Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba V (nuotraukos) (0)

19.vytauto29

Vytauto g. 29 | A. Stabrausko nuotr.

 (Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: 1. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: 2.Laukujos durys; 3.Priebučiai,verandos, pavėsinės; 4. Langai)

V. Sienos ir kerčios (situacija 2008–2010 m.). II dalis

4. Mišri puošyba

Šiuo atveju būdinga, kad sienos puoštos kiaurapjūvio ornamentais, o kerčios – profiliuotais (ar bent truputį profiliuota jų apdaila)

Birutės g. Nr. 1 pažymėtos teritorijos pastatų komplekso šiaurės vakarų kampe esančio pastato sienos viršuje dekoruotos ažūru (kiaurapjūviu), o apačioje – profiliuotėmis (1 ir 2 nuotr.). Kerčių apdaila profiliuota (3 nuotr.).  

Šiaurės rytų kampe esančio pastato sienos dekoras pastogėje lygiai toks pat (4 nuotr.). Vytauto g. 34 namo karnizo ornamentas taip pat ažūrinis, bet kitoks, su dantukais; kerčių apkala skobta, bet turi ir užkirtimus, o viršuje pritvirtinta po stambesnį ažūrinį ornamentą (5 nuotr.)

Tai dar vienas namas iš Vytauto gatvėje išlikusių mėlynųjų namų, be vieno kito šiuose straipsniuose jau minėtų (Vytauto 39, 49, 61) namų; 63 namą restauruojant, jis nudažytas žaliai. O 51 namo fasaduose mėlyna tebeprasimuša pramaišiui su žalia (netyčia savotiškai tapybiškas vaizdas, žr. I dalies nuotraukas) – laiko vyksmo, permainų grimasos.

Vytauto g. 61 | A. Stabrausko nuotr.

Vytauto g. 61 | A. Stabrausko nuotr.

Pušų 21A (pasak namą restauravusio savininko pono Šarūno, tai buvęs tarnų namas, o ponų namas plytinis ir tebestovi čia pat, bet išilgai Kęstučio gatvės): dar vienas namas, be jau minėtų I dalyje, su fragmentuotomis sienomis. Fragmentuose kaitaliojama apkalos dailylenčių kryptis (horizontali, vertikali, pasvira) bei pražangiui apkalta dailylentėmis su kiaurapjūvio ornamentu (6 nuotr.).

Dažnesnis variantas, kai sienų karnizuose kiauraraštis ornamentas, o kerčiose – jau pirmoje dalyje minėtas dažnas geometrinis motyvas profiliuoti rombai: Gervių 2 (7 ir 8 nuotr.), D. Poškos g. 15 (9 nuotr.). Fotografuojant (2008 m.) nuo pastarojo namo kerčių lentos jau buvo nuplėštos; jos buvo ornamentuotos stambiomis profiliuotomis rombinėmis figūromis (žr. nuotraukos viršuje); šis ornamentas pilnai dar buvo išlikęs mezonino (mezoninai bus aptarti atskirame skyriuje) kerčiose.

Atidengta siena: tai gulsčių, išilgai pjautų  ir tradiciškai sukabintų rąstų namas (palyginkime su šio skyriaus I dalyje minėtu Vytauto g. 49 apvalių rąstų namu; Žvėryne buvo statomi karkasiniai dar ir stačių rąstų namai, pvz., S. Moniuškos g. 10 namas).

Lenktosios g. 30 | A. Stabrausko nuotr.

Lenktosios g. 30 | A. Stabrausko nuotr.

Lenktoji 30: čia puošta kaip reta gausiai ir įvairiai. Yra viršutinis ir apatinis karnizai, puošti skirtingais kiaurapjūvio ornamentais (10 ir 11 nuotr.); o kerčiose – profiliuotų geometrinių motyvų kompozicija: rombai, skrituliai, stačiakampiai (12 ir 13 nuotr.). Skrituliai čia įkomponuoti į rombus bei stačiakampius. Skirtingai nei minėti mėlynieji namai, šis – šviesus  – namas nebuvo dažytas, nepaslėpta savaime estetiška medienos išvaizda, bet kai kas iš vėliau čia sovietmečiu apgyvendintų gyventojų yra bandęs „pagražinti“ savo buto teritoriją.

Kitų namų sienų karnizų ornamentai dviejų eilių, o kerčiose – profiliuoti geometriniai motyvai (tie patys rombai, stačiakampiai): S. Moniuškos g. 9 (14 nuotr.), Vytauto 61 (15 ir 16 nuotr.) ir 63 (17 nuotr.; restauruojant kai kuriose kerčiose profiliuotės nebeatnaujintos). Pastarieji du istorizmo laikotarpio namai – dvyniai: buvo vienas užsakovas ir tas pats architektas, tad ir puošyba tapati. Pastatyti 1910 m.

Dar du namai dvyniai: Vytauto 27 (šis restauruotas) ir 29. Karnizų puošyba taip pat dvieilė ažūrinė (18 ir 19 nuotr.). Kerčiose išpjauti jau I dalies nuotraukose matyti grioveliai, panašios skersinės prikaltės (20 nuotr.).

Ir Traidenio 7 (retrospektyvizmo stiliaus namas): tarpuaukštyje – profiliuotas dantukų motyvas  (21 nuotr.), o viršuje – kiauraraštis ornamentas (22 nuotr.). Įdomu pastebėti, jog ažūru puošti ir langų karnizai, ir priebučio stogelio karnizėlis, ir netgi lietvamzdis, bet visų motyvai skirtingi.

 Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

(Bus tęsinys)

Kategorijos: Architektūra, Fotogalerijos, Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė