Legendinis menininkas Rimantas Dichavičius švenčia 80-metį (video) (0)

Rimantas Dichavičius | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Rimantas Dichavičius | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kovo 1 d. garsus Lietuvos fotomenininkas, grafikas Rimantas Dichavičius švenčia neeilinį gimtadienį. 

Ta proga kovo 1 d. 17 val. Vilniuje Lietuvos dailininkų sąjungos parodų salėje (Vokiečių g. 4/2) įvyks R. Dichavičiaus autorinis kūrybos vakaras 80-mečio susitikimas „Laisvės paženklinti“. Neeilinio gimtadienio proga menininkas kviečia kolegas kartu pabendrauti, pasidalinti įspūdžiais, džiaugsmais, sumanymais, rūpesčiais.

Neeilinio gimtadienio proga menininką savo ir visų Lietuvos žmonių vardu nuoširdžiai pasveikino pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė R. Dichavičiui padėkojo už kūrybai skirtą gyvenimą, už meno kalba skleidžiamą laisvės dvasią ir palinkėjo, kad ateinantys metai būtų kupini jėgų, energijos ir neblėstančio įkvėpimo kurti.

Šalies vadovės teigimu, atgimusiai nepriklausomai savo valstybei skirtame albumų cikle į dailę, kūrinius ir jų autorius fotomenininkas pažvelgė ieškodamas Lietuvos laisvės ženklų, iš užmaršties prikėlė valstybingumo simbolius, mūsų kultūrą ir paveldą. Pasak Prezidentės, R. Dichavičiaus darbas turtingas ir įvairiapusis, apimantis tapybą, grafiką, fotografiją, leidybą.

Sveikinimus R. Dichavičiui perdavė ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. „Jau daug metų Jūsų kūryba džiugina fotomeno gerbėjus Lietuvoje, eksponavote savo darbus svarbiose galerijose, esate pripažintas ir prestižiniais apdovanojimais įvertintas menininkas. Jūsų talentas leidžia fotografijose išryškinti žmogaus ir gamtos harmoniją, atspindėti mūsų kultūros įvairovę, įprasminti istorijai svarbius reiškinius“, – sakoma premjero sveikinime.  

Vyriausybės vadovas palinkėjo Rimantui Dichavičiui tvirtos sveikatos, giedrų ateities dienų ir visada išlaikyti menininkui būdingą viltingą žvilgsnį ir laisve paženklintą požiūrį į gyvenimą bei kūrybą.

R. Dichavičiaus yra išleidęs ir iliustravęs daugybę knygų. Surengęs kelias dešimtis parodų įvairiose pasaulio šalyse. R. Dichavičiaus darbai yra sulaukę pripažinimo visame pasaulyje. Jo sovietmečiu sukurtas aktų fotografijos albumas „Žiedai tarp žiedų“ (1987) pirmą kartą sovietinės fotografijos mene sugriovė nuogo moters kūno, kaip kažko gėdingo ir nepriimtino tabu. Šis nuotraukų ciklas anuomet sukėlė didžiulį visuomenės susidomėjimą ne tik Lietuvoje, bet visoje tuometinėje Sovietų sąjungoje ir užsienyje. Maskvoje menininko parodoje per dieną apsilankydavo per dešimt tūkstančių žmonių.

R. Dichavičius yra surengęs daugybę asmeninių parodų įvairose šalyse, grupines parodas JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Čekijoje, Italijoje, Lenkijoje bei daugelyje kitų šalių. Iliustravo ir apipavidalino per du šimtus įvairių leidinių, per 30 knygų. Svarbiausi jo fotoalbumai: „Žiedai tarp žiedų“ (1965–1989); „Lietuvos etnografija“ (1960); „Formų pasaulyje“ (1965); „Vizijos“ (2000); „Kultūros darbuotojų portretai“.

Tačiau R. Dichavičiaus veikla neapsiriboja vien jo paties menine kūryba bei jos sklaida. R. Dichavičiui rūpi garsinti Lietuvą ir jos meną ne tik savais kūriniais, bet ir atrandant iškeliant į dienos šviesą, pateikiant plačiajai pasaulio visuomenei kitų Lietuvos menininkų kūrybos vaisius. Paskyręs tam daugiau kaip aštuonerius kruopštaus ir įtempto darbo metus R. Dichavičius parengė spaudai tritomį albumą „Laisvės paženklinti. Dailininkai atkurtai Lietuvos valstybei“ (2012, 2013, 2016). Šis darbas skirtas Lietuvos nepriklausomybės simbolikai, ženklams bei juos kūrusiems menininkams įamžinti. Jame pristatomi įvairių kartų šalies dailininkai, tapytojai, grafikai, monumentalistai, keramikai, dizaineriai ir jų Lietuvos valstybingumo įtvirtinimui sukurti darbai. Visa tai sutelkus į vieną vietą kaip niekada aiškiai galime matyti, kokį didžiulį indėlį  atkurtosios Lietuvos pamatams įnešė valstybės simboliką kūrę žmonės.

„Laisvės paženklinti“, be jokios abejonės, yra epochinis darbas, ženklų kalba pasakojantis mūsų tautos ir minties kelią į politinį ir dvasinį laisvėjimą. Kartu tai yra įrodymas, kiek daug gali nuveikti vienas žmogus, jei jis susikaupia ir pasiryžta. Pagaliau, tai yra kelrodis, labai aiškiai rodantis tolesnę kiekvieno lietuvio ėjimo kryptį.

„Laisvės paženklinti“ trečiojo tomo įvade R. Dichavičius rašo:

„Neduota mums ilgai stoviniuoti tarp gėrio ir blogio. Tenka apsispręsti – su kuo eiti. Lemiamais tautai momentais menininkui taip pat tenka spręsti – ar darbuotis prie savo asmeninių svajingų vizijų, ar įsijungti į šių dienų skaudžius ir lemiamus įvykius, pasverti veiksmus šios akimirkos vertybių skalėje, ar šiandien darau tai, ką reikia daryti, ar stoviu ten, kur reikėtų stovėti. Dailininkas kiekvienąkart susiduria su daugybe netikėtumų, abejonių, kiekvienu atveju siekia idealo, ieško išbaigtos plastinės formos su prasminga simboline raiška. Laisvė atnešė į meno pasaulį naujų vėjų, modernizmų ir kitokių -izmų, bei įvairių pagundų. Kūryboje visada tyko įvairūs išbandymai – išlikti savimi ir neatsilikti nuo laiko. Gyventi tarp ženklų, simbolių, būti pasiruošusiam pažinti ir atpažinti, žinoti istoriją ir toliau ją kurti pasirinkta dvasia. Dailininkų sukurtas Laisvės rūbas tampa skydu, šarvais, saugančiais nuo plėšrūnų. Nuolat jaučiame bandymus rekolonizuoti kraštą – pagąsdinti, apraizgyti melu, pavergti ekonomiškai.“

R. Dichavičius gimė Šiaulių apskrityje, Grimzelių kaime, sulaukęs vos aštuonerių metų kartu su tėvais 1945 m. sovietų valdžios buvo ištremtas į Sibirą, Molotovo sritį (dabar Permės sritis). Padedamas giminaitės 1950 m. sugrįžo į Lietuvą. Mokėsi Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės mokykloje, Vilniaus dailės institute. 1969 – 1978 m dirbo leidyklos „Mintis“ meniniu redaktoriumi, nuo 1978 m. buvo kūrybinis darbuotojas, įvairių leidyklų, redakcijų, galerijų bendradarbis. Iliustravo daugiau nei 30 knygų ir apipavidalino virš 200 leidinių.  R. Dichavičius yra Lietuvos Dailininkų sąjungos, Fotomenininkų sąjungos, Žurnalistų sąjungos, AFIAP – Tarptautinės fotomenininkų sąjungos narys, Osetijos Alanijos nusipelnęs meno veikėjas.
 

dichaviciaus-80-metis-rengeju-nuotr

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė