Pristatyta pirmosios lietuviškos knygos M. Mažvydo „Katekizmo“ tiksli kopija (0)

Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Vasario 9 d. P. Smuglevičiaus salėje VU biblioteka ir spaustuvė „Petro ofsetas“ visuomenei pristatė pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo „Katekizmo“ – faksimilę. Renginys buvo skirtas ne tik „naujos“ versijos leidinio sutiktuvėms, bet ir unikumo 470 metų sukakties paminėjimui.

Martyno Mažvydo „Katekizmas“ – tai 1547 metais Karaliaučiuje išspausdinta pirmoji lietuviška knyga, kurios atsiradimas pradėjo naują etapą lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Vilniaus universiteto biblioteka egzempliorių įsigijo mainais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos 1957 metais. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200–300 šios knygos vienetų.

Sukurti aukštos kokybės leidinio faksimilę paskatino daugelio šalių jau išleistos gana tikslios jų pirmųjų knygų kopijos, suteikiančios galimybę išsaugoti itin retas knygas ateities kartoms. Tokios faksimilės išskirtinumą apsprendžia ilgas ir nelengvas 3 metų gamybos procesas bei ribotas 100 vienetų tiražas. Aukštos kokybės faksimilės požymiai – apčiuopiama popieriaus faktūra, pergamento nelygumai, netolygus siuvimas ir pan. – visiškai nebūdingi šiuolaikinei knygai; faksimilė praktiškai nesiskiria nuo bibliotekoje saugomo knygos originalo.

Toks originalus knygos leidybos menas didelei visuomenės daliai suteikia galimybę iš arti susipažinti su svarbia mūsų kultūros dalimi. Istorijos šaltiniuose minima, kad būtent faksimilės leido išsaugoti ne vieną rašytinę vertybę vykstant karams ar siaučiant gamtos stichijoms, todėl siekiama bent tokiu leidybiniu keliu išsaugoti Lietuvai ir kiekvienam lietuviui pačią svarbiausią knygą.

„Katekizmo“ originalą Vilniaus universitete žmonės apžiūrėti gali kasmet balandžio 1-ąją.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė