikėtas susitikimas su žmonėmis. Tiesiog – tokių susitikimų buvo daug ir norime, kad pajustumėte vieno iš jų nuotaiką. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Ten žydai gyvena tris tūkstančiu metų… (nuotraukos, video) (0)

Pisachas Isakovas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Žydai Azerbaidžane? Sunku patikėti. O vis dėlto – taip!

Jau ne pirmą tūkstantmetį Šiaurės Azerbaidžane įsikūrę kalnų žydai, kurių iš šio krašto neišblaškė nei istorijos vėjai, nei geresnio gyvenimo paieškos.
Per amžių amžius savo bendruomenėje jie saugojo savo kalbą, tradicijas, apeigas, gražiai sugyveno su visų tautybių kaimynais ir XXI amžių pasiekė išlaikę žydišką savastį.

Tos bendruomenės centras – Azerbaidžano Kubos rajono Krasnaja Sloboda miestelis, kur lankėsi ir Alko komanda. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Vicepremjeras Ali Hasanovas – turime būti istorijos mokiniai (II) (0)

Audrys Antanaitis, Ali Hasanovas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Azerbaidžano vicepremjero Ali Hasanovo ir Audrio Antanaičio pokalbio II dalis. Filmavo Arūnas Sartanavičius.

Pirma pokalbio dalis ČIA.

Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Vicepremjeras Ali Hasanovas – turime būti istorijos mokiniai (nuotraukos, video) (I) (1)

Audrys Antanaitis, Ali Hasanovas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Mes dar per mažai žinome istoriją. Taip išskirtiniame interviu Alkas.lt teigia Azerbaidžano ministro pirmininko pavaduotojas Ali Hasanovas (Ali Hasanov).

Pasak jo, nežinodami ne tik seniausios, bet ir naujausios istorijos, susiduriame su aibe keblumų, kuriie temdo ne tik žmonių, bet ir tautų bei valstybių santykius.

Apie istoriją bei iš jos išplaukiančią dabartį ir sukasi Ali Hasanovo ir Audrio Antanaičio pokalbis, įvykęs Azerbaidžano sostinėje Baku. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Kaip atrodo frontas? (nuotraukos video) (1)

Maragos ir Hasangajės kaimai. Ten dar gyvena keliolika šeimų. | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Alko žurnalistai Audrys Antanaitis ir Arūnas Sartanavičius toliau keliauja po Azerbaidžaną.Karo veiksmų frontą visi, greičiausiai, įsivaizduoja savaip. Prisižiūrėję filmų manome, kad viskas liko maždaug taip pat, kaip Antrojo pasaulinio karo metais – važiuoja tankai, bėga pėstininkai, spoginėja bombos. Taip išties yra kai vyksta ginkluoti susirėmimai.

Kai aprimsta kovos, fronto pobūdis pasikeičia. Lieka įtampa, budėjimas, laukimas, pavieniai susišaudymai. Kariai stebi aplinką. Jų pareiga neprileisti ne tik priešų, bet ir nereikalingų civilių. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Parlamento vicepirmininkė – Karabacho klausimas turi būti išspręstas kuo greičiau (nuotraukos, video) (0)

Susitikimo akimirka | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Keliaudami po Azerbaidžaną Alko žurnalistai Audrys Antanaitis ir Arūnas Sartanavičius turėjo galimybę susitikti su Azerbaidžano parlamento (Mali Mažliso) pirmininko pvaduotoja Bahar Muradova. Pokalbio su ja metu turėjome galimybę ne tik apsikeisti mandagumo frazėmis, bet ir turiningai pasikalbėti apie Azerbaidžaną kamuojančią neišspręstą Kalnų Karabacho problemą. Mali Mažliso vicepirmininkė apie šią problemą žino beveik viską, nes jau trečią kadenciją parlamente atstovauja priverstiems iš šio regiono pasitraukti žmonėms, kurie dabar gyvena išsklaidyti visoje šalyje. Politikė teigė, kad jai nėra lengva dirbti šį nervų ir dvasinių jėgų reikalaujantį darbą, todėl viliasi, jog ateina laikas, kai šį darbą galės keisti. Skaityti toliau

„Azerbaidžano reportažai“: Taikos politika karo sąlygomis (nuotraukos, video) (0)

Užsienio reikalų ministerijoje | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Oficialių susitikimų seriją Azerbaidžane Alko delegacija pradėjo nuo pokalbio Azerbaidžano užsienio reikalų ministerijoje. Ministerijos spaudos tarnybos vadovas Hikmatas Hajiyevas papasakojo apie Azerbaidžano užsienio politikos pagrindinius vektorius, kurių kryptis lemia didžiosios politikos aktualijos.

Kuriančiai savo valstybinę ateitį šaliai tenka spręsti problemas, su kuriomis susidurti nelinkėtina nė vienai šaliai. Apie visa tai – Audrys Antanaitis ir kalbėjosi su Hikmatu Hajiyevu. Filmavo Arūnas Sartanavičius. Skaityti toliau