Sveikatos apsaugos ministerija: dėl legioneliozės pagrindo nerimauti jau nėra (0)

visitsweden.com nuotr.

visitsweden.com nuotr.

Šią savaitę Vilniuje bus baigti prevenciniai veiksmai, skirti užkirsti kelią bet kokiam legionelių židiniui, tad gyventojams pagrindo nerimauti nėra, Vilniuje į daugiabučius tiekiamas vanduo yra saugus tiek gerti, tiek naudoti buičiai, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.

Vilniaus miesto savivaldybėje dėl mirčių nuo legioneliozės buvo paskelbta ekstremali padėtis. Kovo mėnesį Vilniuje nuo šios ligos, sukeltos šiltame vandenyje besidauginančių legionelių bakterijų, mirė trys žmonės.

„Visuose miesto daugiabučiuose yra atliekama terminė dezinfekcija (taip vadinamas  termošokas). Tai reiškia, kad net jei iki tol ir buvo galimybė, kad namo vandens tiekimo sistemos buvo užkrėstos legionelėmis, atlikus visus prevencinius veiksmus, užkratas bus galutinai sunaikintas. 60 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje visos legionelės žūsta, o vanduo yra tinkamas naudoti visoms reikmėms“, – pranešime cituojama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Jos teigimu, legionelės gali būti aptinkamos, jei nėra laikomasi tam tikrų karšto vandens sistemų reikalavimų. Pagrindinė prevencijos priemonė – nuolat palaikoma tinkama temperatūra visose vandens tiekimo sistemose, tada nėra sąlygų legionelėms daugintis. Vandens tiekėjai turi užtikrinti tinkamą vandens temperatūrą nuolat, tad atlikus daugiabučiuose termošokus bei ateityje gyventojai turėtų būti budrūs ir pastebėję, kad karšto vandens temperatūra nesiekia 50 laipsnių, iš karto kreiptis į vandens tiekėją.

Esant užkrėstoms vandens sistemoms, legionelėmis galima užsikrėsti įkvepiant smulkius vandens purslus ir dažniausiai tuo atveju, jeigu žmogaus imuninė sistema yra labai nusilpusi.

„Kai kuriais atvejais legionelės gali sukelti Pontiako karštinę, tačiau tai nekelia jokios grėsmės žmonių gyvybei. Net netaikant jokio gydymo ši liga paprastai praeina per tris dienas. Žmonės, kurie neserga onkologinėmis ar kitomis lėtinėmis ligomis, naikinančiomis imuninę sistemą, taip pat nevartojantys imunitetą slopinančių vaistų, turi minimalią riziką susirgti legionelioze. Lietuvoje kasmet yra užregistruojami vos keli šios ligos atvejai“, – cituojama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Biruta Zdanevičienė.

Žmonėms, manantiems, kad jų namuose vanduo galėjo būti užkrėstas, rekomenduojama imtis atsargos priemonių – neleisti vandeniui užsistovėti. Jeigu vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką (ilgiau nei savaitę), prieš pradedant jį vartoti, reikėtų leisti jam keletą minučių nubėgti. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus.

Gyventojams, kurie gydosi nuo onkologinės, inkstų nepakankamumo, plaučių obstrukcinės ar kitos imunitetą pažeidžiančios ligos bei mano, kad jų namuose bėga tik šiltas, o ne karštas vanduo, pajutus karščiavimą bei atsiradus kosuliui, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė