Tėvai turi formuoti ir sekti vaikų finansinius sprendimus (0)

publimetro.pe nuotr.

publimetro.pe nuotr.

Vis atsinaujinančios technologijos, modernėjantys įrenginiai  daugybę sprendimų priartina prie kasdienybės. Tapo įprasta mobiliuoju telefonu pasitikrinti banko sąskaitą, užsisakyti skrydį ar viešbutį. Šie sprendimai atnešė didesnį produktyvumą, tačiau taip pat ir pavojų, mat vaikams sudaromos sąlygos laisvai prieiti ir naudotis didele dalimi šiuolaikinių priemonių. Tokie pavojai – pinigų vogimas, greitieji kreditai nepilnamečiams būna ne technologijų, o pačių vaikų kaltė. Ar tėvai gali tai suvaldyti?

Paskolos moksleiviams ir nepilnamečiams – draudžiamos

Tėvus nuraminti turinti aplinkybė yra ta, kad paskolos internetu negali būti teikiamos asmenims, neturintiems 18 metų. Tai patikrinama paprastu būdu: į sistemą vedamas asmens kodas. Jį patikrinus nustatoma, ar žmogus pilnametis. Daugumoje kredito įmonių lėšos negali būti suteikiamos, jei asmens vardas nesutampa su banko sąskaitos informacija, taigi griežtesnės sąlygos padeda apsaugoti nuo neteisėto pinigų pasinaudojimo. Vis dėlto, tėvams aptikus neteisėtą nepilnamečio atliktą pavedimą, reikėtų iš karto paskambinti į kredito bendrovę ir paaiškinti nesusipratimą.

Ką turėtų daryti tėvai?

Jei vaikai pradėjo ieškoti atskiro ir draudžiamo lėšų šaltinio, tai rodo jų finansinio raštingumo stoką, kitaip tariant, jų nemokėjimą valdyti pinigų. Tai galėjo atsitikti keletu būdų:

  • Aplinkos įtaka. Jei iš vaiko artimiausios aplinkos asmenims dėl vienokių ar kitokių priežasčių reikalingos paskolos internetu, jis nemato, kaip jos apmokamos, labai tikėtina, kad nepilnametis nesupras pinigų grąžinimo laiku svarbos. Tokiu atveju paskola jam asocijuosis su santaupų pakaitalu.
  • Dideli norai. Vaikas, neturintis santaupų, bet vis tiek norintis įsigyti kažkokį pirkinį, žūtbūt ieško greitų pinigų.
  • Noras padėti. Jei tėvai yra prastoje finansinėje situacijoje, dėmesingas vaikas gali kreiptis į kreditus siekdamas jiems padėti, nematydamas žalos. Tačiau net ir norėdamas gero, mažametis tėvus gali pastatyti į dar keblesnę finansinę situaciją. Todėl dar vaikystėje suaugę turėtų mokyti vaikus ne finansinės, bet, pirmiausiai, moralinės paramos.

Visos šios priežastys turi alternatyvią išeitį: tai nuoseklus finansinio raštingumo mokymas, kurį turi vykdyti tiek tėvai, tiek mokytojai. Geriausiu atveju pokalbiai apie finansus ir nedidelės pamokos turėtų prasidėti jau vaikystėje: duodant kišenpinigius, mokant taupyti. Tačiau, jei to nebuvo vaikui esant mažam, tai pradėti nevėlu net ir sulaukus 18 ar daugiau. Kol vaikai dar gyvena namuose, galite kartu su jais pradėti analizuoti gaunamas sąskaitas, aptarti ilgalaikės ar trumpalaikės vartojimo paskolos sąvokas. Svarbiausia, kad iki pilnametystės asmuo suprastų, kad pasiskolintus pinigus visada reikia grąžinti.

Pilnametystė – visiško savarankiškumo pradžia? 

Ką daryti vaikui sulaukus 18 metų? Ar tėvai turėtų ir toliau kontroliuoti savo atžalų finansus, tikrinti, ar jie neturi pasiėmę paskolos internetu? Kokia yra leistinos ir protingos kontrolės jau suaugusiems vaikams riba?

Kol galite vaikus mokyti, pasistenkite, kad jie išmoktų kontroliuoti savo norus: už įgeidžius visuomet svarbesni poreikiai. To išmokę, vėliau pinigus leis protingai ir neišlaidaus. Vaikui sulaukus pilnametystės, iš tėvų taip pat tikimasi bent minimalios finansinės pagalbos: jei jaunuolis gyvena kitame mieste, tėvai dažniausiai moka už bendrabutį ar būsto nuomą, skiria pinigų būtiniausiems poreikiams: maistui, drabužiams, transportui.

Tačiau visuomet vaikui skiriant pinigų ir neparodant, kaip jie turėtų būti valdomi, kai kuriems tai gali atrodyti kaip nesibaigiantis pajamų šaltinis. Ateityje pritrūkus pinigų, jaunuoliams vienintele gera išeitimi gali pasirodyti vartojimo paskolos. Jei atžala neturi savo pajamų šaltinio, šias taip pat gali tekti grąžinti tėvams. Taigi, ką daryti:

  • užuot skyrę didelę sumą mokslo metų pradžioje, perveskite jiems nedideles sumas kas mėnesį. To turėtų pakakti, kad vaikai galėtų išmokti skirstyti savo biudžetą ir  nuolat neprašytų pinigų iš tėvų.
  • Skatinkite vaiką gauti stipendiją arba įsidarbinti puse etato. Tai leis jiems geriau suprasti, kiek darbo reikia įdėti norint gauti pajamų.

Žinoma, tikėtis, kad Jūsų vaikai nepridarys klaidų galima, tačiau dažnai realybė yra kitokia. Kaip tėvai, Jūs galite kiek kontroliuoti vaikų finansinius sprendimus, kol jiems nėra 18, atžalos gyvena su Jumis, tačiau peržengus šią ribą, Jūsų kontrolė yra labai minimali. Jūs visada galite patarti, pakreipti savo vaikus teisinga linkme ir belieka viltis, kad suteikėte jiems pakankamą finansinį raštingumą.

Kategorijos: Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė