Pristatyta knyga „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ (0)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Kovo 17 dieną Utenoje vyko knygos „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ pristatymas visuomenei. Pristatyme, kuris vyko Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje, dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos ir sąjungos vadovybė, Utenos rajono savivaldybės administracijos atstovai, žuvusiųjų giminės ir artimieji. Susirinkusiems koncertavo Utenos kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Ainiai“.

Knygos „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ sudarytojai Balys Juodzevičius ir Zita Mackevičienė papasakojo, kad rengiant knygą apie Utenos krašto partizanų, laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimų vietas buvo aplankytos visos Utenos rajono seniūnijose esančios kapinės, kapai, žūties ir palaidojimų vietos.

Nors minėtos vietos deramai tvarkomos, prižiūrimos, tačiau knygos sudarytojus neramina mintis, ar ilgai bus mūsų atminty, ar išliks tie žmonės pagarboj, kurie paaukojo didžiausią auką – gyvybę – dėl Laisvės, Nepriklausomybės. „Juk Anapilin išeina to meto liudininkai,  po užmaršties skraiste lieka tų dienų įvykiai, ateina nauja karta, tik iš knygų, artimųjų pasakojimų, galbūt, išliks baisūs tų dienų epizodai, tačiau žuvusiųjų mastai vis tiek sunkiai suvokiami, ne visos istorijos yra aprašytos arba papasakotos, ne visos kritusių už mūsų gyvenimą vietos yra pažymėtos, ne visi amžinojo poilsio nusipelnę deramai palaidoti ar perlaidoti,“ – knygos pratarmėje rašo Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Z. Mackevičienė, dėkodama žmonėms, kurie fiksuoja istoriją ir rūpinasi istorinės atminties išsaugojimu.

Buvęs Utenos kraštotyros muziejaus direktorius, Utenos krašto garbės pilietis B. Juodzevičius parengė ir išleido keletą knygų apie kovas už laisvę Utenos apylinkėse, kuriose sudėta žmonių pasakojimai, dešimtmečius kausčiusių baimės kam nors pasakoti apie tų laikų įvykius, surašyta partizanų, ryšininkų ir rėmėjų pavardės. Naujojoje knygoje „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ pateikiama partizanų žūties ir palaidojimo vietų sąrašas.

Fotografijose matyti kokie atminimo ženklai liudija kilnių kovotojų atminimą, nurodyta, kur būtų galima jų kapus rasti. Tokia atminties dalelė bendrų pastangų dėka užfiksuota ir pateikta ateinančioms kartoms. „Nuoširdus ačiū seniūnams, kapinių prižiūrėtojams, šauliams, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių Bendrijos ir Sąjungos Utenos filialų nariams ir visiems aktyviems žmonėms tvarkantiems kapavietes, žūčių vietas.

Motina Teresė sakė, kad mes negalime daryti didelių darbų žemėje, tik mažus dalykus su didele meile. Taigi norisi palinkėti skaitantiems šią knygą – didelės meilės ir šviesios atminties tiems, kurių gyvenimas buvo paaukotas už mūsų gyvenimą“- linki knygos „Laisvės kovų dalyvių žūties ir palaidojimo vietos Utenos krašte“ sudarytojai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė