„Aktualioji istorija“: Kas rasta ir kas prarasta Vilniaus pilių tyrinėjimuose? (video) (3)

Tomas Baranauskas ir Gintautas Zabiela | Alkas.lt nuotr.

Tomas Baranauskas ir Gintautas Zabiela | Alkas.lt nuotr.

„Aktualiosios istorijos“ laidoje aptariame Vilniaus pilių komplekso tyrinėjimus – didžiausio masto archeologinius tyrinėjimus Lietuvos istorijoje. Apie juos kalbasi laidos vedėjas Tomas Baranauskas ir archeologas Gintautas Zabiela.

Kas ištirta ir kas dar neištirta Vilniaus pilių teritorijoje po ilgamečių tyrinėjimų? Ar tyrimai buvo vykdomi atsakingai ir davė pakankamai mokslinės informacijos?

Gintautas Zabiela pateikia šokiruojančių aplaidumo pavyzdžių, dėl kurių netekome unikalios informacijos. Radiniai prarasti, ataskaitos dingusios ar neparašytos, sunaikintas unikalus medinis paveldas – tai tik dalis skandalingų faktų iš Vilniaus pilių komplekso tyrinėjimų istorijos.

Gintautas Zabiela įspėja: žemės su neišrinktais radiniais iš Valdovų rūmų teritorijos buvo vežamos ir išpilamos įvairiose vietose, kurių daugelis jau nebežinomos. Todėl ateityje archeologų gali laukti netikėti atradimai keistose vietose su turtingais radiniais, dėl kurių kilmės teks gerokai pakrapštyti galvą. Reikėtų tas vietas bent jau suregistruoti, kol dar tebegyvi tyrimų liudininkai.

[youtube]https://youtu.be/OUUI0qVBU_w[/youtube]

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Vytautas:

  kur žiūrėjo pilių direkcija- į nuošliaužos formas,arheologai,tik pinigams pasiimti sukurtos tarnybos,naudos nulis iš toki prievaizdų

 2. Dot:

  bendras požiūris į tyrimus tiek archeologinius, tiek architektūrinius ir XXI a. yra ydingas…
  1982 m. tyrimų autorius nėra tik S. B. Lasavickas, yra likusi dalis archeologo A. Lisankos rankraščio, tyrimuose dalyvavo ir G. Vaitkevičius, todėl dar būtų galima atlikti bent jau dalinę, bet labai reikalingą, šių tyrimų rekonstrukciją…

 3. -.-.-:

  Šokiravo toks požiūris į radinių fiksavimą, o juk tarp jų būta ir tikrai unikalių radinių. Jeigu būta, aišku, nes apie juos (bent man) žinoma tik iš antrinių ir labai jau nemokslinių šaltinių – V.Rimšos knygelės, kuris remiasi S.B.Lasavicko suteikta informacija ir perpaišymu. Tarkim, tošis su išraižytomis “runomis” (neva iš 1982 m. kasinėjimų), ar kauliukas (žaidimų “ristukas”?) su panašiais ženklais neva iš 1985 m. Deja, bet tokio paliudijimo kažin ar pakanka (nes patikrinti perpaišymo tikslumo nėra kaip, o radinių buvimo vieta – nežinoma), nors patys ženklai lyg ir panašūs į randamus kitose vietos. Tik norėtųsi ir fotografijos ar nuorodos į mokslinius šaltinius ar fondus, kuriais būtų gali pasiremti. O gal kas gyvai tuos radinius esate čiupinėję?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė