Žymos archyvas: audiniai
„Baltų genas“: V. Savoniakaitė apie lietuvių audinių spalvas ir simbolius (audio) (1)
Aštuonioliktoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Lietuvos istorijos institutas, vyresnioji mokslo darbuotoja, Lietuvos istorijos instituto Etnologijos ir antropologijos skyriaus vedėja dr. Vida Savoniakaitė pasakoja apie apie lietuvių audinių spalvas ir simbolius.
„Senovėje sakydavo, kad „audiniai – tai moterų pinigai“… Iš tikrųjų audiniai parodo labai daug, kalba tiek apie visuomenės kultūrą, tiek apie visuomenės ekonomines galimybes. Galiausiai, ir daugelį gyvenimo būdo, kasdienybės kodų galime išskaityti,“ – teigia V. Savoniakaitė. Skaityti toliau
KTU docentė E. Kumpikaitė: Lietuvos tautinių audinių raštuose užkoduota mūsų savimonė (1)
Tekstilė – tai ne tik technologija, bet ir mokslas bei projektavimas. Viena iš Kauno technologijos universiteto (KTU) plėtojamų mokslo sričių yra tautinė tekstilė. „Tautinės tekstilės tyrimai yra ne tik labai įdomūs ir uždegantys, bet ir nepaprastai svarbūs, siekiant pažinti ir išsaugoti mūsų, lietuvių, tautinį tapatumą ir užtikrinti jo tęstinumą“, – įsitikinusi Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) Medžiagų inžinerijos katedros docentė Eglė Kumpikaitė, dėstanti Mados inžinerijos studijų programoje.
Latvių audinių raštai (nuotraukos) (0)
Latviai labiau moka kurti etninio pobūdžio suvenyrus negu lietuviai. Ir žmonės juos mielai priima. Rygoje lankėmės prieš pat Latvijos nepriklausomybės dieną, Lapkričio 18-ąją, ir kiekvienoje krautuvėlėje matėme tamsiai vyšnines juosteles tautiniu raštu užsisegti ant rankos. Jas pirko ir dėvėjo. Kam patogiau, pirko iš tokios pat juostelės surištus kaspinėlius ir segėsi į paltų apykakles. Viskas taip paprasta ir nuoširdu mums atrodė, gal todėl ir priimtina.
Menininkė R.Labinė atgaivina senuosius lietuviškus siūlų dažymo augalais papročius (0)
Menininkė Rasa Labinė bando atgaivinti senąsias lietuviškas siūlų dažymo augalais tradicijas, kurios per pastarajį šimtmetį buvo prarastos.
Pasaulio paveldas
„Vienintelė gija, kuri mus vis dar sieja su prosenelių paveldu – margučiai“, – įsitikinusi Rasa Labinė. „Menas sau“ studijoje ji ne tik bando atkurti senąsias dažymo vietiniais augalais technologijas, bet ir šio meno paslapčių moko kitus. O tos paslaptys ne taip jau lengvai atsiskleidžia: rašytinių šaltinių, kuriuose būtų Skaityti toliau
Šią savaitę Muziejų kelias toliau vingiuoja po Žemaitiją (0)
Šią savaitę Muziejų kelias toliau kviečia keliauti po Žemaitiją, kviesdamas vasarinėje Palangoje pasiklausyti edukacinių Gintaro muziejaus liūtuko pasakojimų, ir į Platelius – susipažinti su senosiomis audimo tradicijomis.
Liepos 4 d. (penktadienis)
Edukacinių renginių ciklas „Palangos gintaro muziejaus liūtuko pasakojimai“ primins Birutės parko istoriją, padės išgirsti, ką mena parko augalai, kokias legendas ošia jūra, kaip ant kopos iškilo didžiuliai grafų rūmai, atskleis archeologų įmintas mįsles, supažindins su gintaru. Skaityti toliau
Lietuvą garsina tekstilininkai (0)
2013 metai buvo itin geri visai Lietuvos pramonei – eksportas paaugo 6,5 procentų, pagal šį rodiklį pirmaujame tarp Baltijos šalių. Metai buvo sėkmingi ir tekstilininkams: jų eksportas palyginus su 2012 metais išaugo nuo 182,7 mln. iki 2,27 mlrd. litų. Verslininkai džiaugiasi atsikovojantys Vakarų firmas iš Kinijos, tačiau nerimauja dėl darbo jėgos mažėjimo.
Nepaisant to, kad dar tik prieš kelerius metus ši pramonės šaka buvo laidojama, turėjo konkuruoti su naujosiomis kylančiomis ekonomikomis ir kentėjo dėl gyventojų migracijos, situacija gerokai pasikeitė. Skaityti toliau
Juodkrantėje atidaroma J.Buožienės tekstilės darbų paroda „Dingę Prūsai“ (1)
Spalio 4 d. 17.00 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8, Juodkrantė) atidaroma Jūratės Buožienės tekstilės paroda „Dingę Pūsai“.
Jau nuo neatmenamų laikų žmonės mėgo puoštis, todėl yra daugybė audinio marginimo būdų, skirtingai vadinamų įvairiose pasaulio šalyse.
Visas audinio marginimo technikas sieja bendras principas – audinio vietų, į kurias neturi patekti dažai, rezervavimas.
Audinių marginimas Lietuvoje dažnai apibūdinamas vienu terminu – batika. Tai dažymo būdas, kai naudojamas vaškas, o kartais ir kitos blokavimo priemonės – gutaperčia, cukraus sirupas, stiprus druskos tirpalas. Skaityti toliau