Žymos archyvas: Alkas
Romuvos mokykla kviečia pakalbėti apie baltų šventyklas (0)
Vasario 12 d. 11 val. Vilniaus Karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13, 2-oje salėje) įvyks Romuvos mokyklos užsiėmimas, skirtas baltų šventykloms.
Paskaitas skaitys:
Vidmantas Velička, „Alkus atveriantys žodžiai“;
Vaclovas Mikailionis, „Vilniaus alkavietės“. Skaityti toliau
Atidengta atminimo lenta žymiam etnologui V. Miliui (0)

Lapkričio 22 d. Vacio Miliaus gimtosios sodybos vietoje (Mosėdžio sen. Šauklių km. Skuodo r.) vyko atminimo lentos atidengimas ir konferencija, skirta žymaus Lietuvos etnologo, profesoriaus, habilituoto daktaro Vacio Miliaus gimimo 90 metų sukakčiai paminėti.
Pradėdamas renginį Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Virginijus Jocys pakvietė susirinkusiuosius sugiedoti „Tautišką giesmę“, kuri, kaip ir vėliau nuskambėjusios dainos, suartino bei sušildė žvarboką dieną. Skaityti toliau
Palangoje nagrinėtas Tiškevičių paveldas Lietuvoje (nuotraukos) (0)

Didikai Tiškevičiai Lietuvos kultūros pavelde buvo labai svarbūs. Gavę grafų titulą už nuopelnus valstybei, daug šimtmečių užėmė labai reikšmingus postus valstybės valdyme: buvo didieji etmonai, urėdai, kancleriai, vyskupai. Šios grafų dinastijos, palikusios daug išskirtinai gražių rūmų ir parkų, atstovai artėjant XIX a. buvo iš tų nedaugelio bajorų, kurie prijautė Lietuvos tautiniam judėjimui, jį rėmė.
Lapkričio 25 d. Palangos gintaro muziejuje vykusiame forume „Tiškevičių paveldas Lietuvoje: Skaityti toliau
Žurnalistų knygose – nuo šventųjų iki raganų (nuotraukos) (0)
Lapkričio 17 d. Vilniuje, Žurnalistų namuose, pristatytos 2015-2016 m. LŽS Vilniaus skyriaus narių parašytos ir sudarytos knygos, kuriose profesionaliai ir suprantamai kalbama apie tikrus ar įsivaizduojamus stebuklus.
Meilės Jančorienės „Nerimo akmuo“ pasakoja apie alternatyvius depresijos gydymo būdus. Autorė su kolege, nuo darbų pervargusia žurnaliste, kurią ištiko depresija, sumanė įdomų žurnalistinį tyrimą: ieškojo pagalbos pas įvairių krypčių psichoanalitikus, Skaityti toliau
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: Šachmatų paslaptis – amžina! (video) (2)
Vilniuje vykusiose tarptautinėse greitųjų šachmatų varžybose „Admiral Cup 2016“ didmeistrė Viktorija Čmilytė Nielsen nežaidė, tačiau dėmesio jai tikrai netrūko. Stipriausia visų laikų Lietuvos šachmatininkė susitiko su atvykusiais FIDE (Tarptautinės šachmatų federacijos) atstovais, kolegomis didmeistriais, stebėjo varžybų partijas.
Su Viktorija Čmilyte susitiko ir „Alko“ komanda. Didmeistrė pasidalijo mintimis apie vykstančias varžybas, šachmatų istoriją, būsimąjį mačą dėl pasaulio vyrų čempiono titulo.
Šį išskirtinį interviu siūlome „Alko“ žiūrovams. Skaityti toliau
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: Lietuvai laikas surengti šachmatų olimpiadą (video) (0)
Į tarptautinį greitųjų šachmatų turnyrą „Admiral Cup 2016“ susirinko ne tik keliolika žymių tarptautinių didmeistrių bei meistrų. Atvyko ir vienas Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) vadovų – FIDE prezidento patarėjas Berikas Balgabajevas (Берик Балгабаев).
Jis ne tik gražiai atsiliepė apie Vilniuje vykstančias tarptautines šachmatų varžybas, bet ir papasakojo apie FIDE pastangas populiarinti šachmatus pasaulyje, apie galimybę ir būtinybę įvesti šachmatų discipliną mokykloje, apie būsimąją kovą dėl pasaulio čempiono vardo.
Siūlome šių minčių pasiklausyti. Skaityti toliau
„Baltų genas“: V. Vaitkevičius apie Senovės lietuvių šventvietes (video) (3)
Devynioliktoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Klaipėdos universiteto, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Vykintas Vaitkevičius pasakoja apie Senovės lietuvių šventvietes.
„Šventviečių samprata bendrąja prasme lieka pastovi, ji paženklinta tam tikrais ženklais – dieviškais ženklais, kurie mažų mažiausiai rodo, kad tai dieviška vieta. (…) Tose vietose patiriama laimė – didelė, begalinė,“ – teigia V. Vaitkevičius. Skaityti toliau
Sostinėje – seksualinių mažumų eitynės (nuotraukos) (3)
Vilniuje surengtos seksualinių mažumų eitynės. Kolona nuo Lukiškių aikštės link Bernardinų sodo pražygiavo be incidentų. Nors buvo ir nepasitenkinimo šūksnių bei tansparantų.
Organizatorių duomenimis, eitynėse dalyvavo iki tūkstančio dalyvių, penkių šalių ambasadoriai, Europos Parlamento vicepirmininkė, dvi Švedijos ministrės ir žinomi Lietuvos veikėjai: Vaidas Baumila, Aušrinė Marija Pavilionienė ir kiti .
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: Ar ateis kada nors taika į Užkaukazę? (audio, video) (0)
Kažkada lyg ir taikiai sugyvenusios Armėnija, Gruzija ir Azerbaidžanas šiandien yra pasukusios kiekviena savo keliais. Dar daugiau – tie keliai virsta atvira priešstata ar net karu. Jau ne pirmą dešimtmetį dėl kalnų Karabacho nesutaria Armėnija ir Azerbaidžanas, o Abchazijos ir Pietų Osetijos nesutarimus – skausmingai sprendžia Gruzija. Šiame problemų kamuolyje aktyviai dalyvauja Rusija, o situaciją stebi Vakarų valstybės, Iranas, Turkija.
Atrodo, kad šiuo metu situacija šiame regione tapo patinė. Armėnija, Azerbaidžanas ir Kalnų Karabachas nustatė savo teritorijas ir nenori jų užleisti. Balandžio pradžioje praūžęs Skaityti toliau
Šventojoje bus atnaujintas Žemaičių alkas (nuotraukos) (2)
Turistų pamėgtas Šventojoje ant kopos, netoli sveikatingumo centro „Energetikas“, esantis Žemaičių alkas bus atnaujintas.
Žemaičių alkas tai religinę ir astronominę reikšmę turintis statinys ant kopos sudarytas iš 12 ąžuolinių stulpų. Alko stulpai įkasti taip, kad pagal saulės metamus šešėlius būtų galima nustatyti baltų kalendorines šventes. Šis statinys ant kopos Žemaičių kultūros draugijos Palangos skyriaus pastangomis buvo įrengtas 1998 m. pagal archeologų aptiktą viduramžių (XIV-XV a.) Palangoje ant Birutės kalno buvusios dangaus šviesulių stebyklos statinio tyrimų duomenis. Tautodailininkų išdrožti ir su baltų dievais kurybiškai susieti stulpai skirti: Perkūnui, Aušrinei, Žemynai, Austėjai, Ondeniui, Skaityti toliau
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: Rūta Vanagaitė – pūlinys turėjo sprogti (video) (26)
Rūtos Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“ sukėlė Lietuvoje ažiotažą. Atrodė, kad abejingų jai tiesiog nebeliko. Vieni autorę gyrė, kiti maišė su žemėmis. Vieni skaitę, kiti net neskaitę. Vieni ragino perskaityti, kiti, kaip gūdžiais penkiasdešimtaisiais Stalino Sovietų sąjungoje – neskaityti.
Autorė buvo apkaltinta ir nuotraukų klastojimu. Kadangi „Vorutoje“ pasirodęs tekstas buvo paskelbtas ir „Alke“, susitikome su „Mūsiškių“ autore, kad jinai galėtų pasakyti, iš kur ėmė knygoje publikuojamas nuotraukas. Skaityti toliau
„Pokalbiai su Audriu Antanaičiu“: „Alkui“ penkeri metai – prasidėjo naujų iššūkių metas (audio, video) (I) (9)
Laikas visada bėga per greitai. Atrodo, tik vakar gimęs interneto naujienų portas Alkas.lt švenčia pirmąsias savo sukaktuves.
Penkeri metai – jau tapo „Alko“ istorija, kurioje būta daug ko – idėjos gimimo, atvirai ir drąsiai deklaruojamų lietuviškumo vertybių, savanorių pagalbininkų entuziazmo, nemiegotų naktų ir džiaugsmingo susitikimo su skaitytojais.
Šiandien „Alkas“ – žinomas, vertinamas (ir ne tik gerai!), dinamiškas ir besikeičiantis. Besimatuojąs naują rūbą. Ir jau atsivėręs naujiems iššūkiams. Skaityti toliau
Žemaičių muziejuje „Alka“ – išaugęs lankytojų skaičius (0)
Augantis lankytojų skaičius Žemaičių muziejuje „Alka“ rodo žmonių domėjimąsi istorine bei kultūrine praeitimi, materialinėmis bei dvasinėmis vertybėmis. Tad pirmiausiai reiktų apžvelgti, iš kur kilo žodis „muziejus“ ir kokią vietą jis užima šiandieniniame gyvenime.
Dar Antikos laikais atsirado pirmieji muziejai. Žodis „muziejus“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „mūzų būstinė arba Skaityti toliau
Kviečia Amžinosios Ugnies šventė ant Šatrijos kalno (3)
Liepos 19 d. vėl bus surengta kasmetinė Amžinosios Ugnies šventė ant Šatrijos kalno. Pirmą kartą Amžinoji Ugnis ant Šatrijos buvo uždegta 1994 m. liepos 17 d. Tuomet ji nuo Šatrijos buvo perkelta į Ryškėnuose esančią Gedvilo sodybą vadinamą Žemaičių Karaliaus Ringaudo dvaro židinį, kuris nuo to laiko tapo šventu Deivės Gabijos alku.
Kasmet vidurvasarį Ugnis vėl keliauja ant Šatrijos kalno. Čia vyksta Amžinajai Ugniai skirtos apeigos.
Liepos 19 d. 12 val. Amžinoji Ugnis bus paimta iš Žemaičių Karaliaus Ringaudo dvaro (Adolfo ir Magdutės Gedvilų sodyba, Ryškėnai, Telšių Skaityti toliau
Žemaičių alkui iškilo grėsmė – medinius stulpus ardo drėgmė (4)
Vienam iš ne daugelio atstatytų baltų tikėjimo maldos vietų Lietuvoje – Žemaičių alkui – iškilo grėsmė. Prieš beveik du dešimtmečius Šventojoje ant kopos pastatyti mediniai stulpai ėmė pūti, skelbia LRT televizijos naujienų tarnyba.
Ant kopos prie jūros pastatyti dvylika ąžuolinių stulpų – Žemaičių alkas, kurioje melstasi ir aukota dievams. Atstatytas jis prieš šešiolika metų pagal XV amžiuje stovėjusį Palangoje ant Birutės kalno. Kiekvienas stulpas skirtas vienai baltų dievybei, įkaltas taip, kad leidžiantis saulei pagal krentančius šešėlius galima nustatyti vietinių švenčių datas. Skaityti toliau
J.Vaiškūnas: Ši Žemė šventa (156)
Etnokosmologo, publicisto, aktyvaus Lietuvos Romuvos judėjimo dalyvio, Alkas.lt redaktoriaus, Jono Vaiškūno interviu Baltarusijos interneto portalui Svajksta.by
„SVAJKSTA“: Neseniai išėjo Jūsų knyga „Skaitant dangaus ženklus“, skirta 12 atvaizdų ant XVI a. pusmetrinio kaušo analizei. Kaušas po karo buvo atrastas Baltarusijoje, Gardine, o dabar saugomas Raubičiuose. Tuos atvaizdus Jūs apibrėžėte kaip čionykščius Zodiako ženklų simbolius.
Išėjus knygai Lietuvoje paplito išsireiškimas „lietuviškas Zodiakas“. Skaityti toliau
Alkas sveikina įžengus į 2012-us (95)
Mieli bičiuliai,
Alko lankytojai,
skaitytojai,
bendražygiai,
jau pradėjome naują mūsų kelionės aplink Saulę ratą, pažymėtą – 2012 m. ženklu. Šis naujas skaičius mums primena nepadarytus darbus, neįgyvendintas svajones ir lūkesčius.
Mūsų norai, svajonės ir siekiai visuomet yra didesni, kilnesni, aukštesni, pranokstantys mūsų galimybes ir šiandienos pasiekimus. Skaityti toliau
J.Dirvonėnas. Apie tautiškus „komentarus“ (11)
Diskutuoti su komentarų rašytojais daugeliui atrodo neefektyvu. Kažkas buvo blogai nusiteikęs, nes batas koją nuspaudė, su kaimyne prie šiukšlių dėžės dėl lojančio šuniuko susipyko ir t.t. Kažkam dantį skaudėjo. Kažkas labai norėjo save parodyti diskusijoje, bet susirinkimo rengėjai paskelbė, kad jo pasisakymui skirtas laikas seniai pasibaigė, o salę jau reikia užleisti kitam renginiui. Taigi, ar maža ko pasitaiko. Grįžo namo, įsijungė kompiuterį, paskaitė ir pajuto įkvėpimą: „Dabar tai jau atsigriebsiu, dabar jau niekas nepertrauks ir nelieps kalbėti „į temą“. Dabar aš jiems visiems per nervus pagrosiu.“ Skaityti toliau
Gilyn į Indiją (VII) (11)
Jonas Trinkūnas, www.alkas.lt
Skelbiame paskutinį Inijos ir Jono Trinkūnų pasakojimą iš pastarosios kelionės į Indiją.
Sausio 19 diena. Udaipuras. Karališkoji diena
Kodėl taip pavadinome šią dieną – netrukus paaiškės. Rytą mums pasakė, kad pamatysim miestą ir aplankysim keletą rūmų. Nusiteikėme nuobodžiam vaikščiojimui po rūmus… Pirmiausia nuvažiavome į miesto parką ir užlipome ant gražiai apželdinto, sutvarkyto kalnelio, kurio gale stovėjo didingas raito kario paminklas.
Staiga pasirodė būrelis žmonių su karine sargyba, o mūsų palydovas iš karto mus nuvedė prie to būrelio. Tuomet paaiškėjo, kad tai miesto merė su savo padėjėjais ir kitais svarbiais žmonėmis. Buvome pristatyti, kaip svečiai iš Lietuvos, ir tuojau pat atsidūrėme dėmesio centre. Miesto merė – įspūdinga moteris, panaši į Indirą Gandi.
Paaiškėjo, kad mes atėjome prie labai svarbaus paminklo žymiausiam Udaipuro vadovui Skaityti toliau
Alkas.lt atveria skaitinių skyrių (0)
Portalas Alkas.lt atveria dar vieną naują puslapį skirtą svarbiems, niekad nesenstantiems rašiniams – SKAITINIAI. Čia Jūs rasite įdomių įvairialaikių rašinių kuriuos pravartu paskaityti. Puslapis pradedamas skyreliu „Prieškario skaitiniai“.
„Prieškario skaitiniai“ yra skirtas pažinčiai su Lietuvos prieškarine spauda. Čia bus skelbiami straipsniai ir straipsneliai iš prieškario laikraščių ir kitų spaudinių. Tikimės sukurti progą alko skaitytojams pajausti prieškarinę Lietuvos gyvenimo dvasią. Kuo ir kaip gyveno mūsų pirmtakai ir žiniasklaida tuomet, kas buvo įdomu, kas žavėjo, domino ar kas kėlė nerimą mūsų visuomenei tuolaik… Tebūnie kartu tai ir pažintis su anuometine bendrinės lietuvių kalbos savastimi, visuomeninės tautinės minties raiška ir lietuviško pasaulėvaizdžio regračiu.
www.alkas.lt
Alkas.lt kviečia į talką (0)
Sveiki atvykę į Alką. Alkas.lt – tai interneto vartai į Pasaulį per mūsų baltiškosios kultūros ir pasaulėžiūros prizmę. Alkas.lt žvelgs į įvykius Lietuvoje ir Pasaulyje, pateiks svarbiausias naujienas, įvykius, nuomones bei vertinimus kaip jie yra regimi ir jaučiami iš ūsų baltiškų žemių ir baltų kultūros regračio. Skaityti toliau