D. Apalianskienė. Jonas Mekas – lietuvis Niujorko ir Lietuvos (1)

Jonas Mekas | B. Anastacio nuotr.

Jonas Mekas | B. Anastacio nuotr.

Dvasia sugniaužta tarp daugybės mūrų sienų bando iš tenišsiveržti. Tiestis į šviesą, į dangų, pasitraukti iš nežinomų šešėlių tamsybės, tapti laisva. Laisva nuo savo pasirinkimo, į kurįirgi ilgai ir sunkiai buvo eita.

Ilgai slinkta link tųmūrų, svajota ir manyta – ten, tamsių langų rėmuose laukia laimė. Dar neišdalinta, neatiduota, neišparceliuota, nepabėgusi laimė. Ir galbūt ji ten iš tikro yra. Kas žino, nes ne kurie ją ten yra ir suradę. Tokie tai nereti EMIGRANTŲ pasakojimai, istorijos – jie ten atrado laimę. Ir argi jau mes (lietuviai) netampame emigrantų tauta?

Bet kas yra laimė? Jei laimė piniguose, tai taip – ji ten tikraiyra. „Įmūryta“  plytinių mūrų plotmėse irkiek ilgėliautassienas „daužant“,stuksenantar irklebenant tų nepažįstamųpastatųduris –  pagaliau juos ten atrasi.

Bet jei laimė žmoguje, jo dvasioje, jo kūrybiniuose keliuose – sunkiau tada tą laimę ten surasti.

Ilgas kelias tą suprasti. Ilgai turi būtivaikščiota siaurais didmiesčiųkoridoriais, tamsiais –pilnais žmogaus šėšėlių labirintais, kad tą suvoktum.

Bet vis tik – lyg šiol nežinai, kur ta žmogaus dvasia, siela – kur ji? Kiekvienas ją turime, bet kur ta gražioji, dalinanti džiaugsmus kitiems. Iš to ir gimsta visos kūrybos – būtent iš tokių ieškojimų ir neradimų. Iš ieškojimų ir dar didesnių praradimų.

Yra išskirtinio talento žmonės, kurie tas kūrybines dvasias greičiau nei kiti suranda. Jonas Mekas – pasaulinio garso kino kūrėjas, rašytojas, kuratorius, vienas žymiausių pasaulio menininkų, sugebėjęs tą dvasią atrasti. Ne tik savyje, bet ir žmonėse – gyvuose ir negyvuose daiktuose, miesto gausmuose – miesto vienatvėje.

Jonas Mekas – gražus vilties žiburėlis tamsių Niujorko gatvių labirintuose. Viltis ir patiems tautiečiams –leidžiantis žinoti, kad iš ilgų vaikščiojimų svetimų miestų gatvėmis gali gimti tikri stebuklai –nuostabūs, dar nematyti, negirdėti menai, to įvairumai ar ir šiaip puikūs gyvenimai. Tik turime nepasiduoti abejingumui, nusivylimui– nepasiduoti patys sau.

Kiekviename iš mūsų yra jonai mekai. Tik svarbu juos laiku atpažinti, pažadinti, padrąsinti, kad jie galėtų iškeliauti į plačius pasaulius.

Dėkingi tam Didžiajam Mokytojui, kilusiam iš pačios Lietuvos širdies, iš mažo kaimelio (Biržų raj.) jaukiu pavadinimu– Semeniškiai.

JONAS MEKAS tapęs gyva Niujorko legenda, pažįstantis kiekvieną miesto akmenėlį, pastatą, gatvių labirintus – savo kameros pagalba užfiksavęs daugybę kitų nesugebėtų išsaugoti ar net ir pastebėti grožybių, idomybių – vaizdų, žmonių, Niujorko gyvenimo tarpsnių.

Smalsaus jaunuolio hobis išaugęs į Jono Meko menus  – pasaulinio lygio menus.
Jonas Mekas pagrįstai laikomas Amerikos avangardinio kino pradininku, įkūrėju. Daug sukurta juostų, kurios pasakoja tikrus istorinius įvykius, pasakoja apie žmones vienaip ar kitaip prisidėjusius prie dabartinės Amerikos kūrimo. Išleista J. Mekos knygos, jo sukurti fimai ar ir fimai apie jį patį. Įkopęs į savo devintą dešimtmetį, žmogus nesiruošia tik ilsėtis. Dabar Jono Meko brandinamos ir kitos naujos, gražios idėjos – pačioje Niujorko širdyje įkurti kinematografijos, filmų archyvą, kuriame būtų sukaupti ir saugomi visi avangardinio kino duomenys.

Gražuslietuvis,tapęs viso pasaulio lietuviu. Garsinantis Lietuvos vardą visam pasaulyje– niekadaneišsižadėjęs savo kalbos, gimtinės, savų šaknų.Lietuvos ir Amerikos patriotas –šalies, kažkada jį priglaudusios, davusios jam pastogę, kai karo nublokštas vaikinukas ieškojo naujų namų. Atrado. Įsitvirtino.

Lietuvoje Jono Meko nuopelnai garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius buvo įvertinti 2003 m. Jonui Mekui buvo įteiktas Lietuvos valstybinis apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Daug ir kitų gražių ir reikšmingų paminėjimų ir apdovanojimų.
Daug stiprybės, TAU, JONAI!

Niujorkas

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Kultūra, Menas, Skaitiniai, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė