LVŽS kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl vaistinių tinklų (video) (3)

LVŽS spaudos konferencija Seime | Lrs.lt, Dž. Barysaitės nuotr.

LVŽS spaudos konferencija Seime | Lrs.lt, Dž. Barysaitės nuotr.

Vasario 13 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Seime vykusioje spaudos konferencijoje pristatė kokių veiksmų imsis pavasario sesijoje, siekdama sumažinti vaistų kainas ir didinti farmacijos sektoriaus skaidrumą. LVŽS atstovai  planuojami farmacijos srities reguliavimo pokyčiai.

Vaistai ligonius pasieks greičiau

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, jog yra būtina pagreitinti kompensuojamųjų vaistų įtraukimą į kainyną. Dėl to planuojama, kad kompensuojamų vaistų kainynas bus peržiūrimas dažniau nei iki šiol, t. y. ne kartą metuose, o bent jau du, o idealiausia – 4 kartus. Tokiu atveju rinkoje atsiradę pigesni vaistai greičiau pasiektų ligonius.

Kontroliuojant vaistinių tinklus, bus įteisinti „slaptieji pirkėjai“ ir kontroliuojančios institucijos turės teisę nepranešusios vaistinei patikrinti, kaip vykdoma prekyba vaistais. Pavyzdžiui ar vaistininkas neproteguoja brangesnių konkretaus gamintojo vaistų. Taip pat sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, jog bus parengtos Farmacijos įstatymo pataisos, kurios suteiks teisę ligoninėms įsigyti vaistus ir ne lietuviškomis pakuotėmis. Tai leis ne tik sutaupyti PSDF ir ligoninių lėšų, bet ir pagreitins vaistų patekimą į ligonines, jų kelią iki ligonių. 

Būtina skaidrinti sprendimus dėl vaistų kompensavimo 

Seimo pavasario sesijoje teks spręsti ir Privalomojo sveikato draudimo  (PSD) tarybos formavimo klausimus. Šiuo metu tarybą sudaro 16 žmonių, trečdalis jų iš viso nėra pateikę privalomų privačių interesų deklaracijų, vienam tarybos nariui iškelta byla dėl neteisėto praturtėjimo. Nėra ribotos PSD tarybos narių kadencijos, jų trukmė. Todėl,  kai kurie PSD tarybos nariai dirba kone dešimtmečiais. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pabrėžė, jog tokia situacija kelia ypatingą susirūpinimą, nes PSD nariai ne tik nagrinėja Valstybinės ligonių kasos finansinę ir ekonominę veiklą, bet ir teikia nuomonę sveikatos apsaugos ministrui dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Tad kitas svarbus LVŽS žingsnis siekiant vaistų kompensavimo sprendimų skaidrumo – PSD tarybos sudarymo principų keitimas. Bus apribota tarybos narių kadencijos trukmė ir numatyta dvejų metų kadencija, galimos tik dvi kadencijos iš eilės. PSD taryba bus formuojama trišalės tarybos principu, joje proporcingai skiriant vietų valdžios institucijų atstovams, draudėjų bei apdraustųjų atstovams. Bus išskaidytas PSD tarybos narių delegavimas. Juos deleguos skirtingos institucijos. Taip bus didinamas PSD tarybos narių nepriklausomumas, užtikrinama nešališka kandidatų atranka.

Vaistinių tinklų veiklą turės įvertinti Konkurencijos taryba

Kaip teigia R. Karbauskis, „viena iš priežasčių, kodėl permokame už vaistus, yra nesąžininga konkurencija farmacijos rinkoje“. Parlamentaras paminėjo pavyzdį iš vasario 3 d. laikraščio „Verslo žinios“(VŽ) straipsnio.

Remiantis VŽ publikacija, vaistinių tinklus „Eurovaistinė“ ir „Camelia“ valdančios įmonės 2010 m. atskyrė savo rinkodaros padalinius ir juos įregistravo kaip atskiras bendroves: UAB EVRC ir UAB „Reklamos sklaida“. UAB EVRC, priklausančios tai pačiai EUROAPTHECOS grupei kaip “Eurovaistinė”, pelningumas 10 kartų viršijo viso „Eurovaistinės“  tinklo pelningumą. Iš straipsnyje pateiktos informacijos galima manyti, jog UAB EVRC, tiek ir UAB „Reklamos sklaida“ galimai yra panaudojamos „lentynos mokesčio“ surinkimui ir didmenininkų suteiktų nuolaidų nuslėpimui. Tokiu būdu į vaistinių tinklus patektų tik „susimokėjusių“ gamintojų ar platintojų vaistai. Be to, toks mokestis gali sukurti prielaidas vaistinių tinkluose platinti brangesnius vaistus. Juolab, kad Europos Komisija yra atkreipusi dėmesį į tai, kad taikant „lentynos mokestį“ rinkose gali sumažėti platintojų konkurencija.

R. Karbauskis pareiškė, jog jau šiandien LVŽS frakcija kreipsis į Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybą, prašydama ištirti, ar UAB EVRC, UAB „Reklamos sklaida“ bei vaistinių tinklų „Eurovaistinė“ ir „Camelia“ veikla nepažeidžia Lietuvos Respublikos Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio, kuris draudžia konkurenciją ribojančius susitarimus. 

Parlamentaro teigimu, Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas taikomas tik mažmeninei prekybai maistu, gėrimais ir tabako gaminiais ir jis negali būti taikomas farmacijos sektoriui. Todėl LVŽS frakcijos darbo grupė pradės rengti atitinkamas Farmacijos įstatymo pataisas.

Žiūrėkite spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašą:

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Sveikata, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. fsafasfas:

  LLRI porina apie konkurencija o patys slapta kuria monopolijas ir oligopolijas dusindami smulku versla. o liberalai ju trojos arkliai Seime.

  oi kaip soks dabar liberalai ginti savo LLRI remeju… hehehehe. liberalai soks piestu ginti savo remeju…

 2. Klaipėdiškė:

  Kas atsitiko zurnalistams, neteko amo , ne vieno klausimo !

  • Kas atsitiko”… gali būti, –
   o …žurnalistą po Sausio 13-osios kautynių aukų laidotuvių …ar kas nors (nors vieną) Lietuvoj dar regėjo
   (net… net mūsų senutėlės “Panoramos” nelikę jau, – vien balvonėlis, balvančikas-vstančikas el.ščytinis)
   ? (!!!)
   vien posovietizminiai “vstančikai”, at LR… ar lrt, ar TV3 “švedų?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė