Šiaulės žemė Tytuvėnų regioniniame parke (0)

Šiaulės apžvalgos bokštas | vstt.lt nuotr.

Šiaulės apžvalgos bokštas | vstt.lt nuotr.

Ar esate girdėję apie Šiaulės žemę? Šiame įvairias senovės legendas menančiame krašte visai neseniai istorikai ieškojo net ir Saulės mūšio pėdsakų. Kviečiame pasidairyti po šį įvairiomis istorijomis apaugusį kraštą. Tytuvėnų regioninio parko direkcija balandžio 8 dieną rengia žygį po Šiaulės žemę ir kviečia drauge su parko gidu aplankyti įdomiausias vietas.

Žygis prasidės 11 val., žygeiviai kviečiami rinktis nuo 10:30 val. prie Šiaulės bokšto esančioje automobilių aikštelėje. Kelionės atstumas – apie 16 km., jos metu aplankysite akmenį su daug duobučių, senovinį akmeninį šulinį, Paežerių ežerą, pelkes ir daug kitų objektų, užkopsite į Šiaulės kalną bei apžvalgos bokštą.

Žygio metu sužinosite daug įdomių dalykų apie šį kraštą… Šiaulėnų miestelis yra vakariniame Radviliškio rajono pakraštyje. Greta – Šiaulaičių ir Pašiaulio kaimai ir netoli aukštai virš jų iškilęs Šiaulės kalnas (Kudinų piliakalnis). Pasak legendų, čia stovėjusi stipri, toli žinoma pilis. Pilis turėjo ir savo miestą, kurį, pasak legendos, pakilęs vėjas užpustė smėliu. Mieste buvusi varpinė ir bažnyčia, kurios dabar atsidūrusios po žeme. Visai šalia jo – Varpinės, kiek atokiau – Kartuvių kalnas. Sakoma, kad net varpus gaudžiant galima išgirsti priglaudus ausį prie kalno. Kita legenda byloja, kad kažkur čia vyko mūšis ir prasivėrusi žemė prarijo netikėlių kariuomenę.

Visa tai rodo, kad čia senovėje buvo garsi vieta, galbūt kažkokios administracinės žemės centras. Tam sąlygos nuo senų laikų buvo labai tinkamos. Apylinkėse tyvuliavo 2 gana dideli seklūs ežerai, kurių vietas galima atsekti pagal lygias durpingas pievas, piliakalnio papėdėje iki šiol trykšta šaltinis. Prieš keliasdešimt metų atliekant žvalgomuosius tyrimus buvo aptiktos ir senovinės gyvenvietės liekanos. Prieškaryje ir net tarybiniais laikais prie Šiaulės kalno pavasariais vykdavo pamaldos, į kurias suvažiuodavo žmonės iš plačių apylinkių. Tai – dar vienas šios vietos neabejotino reikšmingumo įrodymas.

Čia – ypatingas reljefas, Nuo Radviliškio besitęsiančios vidurio Lietuvos lygumos pavirsta kalvų masyvu. Yra net ir kaimas pavadintas Kalnų kaimu, trys ežerai. Jau kelis dešimtmečius šias vietas saugo Gomertos kraštovaizdžio draustinis, o dabar čia ir Tytuvėnų regioninio parko teritorija. Kalvynas tęsiasi vakarų kryptimi kelis kilometrus pereidamas į buvusios didžiulės pelkės Tytuvėnų tyrelio guolį. Ten pagal dabartinį suskirstymą baigiasi Aukštaitija ir prasideda Žemaitija.

Tam, kad šį nuostabų kraštą atrastų keliautojai ir iš viršaus galėtų apžvelgti vietos gyventojai, neseniai buvo pastatytas 21 metro aukščio apžvalgos bokštas, taip pat nutiestas takas iki Šiaulės kalno. Lankytojų patogumui buvo paženklinti maršrutai, jungiantys gražiausias vietas ir įdomiausius objektus. Prie lankytinų objektų pastatyti stendai, įrengtos atokvėpio vietos.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė