VSD: Privilegijos Lietuvos lenkams – vienas Maskvos tikslų Lietuvoje (21)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Valstybės saugumo departamentas (VSD) balandžio 3 dieną paskelbė 2017 metų Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Jame apžvelgiamos įvairios karinės, žvalgybinės, informacinės, kibernetinės ir kitokio pobūdžio grėsmės. Kaip ir įprasta, beveik visos jos susijusios su Rusijos veikla ir įtaka Lietuvoje. Išskirtinio dėmesio šį kartą susilaukė VSD konstatuota grėsmė, kuri kiltų teikiant privilegijas Lietuvos lenkams. Tyrėjų teigimu, Kremlius suinteresuotas išskirtinėmis teisėmis Vilniaus krašto lenkų bendruomenei, nes tai taptų papildomu svertu tokių teisių reikalaujant ir rusams kitose Baltijos šalyse.

Aukšti Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai neatsitiktinai viešai pabrėžia, kad Lietuvoje pažeidžiamos ne tik rusų, bet ir lenkų bendruomenės teisės. Rusija siekia į tėvynainių politikos darbotvarkę integruoti Lietuvoje nuolat keliamus reikalavimus suteikti išskirtines teises Vilniaus krašto lenkų bendruomenei. Suteikus išskirtines teises lenkų bendruomenei, būtų sudarytos prielaidos Rusijai ir jos įtakos grupėms reikalauti tų pačių teisių ir galiausiai išskirtinio statuso rusų bendruomenėms visose Baltijos valstybėse. Šiuos Rusijos siekius patvirtina ir Rusijos ambasados Vilniuje koordinuojamų tėvynainių politinis bendradarbiavimas su Vilniaus krašto lenkų bendruomenei atstovaujančiais asmenimis.

Apie tokią grėsmę ne kartą pasisakė ir pačios Latvijos politikai ir kalbininkai. Latvijos Saeimos narys Romualdas Ražukas dar 2014 metais apie Gedimino Kirkilo, Andriaus Kubiliaus ir LLRA siūlymus LRT teigė, kad „labai jaudina dabar Lietuvoje vykstanti diskusija dėl pavardžių ir gatvių pavadinimų užrašymo kažkokiomis raidėmis. Jeigu Lietuvoje bus priimtas kažkoks panašus įstatymas, tai bus labai skausmingas smūgis Latvijai“. Vėliau signalų iš Latvijos tik daugėjo. Dėl diskusijų Lietuvoje pasisakė ir Latvijos kalbininkai, ir politikai. 

2015 metais viešu kreipimusi į šią grėsmę dėmesį atkreipti mėgino ir įvairių Lietuvos jaunimo organizacijų atstovai. 

„Nėra didesnės klaidos nei bandymai nuolaidas dėl įrašų pasuose kitomis kalbomis vaizduoti kaip naudingus geopolitiškai. Teisės rašyti pasuose nevalstybine kalba laukia pirmiausiai Rusija. Ją įteisinus kaip to reikalauja LLRA ir kai kurie socialdemokratai, Lietuvos rusai galėtų skųstis diskriminacija – dabartinę visų tautybių gyventojų lygybę prieš valstybinę kalbą pakeistų savotiška segregacija, kai privilegijos būtų suteiktos tik lotyniško pagrindo kalboms. Lietuvos rusai rašyti pasuose vis tiek negalėtų, o tai jau pagrįstas Rusijai taikyti savo tautiečių teisių užsienyje gynimo koncepciją. Dar baisesnė išdavystė tai būtų kaimyninėms NATO partnerėms Latvijai ir Estijai, kurios nuolat susiduria su tokiais Rusijos reikalavimais ir yra aiškiai pasakiusios, kad nuolaidos Lietuvoje būtų papildomas ginklas prieš jas Kremliaus rankose. Lietuva šioje situacijoje turi elgtis labai atsakingai ir ieškoti kompromisinio sprendimo bei protingo dialogo su Lenkijos politikais“, – buvo rašoma žiniasklaidos dėmesio nesulaukusiame pranešime.

VSD taip pat teigia, kad grėsminga yra pati strategija melagingai vaizduoti Lietuvą kaip neva pažeidžiančią tautinių bendrijų teises. 

„Vienas iš būdų eskaluoti etninę įtampą Baltijos valstybėse yra nuolat ir nepagrįstai kaltinti jas pažeidinėjant tautinių bendruomenių teises. Rusijos finansuojami ir Lietuvoje veikiantys tėvynainių teisių gynėjai dalyvauja tarptautinių organizacijų (JTO, ESBO) žmogaus teisių gynimo forumuose ir kartu su Rusijos diplomatais kaltina Lietuvą pažeidinėjant tautinių bendruomenių teises“, – rašoma VSD ataskaitoje. 

Dėl tokio Lietuvos lenkų tariamai pažeidžiamų teisių vertinimo VSD ataskaitą suskubo sukritikuoti liberalūs politologai Kęstutis Girnius ir Andžėjus Pukšto. 

„Manau, kad tai yra visiškas nesusipratimas. Tautinių mažumų klausimas yra politikų klausimas, o ne saugumo klausimas. Tik Rytų ir Vidurio Europoje tautinių mažumų klausimas yra sugrėsmintas. Vien dėl to, kad lenkams būtų suteikiamos tam tikros teisės, nereiškia, kad jas reikia suteikti rusams. Jei Maskva spaustų, būtų galima atsisakyti. Tos pastabos apie lenkus netinka saugumui, jos labiau atspindi ksenofobiško vidutinio lygio apžvalgininko pastabas“, – portale delfi.lt ir kitur cituojamas K.Girnius. 

Politologo Vytauto Sinicos teigimu, tokie komentarai liudija LLRA reikalavimų šalininkų nenuoseklumą.

„Didesnio nenuoseklumo nei tokia kritika VSD ataskaitai negali būti. Kai patiems paranku, visi iš eilės įrašų pasuose nevalstybine kalba šalininkai rėkia apie tai, kaip svarbu ją įteisinti dėl gerų santykių su Lenkija ir koks čia visai ne vidaus politikos, o geopolitikos ir tariamų dvišalių įsipareigojimų klausimas. Kai ta pati geopolitika ir akivaizdus Rusijos interesas per Lietuvos lenkų kortą skaldyti Baltijos valstybes ir čia ginti tėvynainių teises primenamas VSD, pasirodo, kad tai jau viso labo vidaus reikalas. Sunku pasakyti, ar politologai kaip A. Pukšto visiškai nesupranta, kad patys sau prieštarauja, ar tai tiesiog atvira veidmainystė vietoje politologinės analizės nuosekliai ginant patinkantį įstatymo projektą“, – situaciją komentavo Vytautas Sinica.

Jis taip pat primena, kad tyrimai rodo, jog tik 15 proc. Lietuvos lenkų išvis laiko pavardžių rašymą pasuose arba lenkiškus įrašus vietovardžių lentelėse svarbiu politiniu klausimu. Jo teigimu, tai liudija, jog Lietuvoje dešimtmetį kovojama dėl Valdemaro Tomaševskio ir jo su Kremliumi įvairiais ryšiais susijusios partijos išgalvotos ir Lietuvai bei Lenkijai primestos „problemos“. Vytauto Sinicos teigimu, pastaruoju metu Seime, ypač valstiečiams, skleidžiama neva iš Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išnešta melaginga informacija, esą Lenkija negintų Lietuvos, jei Lietuvoje nebus įteisinti įrašai pasuose nevalstybine kalba vietoje valstybinės. Tokių destruktyvių mitų kontekste ši VSD pozicija vertinama kaip itin reikalinga ir savalaikė. 

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Bartas:

  K. Girnius, sugrįžęs gyventi į Lietuvą , vis pamiršta, kad jis dabar ne Aliaskos valstijoje.

  • !!!:

   K.Grinius nusikalstamai naivus ir jau nepataisomas..

   • Žemyna:

    Kad jis naivus, būtų jo bėda. Bet kad tą savo naivumą viešai demonstruoja, savo „pažangią” nuomonę piršdamas – štai čia mūsų bėda ir pavojus jaunimui, kuris, savaime aišku, nori tikėti tik gražia ateitimi.
    Šiandien jis man primena Sąjūdžio metus, kai mes buvome taip naiviai įsitikinę, kad jau kiti laikai, kad kiti vėjai pučia, kad agresija jau negalima. Kaukšėdavau savo aukštakulniais kasdien po darbo iki vėlumos budėti prie Seimo įsitikinusi, jog blogiausia, kas gali būti, tai koks nors neišauklėtas rusų karys mane bandys nustumti, bet aš jam pasakysiu, jog taip elgtis nemandagu, ir jis liausis. Blogiausiu atveju rankinuku jam per rankas suduosiu. Įvykiai prie Bokšto, vėliau Medininkuose išblaivė.
    O p. Griniaus neišblaivė pavojingi, provokaciniai rusų veiksmai Baltijos jūroje, nei Gruzija, nei Ukraina?
    Ponas Griniau, atsipeikėkite. Noriu tikėti, jog tokias mintis iš naivumo skleidžiate, tikėdamas, jog Lietuvą supa tokie patys puikūs žmonės, kokie yra jūsų artimiausioje, jums mieloje aplinkoje. Liaukitės, nes kai kurie tamstos teiginiai labai kenkia Lietuvai. Juk ne tam siekiate skirti savo veiklą?

 2. JUOZAS:

  Deja, nežiūrint visų praeities K.Girniaus nuopelnų, jis sensta, ir nelabai suvokia Pabaltijo šalių politinio konteksto ir mūsų , kaip stipriausios(etninine sudėtimi) iš minėtų šalių, tam tikrų priedermių. Mes negalime kenkti mūsų broliams, todėl toliaregiškumas mums privalomas. Tegu K.Girnius pastudijuoja Abchazijos, P.Osetijos, Padniestrės, pagaliau Krymo ir Rytų Ukrainos istoriją, kaip buvo pakeista tų kraštų etninė sudėtis, ir kuo tai baigėsi.

  • Bartas:

   Juozai , pagailėk senstančio žmogaus. Kiek galima mokytis. Tik maskovijos leninas galėjo raginti ; mokytis, mokytis….., o gal iš viso taip ir nesakė.

   • Kaunietis:

    Leninas, Bartai, apie mokymąsi sakė, bet truputį kitaip: vienos karo mokyklų kursantų išleistuvėse tas išsigimėlis pasakė, kad dabar jie (buvę kursantai) turės “mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis… karo mokslo realiomis sąlygomis”. Ko gero, nereikia komentuoti, apie kokias “realias sąlygas” kalbėjo tas bolševikinių banditų vadas…

    • Kaunietis:

     P.S. Jų (komunistų/bolševikų) “maldaknygėje” – Komunistų Partijos manifeste parašyta, kad proletarai laimės visą pasaulį (?!)… O tam, aišku, reikia “mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis karo mokslo realiomis sąlygomis”. Štai taip. Viskas labai paprasta. Užkariauti visą pasaulį ir viskas.

 3. Kaunietis:

  Manau, kad visokie girniai ir pukštos yra nesusipratimas.

 4. Dar, amžiną atilsį, Romualdas Ozolas sakė ,kad lenkai turi specifišką, kryžiuočių žiaurumu apvaisintą, katalikybę ir jis mano manymu buvo visiškai teisus – Draučių kaimo iššaudymas ir Armijos Krajovos veiksmai Vilniaus krašte tai tik patvirtina.

 5. mociute:

  dabartine Lenkijos vyriausybe neproteguoja Tomasevskio&Co taciau kai kurie musiskiai, lietuviai, is kailio neriasi kad ipirsti Lietuvai issisketusia “w”! Juk anie nepasitenkintu tik 3 raides gave – lenkisku “heroglifu” yra ir daugiau todel atsitiktu mazdaug taip kaip kiaule i baznycia ileidus – ana uzsimanytu ant altoriaus uzikarti.
  Negaliu suprasti ir A.Kubiliaus pozicijos brukant i Lietuviska abecle lenkiskus rasmenis?
  Patys lenkai,iskaitant ir D.Tuska dabar turi rimtesniu rupesciu nei Lietuviu kalbos darkymas.

 6. Žemyna:

  Dėl tautinių bendrijų lygiateisės (nediskriminacinės) padėties:
  visų pirma kitataučių bendrijų nariai turi teisę gauti tokį patį išsilavinimą, kaip ir šalies kamieninės tautos nariai.
  Valstybės pareiga visus šalies piliečius vienodai mokyti valstybinės kalbos ir kitų dalykų, t. y., mokyti tokiu pat lygiu, kaip moko pagrindinę šalies tautą, kad kitataučiai įgytų galimybę lygiomis teisėmis integruotis į šalies gyvenimą: lygiomis teisėmis konkuruoti ir į aukštąjį išsilavinimą, ir į postus.
  Deja, dabar jų lavinimas vyksta ne valstybine kalba, ir tai savaime atskiria juos nuo pagrindinės gyventojų daugumos, pastato ant žemesnio laiptelio. Kada baigsis ši užslėpta kitataučių diskriminacija, kada jie galės mokytis ne atskirti lyg į rezervatus mokyklose su dėstomąja nevalstybine kalba, bet bendrai su visais šalies vaikais ?
  🙂
  Ar įsivaizduojate tokį kitataučių kreipimąsi į šalies vadovybę? Gal ir sulauksime?

 7. Vydas:

  Grinius ir Pukšto visai nusišneka. Jie drįsta prieštarauti pagrįstai ir labai pavėluotai VSD išvadai.
  Lenkų išskirtinumas , papildomų teisių pagal tautybę suteikimas jau seniai pažeidžia Lietuvos daugumos – lietuvių teises.

  • mociute:

   ne tik Lietuviu bet ir visu kitu Lietuvoje gyvenanciu tautu teises.
   Britanijoje gyvena iki 3 000 000 lenku – daugelis ju dar nuo caro okupaciju,tarpukario ir dabartiniu emigrantu taciau nera cia nei vienos britu vyriausybes islaikomos nei mokyklos nei darzelio nei universiteto. Ir lenkai tyli.. Kaip peles po sluota.
   Kadangi britams jokiu teritoriniu pretenziju nebepareiks o labai urzgedami gali buti ir deportuoti.

 8. Žemyna:

  Įdomiausia tai, kad Kubiliaus+Kirkilo+Skvernerio tris varganas dekoratyvines raides jie vadina rašymus originaliai, ir suverčia kaltę kitiems, esą jie už originalą, o kiti prieš.. 🙂
  Puikūs Putino mokintiniai – savo kaltę kitiems suverčia… Ir makaronų lengvatikiams prikabina.

  Ką darysime? – Būtina viešai ir plačiai demaskuoti jų skleidžiamą dezinformaciją, kad 3 raidės = originalas! Bet taip, kad ir žurnalistai nustotų lyg papūgos kartoti, jog tie 2K+L+S su 3 raidėm yra už originalą.
  Be to, jie net nesirengia vykdyti pareigą svarstyti latviškąjį paso variantą, už kurį TALKA 70000 parašų surinko. Juk tie parašai turi referendumo balsų statusą.
  Prie senelio rinkome parašus, kad lietuvių k. Lietuvoje būtų paskelbta valstybine,
  o anūkas asmeniškai surinko 70 parašų už valstybinės kalbos išstūmimą iš dalies raštvedybos ir piliečių pasų?
  Konstitucinė krizė? Apkaltų lavina?

 9. Žemyna:

  Būtų labai naudinga paskelbti visų 70 prieš Konstituciją pasirašiusiųjų sąrašą.
  Ir pakabinti dar ir „Delfyje” – ten šiandien komentuojamas GL ir kt. saliamoniškas sprendimas. Kad kitą kadenciją žmonės žinotų, jog šie viena žada per rinkimus, ir kita daro į Seimą patekę.
  Žodžiu – APGAVIKAI, žadėję savo algą atidirbti gindami Valstybinės kalbos vietą valstybėje, o šiandien ją išduoda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė