Kultūros paveldo komisija stojo ginti Trakų senamiestį nuo godžių „paveldo graužikų“ (video) (1)

Kultūros paveldo komisijos posėdis | VKPK nuotr.

Kultūros paveldo komisijos posėdis | VKPK nuotr.

Balandžio 7 d. neeilinio posėdžio metu Valstybinė kultūros paveldo komisija (VKPK)  tarė – NE valstybinio kultūros „paveldo graužikų“ ketinimams Trakų senamiestyje.

VKPK balsų dauguma nepritarė didelės apimties ūkinei plėtrai Trakų senamiesčio urbanistiniame draustinyje. Posėdyje nutarta kreiptis į Vyriausybę, prašant įpareigoti atsakingas institucijas nepritarti sprendimams, keliantiems pavojų kultūros paveldo išsaugojimui. 

Pasaulio kultūros paveldo vietų ir vietovių priežiūros gairės nurodo, kad intarpų statiniai (šiuolaikinė architektūra) turi atsižvelgti į istorinio konteksto formą: turėti ritmą, masę ir siluetą, atitinkantį vietoscharakterį. Šių kriterijų neatitinkančios planuojamos statybos yra agresyvi fizinė ir destruktyvi regimoji svetimybė, pakeisianti ne tik urbanistinę, bet ir gamtinę senamiesčio aplinką. Numatomas erdviškai agresyvus užstatymas prieštarauja įsteigto Trakų istorinio nacionalinio parko koncepcijai, urbanistinio draustinio tikslams, Europos kraštovaizdžio konvencijos nuostatoms, Pasaulio kultūros paveldo vietų bei vietovių priežiūros gairėms.

Trakai | VKPD nuotr.

Trakai | VKPD nuotr.

Paveldo komisija nutarė siūlyti Vyriausybei įpareigoti Kultūros ministeriją, kuri  atsakinga už Trakų senamiesčio urbanistinio draustinio apsaugą, pavesti jai pavaldžioms įstaigoms nepritarti sprendimams, neatitinkantiems Trakų istorinio nacionalinio parko steigimo bei išsaugojimo tikslų bei darnios plėtros ir prieštaraujantiems Vyriausybės suformuluotai nuostatai – saugoti bei atkurti kultūrinį palikimą, formuojantį istoriškai susiklosčiusį Trakų miesto ir apylinkių vaizdą. Vyriausybei taip pat siūloma įpareigoti Aplinkos ministeriją nustatyti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų keitimo principus, remiantis kultūros paveldo išsaugojimo ir visuomenės interesais.

Trakų senamiesčio planinė erdvinė struktūra Vyriausybės pripažinta vienu vertingiausių gamtos ir kultūros paveldo kompleksų, todėl Trakų rajono savivaldybei siūlytina prioritetą teikti tvariai raidai, didžiuosius prekybos centrus planuojant už vertingos teritorijos ribų. 

Trakai | VKPD nuotr.

Trakai | VKPD nuotr.

Kaip žinia viešai paskelbus apie ketinimus Trakų istoriniame mieste statyti gigantišką prekybos centrą „Rimi“, prisidengiant autobusų stoties renovavimu, visuomeninį interesą` ėmė ginti aktyvūs visuomenininkai susibūrę į judėjimą „Gelbėkim Trakus“ ir pakvietę neabejingą Lietuvos visuomenę kovoti prieš paveldo naikinimą Trakuose ir brutalią verslo plėtrą. Visuomeninio judėjimo „Gelbėkime Trakus“ reikalavimus aktyviai palaikė buvęs garsus paminklosaugininkas Seimo narys Naglis Puteikis ėmęsis skubių veiksmų kaip politikas, kad būtų sustabdyti verslo atstovų ir valdininkų tarpusavyje suderinti brutalūs invazijos planai į Trakų senamiesčio erdves.

Investicijos ar nežabotas godulys? | Alkas.lt koliažas

Investicijos ar nežabotas godulys? | Alkas.lt koliažas

Prekybos centrą prisidengdamas autobusų stoties projektu Trakuose pastatyti pasišovė vienas iš garsiosios LEO LT aferos veikėjų, dabar UAB „Trastas“ direktorius, buvęsgarsiosios Vilniaus prekybos grupės – vadinamo „VP dešimtuko“ narys, verslininkas Darius Nedzinskas. Nors įmonė statybas pridengia noru suremontuoti Trakų autobusų stotį, tačiau palyginus su planuojamo statyti prekybos centro plotu, jai bus skiriama 10 kartų mažiau vietos. 

Tokiam protu nesuvokiamam Trakų senamiesčio niokojimui aktyviai pasipriešino ir Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius. Šis garsus Lietuvos kultūros paveldo saugotojas, jau 20 metų vadovaujantis Trakų istoriniam nacionaliniam parkui ir ginantis jį nuo grubaus verslo grupuočių kišimosi, įtakingų politikų ir verslininkų dėl savo principingo elgesio dabar yra apskųstas Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).

LRT televizijos naujienų tarnyba neseniai paskelbė, kad „STT pradėjo tyrimą dėl Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriaus G. Abaravičiaus veiksmų derinant Trakų autobusų stoties rekonstrukcijos projektą“.

Kas apgins nuo šio akiplėšiško „paveldo graužikų“ išpuolio principingąjį valstybinio kultūros paveldo saugotoją?

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė