„Kino pavasario“ rengėjai pasiaiškino dėl antiukrainietiško filmo „Voluinė“ (37)

„Voluinė“ | stop kadras

Sužvėrėjęs ukrainietis? „Voluinė“ | stop kadras

Lienkijos kultūros instituto pristatomo lenkų propogandinio filmo „Voluinė“ įtraukimas į Vilniaus „Kino pavasario“ programą sukėlė didelį Ukrainos ir Lietuvos visuomenės susirūpinimą. Šį nė vieno tarptautinio apdovanojimo nepelniusį antiukrainietišką filmą iš „Kino pavasario“ programos siūlė atšaukti šiuo metu su Rusijos okupantais tebekariaujančios Ukrainos Respublikos užsienio reikalų ministerija. 

Skelbiame šiandien Alkas.lt gautą „Kino pavasario“ rengėjų paaiškinimą dėl šio filmo įtraukimo į renginio programą.

***

„Kino pavasario“ atsakymas dėl filmo „Voluinė“

Išgirdome ir vertiname visus argumentus, kritikuojančius vieno labiausiai vertinamų šiuolaikinio lenkų kino režisierių Voicecho Smažovskio (Wojciech Smarzowski) filmą „Voluinė“ ir festivalį, kad jį rodo. Norime pabrėžti, kad sudarinėdami festivalio programą, esame nepriklausomi nuo jokių politinių institucijų – tai būtina, norint, kad „Kino pavasaris“ išliktų laisvas ir atviras kultūros įvykis.

Mes nusprendėme rodyti „Voluinę“, visų pirma, dėl jo meninės vertės: Lenkijos kino apdovanojimuose „Voluinė“ nominuota 14-oje kategorijų ir 9-iose apdovanota, tarp jų – ir geriausio filmo. V. Smažovskio kūrybą sekame nuo pirmojo jo filmo. „Kino pavasaryje“ buvo galima išvysti jo darbus „Vestuvės“ (2004) ir „Blogi namai“ (2009). „Voluine“ susidomėjome dar 2014 m., kai ji dar buvo kūrybinėje stadijoje, nes visuomet įdomu, ką sukurs šis kino meistras. Dabar filmą planuojama rodyti JAV, Airijos, Didžiosios Britanijos kino teatrų repertuaruose.

„Kino pavasario“ tikslas – pristatyti Lietuvos žiūrovams geriausią naują tarptautinį kiną, ypač kreipiant dėmesį į mūsų kaimynines šalis. Tikime, kad Lietuvos žiūrovams svarbu susipažinti su svarbiausiais Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europos kino kūriniais, kurie kitaip sunkiai patektų į Lietuvos kino teatrų ekranus. „Voluinė“ neabejotinai yra tarp svarbiausių šių metų filmų iš mūsų regiono.

Filmo nešamą žinutę norime leisti žiūrovams įvertinti patiems. Vykdamas jau 22-us metus, „Kino pavasaris“ užaugino kritišką ir intelektualią žiūrovų kartą – labai jais didžiuojamės ir jais visiškai pasitikime.

Be to, suprasdami filmo politinį ir istorinį krūvį, prieš pirmąją filmo peržiūrą (kovo 25 d. 17 val. „Forum Cinemas Vingis“ 5 aukšte) organizuojame atvirą diskusiją su Lenkijos Mokslų Akademijos Politikos studijų instituto direktoriumi profesoriumi Gžegožu Motyka (Grzegorz Motyka), Ukrainos Tautos atminties instituto direktoriumi Volodimyru Viatroviču (Володимир Вятрович) ir Lietuvos istorijos instituto profesoriumi Alvydu Nikžentaičiu. Diskusiją ves publicistas Rimvydas Valatka. Tikime, kad joje bus išgirstos visos Voluinės tragedijos pusės.

Norime priminti, kad Ukrainos tema bene kasmet reflektuojama „Kino pavasario“ filmuose. 2015 m. festivalis rodė Sergejaus Loznitsos filmą „Maidanas“, dokumentavusį Maidano revoliuciją Ukrainoje. 2016 m. festivalyje įvyko Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“, apie karo sugriautą Ukrainos miestą Mariupolį, premjera.

Šiemet į festivalį atvyks režisierius Vitalijus Manskis – įkvėptas revoliucijos Maidane jis sukūrė dokumentininį filmą „Giminaičiai“. Intymiai, nukreipdamas kamerą į savo susiskaldžiusią Ukrainoje gyvenančią giminę, režisierius nagrinėja šalies istoriją.

Reaguodami į „Kino pavasario“ draugo Jonu Ohmano viešą laišką, norime priminti, kad drauge su juo organizavome specialų platinamo filmo „Nematomas frontas“ seansą, kurio metu buvo renkamos lėšos paramos grupei „Blue/Yellow“, remiančiai Ukrainos karius ir nukentėjusius gyventojus.

Tad negalime sutikti, kad Ukrainos tema „Kino pavasariui“ nerūpi ar atskleidžiama vienpusiškai – priešingai.

Siekiame, kad „Kino pavasaris“ išliktų nepriklausomas kultūros įvykis, platforma pamatyti geriausią pasaulio kiną Lietuvoje. Tikimės, kad pasirinkimas rodyti „Voluinę“ neprivers jūsų nusisukti nuo festivalio. Ir dar kartą dėkojame už išsakytą kritiką, ji mums yra labai svarbi.

Pagarbiai,

„Kino pavasario“ rengėjai

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė