Seime įsteigta laikinoji Etninės kultūros grupė (0)

Seime vyks tarptautinė konferencija „Tautinis kostiumas šiandien“ | Alkas.lt koliažas.

Seime vyks tarptautinė konferencija „Tautinis kostiumas šiandien“ | Alkas.lt koliažas.

Kovo 10 d. Seime įsteigta laikinoji Etninės kultūros grupė. Jos įkūrėjai yra Seimo nariai Robertas Šarknickas ir dr. Stasys Tumėnas. Grupę sudaro 32 įvairioms partijoms ir Seimo frakcijoms atstovaujantys Seimo nariai.

Ši Seimo narių grupė stengsis užtikrinti etninės kultūros globą ir apsaugą, tęstinumą ir atnaujinimą, perėmimą ir kūrimą, puoselėjimą ir sklaidą, atsižvelgiant į Lietuvos valstybės raidą, iššūkius ir poreikius XXI a. Grupė numato inicijuoti ir aktyviai remti šiuolaikinę ir racionalią etninę politiką, užtikrinti Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų, reglamentuojančių etninę kultūrą, įgyvendinimą, įtraukti valstybės institucijas ir piliečius į etninės kultūros pažinimo, apmąstymo, kultūrinių praktikų, kolektyvinės tapatybės formavimo procesus.

Grupės steigėjų išplatintame pranešime spaudai rašoma: „Lietuvos Respublikos etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo“ (1999) preambulėje tikslingai buvo suformuluota, kad /…/ etninė kultūra yra tautos būties, išlikimo ir tvirtumo esmė, nacionalinės kultūros pamatas. Tačiau šiandien, pasitinkant Lietuvos valstybės šimtmetį, šis pamatas yra suiręs. Etninė kultūra liko svarbi tik daliai tautos, kultūros vertybių perdavimo procesas nutrūko, naujų vertybių ir tradicijų kūrimas susidūrė su globalizacijos iššūkiais, tautinis tapatumas pasidarė nebeaktualus, etnografiniai regionai tapo simbolinių minėjimų dalyku.

Etninės kultūros integravimas bendrojo lavinimo mokyklose nedavė laukto rezultato. Universitetuose etninės kultūros disciplinos tampa tik laisvai pasirenkamais bendrųjų universitetinių studijų dalykais, o etnologijos studijų kryptis „išbraukta“ iš Lietuvos aukštojo mokslo registro. Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai, apibrėžiantys etninės kultūros vietą valstybėje, yra nefunkcionalūs ir neefektyvūs. Būtina pašalinti problemas, trukdančiais deramai funkcionuoti teisinei bazei“.

„Neabejojame, kad etninė kultūra gali suteikti Lietuvos piliečiui etninį, kultūrinį, socialinį tapatumą, istorinę savimonę. Valstybės istorinė tapatybė taip pat negali būti suvokiama be etninės kultūros diskurso, nes šis ją padeda suprasti ir formuoti. Suburtoji grupė padės spręsti esmines etninės kultūros problemas, kvies institucijas ir piliečius bendram darbui, sugrąžins etninei kultūrai deramą vietą bei vertę“, – sako grupės steigėjai  R. Šarknickas ir S. Tumėnas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė