Mirė Vydūno gyvenimo liudytoja, jo krikšto duktė Gražbylė Venclauskaitė (video) (0)

Gražbylė Venclauskaitė (1912-2017) | siauliai.lt nuotr.

Gražbylė Venclauskaitė (1912-2017) | siauliai.lt nuotr.

Vasario 1 d., eidama 105-uosius metus, mirė advokatė, Šiaulių miesto Garbės pilietė, Vydūno krikšto duktė Gražbylė Venclauskaitė.

G. Venclauskaitė gimė 1912 m. gegužės 31 d. Rygoje. 1930 m. baigė Šiaulių mergaičių gimnaziją, 1930-1934 m. studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete, 1937 m. apgynė teisininkės diplomą. 1934–1941 m. dirbo Šiaulių ir Joniškio apylinkės teismų teisėja, 1941 m. – Teisingumo komisariato Notariato skyriaus viršininke, 1941–1944 m. – advokate Žemaičių Naumiestyje. 1944–1947 m. – advokatė Kaune, o nuo 1947 m. iki 1981 m. – advokatė Šiauliuose.

Gražbylė gimė ir augo įžymioje šeimoje. Jos tėvas Kazimieras Venclauskis (1880–1940) buvo žymus Lietuvos teisininkas, advokatas, visuomenės veikėjas, pirmasis Šiaulių burmistras, mama Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė (1874-1958) buvo žinoma aktorės bei režisierė. Venclauskių šeima buvo garsi Lietuvoje ir pasaulyje, kaip šeima, priglaudusi, išauklėjusi ir išmokslinusi per 100 našlaičių, pamestinukų, neturtingų vaikų.

Atostogos Palangoje: Graž­by­lė Venclauskaitė – centre | as­me­n. G.Venc­laus­kai­tės al­bu­mo nuo­tr.

Atostogos Palangoje: Graž­by­lė Venclauskaitė – centre | as­me­n. G. Venc­laus­kai­tės nuo­tr.

G. Venclauskaitė kartu su savo seserimi Danute Šiaulių miestui dovanojo savo šeimos gyvenamąjį būstą – gražius savo tėvų rūmus Vytauto gatvėje, kuriuose dabar įsikūręs Šiaulių „Aušros“ muziejus. „Tai išskirtinis, unikalus veiksmas, faktas, neturintis analogų naujojoje Lietuvos istorijoje. Drauge šis žingsnis ne tik stebinantis, intriguojantis, gal net ne visiems suprantamas, bet drauge ir provokuojantis: o ką aš daviau savo atgimstančiai Tėvynei, kuo aš prisidėjau prie ašarų ir kraujo upeliais aplaistytos žemės atsigavimui?“, – rašo profesorius Vytenis Rimkus siauliai.lt portale Velionės atminimui skirtame liūdesio laiške.

Antrojo pasaulinio karo metais Gražbylė kartu su savo šeima gelbėjo žydus. Už tai jai ir jos seseriai suteiktas Pasaulio teisuolio vardas, įteiktas medalis, paskirta Izraelio valstybės parama. 2000 m. balandžio 28 d. motina Stanislava Venclauskienė, sesuo Danutė Venclauskaitė (po mirties) ir Gražbylė Venclauskaitė apdovanotos Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

Už ypatingus nuopelnus ir svarbų indėlį į  Šiaulių miesto mokslo, socialinį, kultūrinį ir visuomeninį gyvenimą  2000 m. kovo 9 d. G. Venclauskaitei pirmajai mieste buvo suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas.

Gražbylė Venslauskaitė bendrauja su Vydūno draugijos nariais, 2016 m. | Vydūno draugijos nuotr.

Gražbylė Venslauskaitė bendrauja su Vydūno draugijos nariais, 2016 m. | Vydūno draugijos nuotr.

Vienas pirmųjų pagarbą Velionei išreiškė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Meras ypač šiltai prisiminė bendravimą su iškilia šiauliete. „Gražbylė Venclauskaitė – mūsų miesto patirtis ir šviesa, tai – dalelė senosios Šiaulių dvasios. Labai džiaugiuosi turėjęs galimybės su ja bendrauti. Gražbylė Venclauskaitė mokė būti drąsiu ir nuoširdžiai dirbti žmonių gerovei. „Nuolat reikia jausti miesto pulsą“, – sakydavo ji“, – kalbėjo Artūras Visockas.

Atsisveikinti su  Gražbyle Venclauskaite galima Šiaulių gedulo namuose (Tilžės g. 200, įvažiavimas iš Ežero g.) Didžiojoje salėje vasario 3 d. nuo 13 iki 15 val. Laidotuvės vyks vasario 3 d., penktadienį, 15 val. senosiose Šiaulių kapinėse. Velionė pati išreiškė norą būti palaidota čia esančioje jos tėvo kapavietėje.

Šv. Mišios už Gražbylę Venclauskaitę bus aukojamos vasario 3 d. 7 val. 30 min. Šiaulių katedroje. Šv. Mišias aukos Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Atsisveikinimas us G. Venclauskaite | siauliai.lt nuotr.

Atsisveikinimas us G. Venclauskaite | siauliai.lt nuotr.

Filmas Vydūno gyvenimo liudytoja (N. Rericho vardo klubas, studija Gin-Dia, 2010 m.):

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė