Dėl „Brexit“ Lietuva gali prarasti dešimtis tūkstančių piliečių (10)

Lietuvos piliečio pasas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Lietuvos piliečio pasas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Daugiau nei pusei Jungtinėje Karalystėje gyvenančių emigrantų Lietuvos pilietybė yra svarbi, tačiau dėl „Brexit“ susiklosčiusių aplinkybių apie ketvirtadalis jų siektų gauti Jungtinės Karalystės pilietybę. Tai paaiškėjo Londono Sičio lietuvių klubui (LCLC) atlikus Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių apklausą, kurioje dalyvavo per tūkstantį respondentų.

„Apklausa parodė, kad lietuviai jaučia moralinį ryšį su savo gimtine, tačiau BREXIT gali priversti imtis radikalių sprendimų.

Remiantis šia apklausa, jei dvigubos pilietybės klausimas nebūtų išspręstas artimiausiu metu, Lietuva prarastų apie 50 tūkstančių savo piliečių. Tai beveik Alytus ar Marijampolė“, – sakė LCLC Prezidentas Marius Raugalas.

Panašias, dėl „Brexit“ atsiradusias, nuotaikas jautė ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenė.

Matome šį gręsiantį masinį Lietuvos piliečių praradimą, ir negalėdami jo leisti imamės veiksmų. Šiuo metu kartu su savo teisiniais patarėjais, žinoma advokatų kontora „Ellex Valiunas“, ruošiame teisės aktų projektus, kurie leistų išvengti katastrofos“, – sakė Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Dalia Henkė.

Teisės aktų projektai bus pateikti balandžio pabaigoje posėdžiausiančiai  Seimo ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenės komisijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

„Referendumo kelias yra ilgas ir daug išteklių reikalausiantis procesas, kurio mes neatmetame. Bet šiandienos geopolitinių iššukių akivaizdoje, privalome rasti greitesnį būdą, kaip Valstybė galėtų išsaugoti tūkstančius savo piliečių“– sakė D. Henkė.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Kaip žinia, užsienyje gyvenančius lietuvius atstovaujanti organizacija Pasaulio Lietuvių Bendruomenė jau daugelį metų kelią klausimą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo ir skundžiasi, esą, iš išeivių atimama Lietuvos pilietybė. Lietuvos Respublikos konstitucija dviguba pilietybę leidžia tik retais išimtiniai atvejais, tad Lietuvos piliečiai priimdami kitos šalies pilietybę patys nieko neverčiami atsisako Lietuvos pilietybės. Dar daugiau, gaunantys JAV pilietybę netgi prisiekia išsižadantys visų ryšių su savo gimta šalimi Lietuva. Ir konflikto atveju tarp šalių pasižada netgi kovoti prieš Lietuvą. 

„Dvigubos arba daugybinės pilietybės įteisinimas būtų smūgis pačiai pilietybės sampratai ir šios svarbios valstybingumo palaikymo institucijos pagrindų griovimas. Emigrantai deklaruojantys meilę Lietuvai ir pasigendantys simbolinio emocinio ryšio su savo gimtine turėtų jį palaikyti ir jausti per lietuvybės, tautybės pagrindų stiprinimą, bet ne pilietybės institucijos dekonstravimą. Siekiantys dvigubos pilietybės nėra pasiruošę atlikti savo pareigų Tėvinei – mokėti mokesčius į Lietuvos biudžetą, arba tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Tokiu atveju įteisindami dvigubą pilietybę turėtumėme dviejų rūšių piliečius – tikrus ir pasinius, nominalius. Bet juk pilietybė, tai ne tik teisė imti iš Tėvynės, tai visu pirma pareiga – duoti Tėvynei“, – teigia Alkas.lt vyr redaktorius Jonas Vaiškūnas komentuodamas nolatinį dvigubos pilietybės klausimo eskalavimą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė