Profesinės sąjungos atskleidė šiurpią padėtį Linkuvos socialinės globos namuose (1)

Linkuvos socialinės globos namai | http://linkuvossocglobosnamai.lt nuotr.

Linkuvos socialinės globos namai | http://linkuvossocglobosnamai.lt nuotr.

Vasario 9 d. Vilniuje lankėsi Linkuvos socialinės globos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Audronė Zenevičienė ir Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Valienė.  Į sostinę jas atginė rūpestis savo nariais šių globos namų darbuotojais, kurie kiekvieną  dieną  eina į darbą rizikuodami  netekti savo sveikatos ir gyvybės.

Anksčiau jų darbovietė vadinosi Linkuvos psichoneurologiniu internatu, kuriame gyveno  psichinę negalę turintys  žmonės, dažniausiai jau praėję gydymo kursą  psichiatrinėse ligoninėse. Vėliau ši įstaiga buvo pervadinta  Linkuvos pensionatu , o dabar vadinama Linkuvos socialinės globos namais. Tačiau nepaisant pavadinimo keitimo, ši įstaiga taip ir liko gyvenamaisiais  namais apie 300 asmenų, kurie dėl psichinės sveikatos negali  savarankiškai gyventi.

Pavojus darbuotojų sveikatai ir gyvybei ėmė kilti, kai ši įstaiga gavo Linkuvos pensionato pavadinimą. Iškart po to iš darbo buvo atleisti visi sanitarai, kurie galėjo palaikyti tvarką ir sutramdyti  psichinius priepuolius nuolat patiriančius gyventojus. Darbuotojų darbo sąlygos tapo dar pavojingesnė, kai į Linkuvos socialinės globos namus pradėjo siųsti nusikaltėlius, pripažintus nepakaltinamais. Pasigydę Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje šie jauni, stiprūs vyrai, tarp kurių yra recidyvistų, žagintojų ir žmogžudžių  apsigyvena, kambariuose, kurie nerakinami, jiems leidžiama turėti peilius ir kitus įrankius, galinčius sužaloti  žmones, o tvarką palaiko dažniausiai tik moterys. Vienu metu čia gyveno žmogžudys nupjovęs savo aukai galvą ir vaikščiojęs su ja po miestą.

Globos namų gyventojai nuolatos patiria  priepuolius ir gali netikėtai užpulti juos globojančias slauges ar bet kurį kitą globos namų gyventoją. Tai vyksta pastoviai. Darbuotojams uždrausta priešintis, o sužeidimo atveju jie, kaip taisyklė, apkaltinami patys išprovokavę užpuolikus. Policija dažnai atvyksta ne iškart po iškvietimo, o, ir atvykę, kaip sakė Linkuvos socialinių globos namų sąjungų vadovai,  vengia tramdyti stiprius ir įsiutusius recidyvistus. Neįtikėtina, bet naktį  prižiūrėti 50-60 tokių nenuspėjamų ligonių paliekama tik viena slaugė!

Padėtis būtų ištaisyta, jei  į darbą būtų priimta 10 slaugytojų. Tačiau kaip visada valdžia skundžiasi neturinti tam lėšų. Slaugės uždirba truputį daugiau negu minimalus atlyginimas. Bazinis Linkuvos globos namų darbuotojų atlyginimas yra 394 eurai. Priedas už darbą su pavojingais ligoniais yra tik 17 eurų per mėnesį. Net sovietiniais laikais šis priedas buvo  didesnis ir sudarė 120 rublių t.y. beveik antrą mėnesinį atlyginimą. Profesinių  sąjungų vadovės skundėsi, kad  darbo grafikai sudaromi taip, kad slaugės negauna pilnaverčio poilsio, o juk  dirbama ypatingai sunkiomis sąlygomis. Neįtikėtina, bet dauguma Linkuvos socialinių globos namų darbuotojų nėra matę savo direktoriaus. Globos namų direktorius vengia  ne tik viešumos, bet ir savo pavaldinių. Tuo įsitikino ir Lietuvos profesinių sąjungų „Solidarumas“ vadovai, bandę susitikti su direktoriumi. Tuo tarpu, atsakingi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuriai priklauso Linkuvos socialinės globos namai, tarnautojai  mano, kad tokia padėtis globos namuose yra gera ir nieko keisti neketina.

Linkuvos socialinės globos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Audronė Zenevičienė (kairėje), Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Valienė | R. Garuolio nuotr.

Linkuvos socialinės globos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Audronė Zenevičienė (kairėje), Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Valienė | R. Garuolio nuotr.

Linkuvos  socialinių globos namų ir kitų socialinės saugos įstaigų problemos  buvo išsakytos Seimo socialinių reikalų komiteto pirmininkui Algirdui Sysui  susitikime Seime, kuriame dalyvavo Linkuvos socialinės globos darbuotojų profesinės sąjungos  „Solidarumas” pirmininkė Audronė Zenevičienė,  Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Valienė, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vicepirmininkas Rimtautas Ramanauskas, Slaugos ir socialinių darbuotojų profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė Jurgita Žiukienė, Vilniaus miesto vaikų pensiono profesinė sąjungos pirmininkė Ginta Krivickienė ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybos narys Ričardas Garuolis.

A. Sysas, prisipažinęs, jog jo mama irgi dirbo psichiatrinėje ligoninėje, užtikrino, kad puikiai supranta šias problemas ir pažadėjo atvykti į Linkuvą bei paprašė daugiau žinių iš profesinių sąjungų, kad galėtų jas pateikti Seimo socialinių reikalų komitetui svarstant įstatymus, reguliuojančius socialinius klausimus, kuriems beveik išimtinai bus skirta Seimo pavasario sesija.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“  pirmininkė Kristina Krupavičienė pažadėjo linkuviškėms kuo greičiau surengti susitikimą su naujuoju Socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu, kuris tiesiogiai atsakingas už Linkuvos socialinės globos namų veiklą.

Kategorijos: Laiko vinys, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė