Gyventojai galės paremti meno kūrėjus, turinčius teisę gauti paramą (0)

baltiska_sege_zalciai_Ethnicshop.lt

Ethnicshop.lt nuotr.

Vasario 2 d., Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) praneša, kad nuo šių metų gyventojai paramą galės skirti iki 2 nuošimčių sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ne tik paramos gavimo teisę turinčioms organizacijoms, bet ir meno kūrėjams (rašytojams, dailininkams, kompozitoriams, kt.), turintiems meno kūrėjus turinčius Kultūros ministerijos suteiktą paramos gavėjo teisę. Tokia parama nebus apmokestinama, ji privalės būti naudojama meno kūrybai ir turės būti apskaitoma.  

„Nuolatinių Lietuvos gyventojų sumokėto pajamų mokesčio dalis kaip parama pasirinktiems meno kūrėjams pirmą kartą gali būti skiriama nuo jų 2016 m. gautų pajamų, Mokesčių inspekcijai iki gegužės 2 d. pateikus prašymą. Kad potencialiems paramos gavėjams nekiltų kliūčių gauti gyventojų paramą, svarbu, kad jie laiku pasirūpintų paramos gavėjo statusu. Įstatymo nustatyta tvarka meno kūrėjai įgyja teisę į paramą, kai Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų informacinėje sistemoje yra įregistruojami kaip paramos gavėjai“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

VMI meno kūrėjams jau išsiuntė el. laiškus ir paragino dėl paramos gavėjo statuso įgijimo kreiptis į Kultūros ministeriją.

VMI atkreipia dėmesį, kad meno kūrėjų prašymus suteikti paramos gavėjo statusą iki vasario 20 d. priima Kultūros ministerija (el. paštu dmm@lrkm.lt arba adresu J. Basanavičiaus g. 5, Vilnius). Detalesnė informacija apie paramos gavėjo statuso suteikimą skelbiama Kultūros ministerijos interneto svetainėje adresu.

Paramos gavėjo statuso nespėjus įgyti laiku*, parama meno kūrėjams šiemet negalės būti skirta, paramos lėšų jie galės tikėtis tik kitąmet.

Duomenys apie meno kūrėjus, kuriems suteiktas paramos gavėjo statusas, kovo pradžioje bus paskelbti VMI interneto svetainėje adresu.        

Be meno kūrėjų, kaip ir iki šiol gyventojai, skirdami iki 2 proc. sumokėto GPM (teisės aktuose įtvirtinta nuostata, kad paramos dalyku negali būti sau pačiam skiriama iki 2 proc. pajamų mokesčio dalis), gali paremti pelno nesiekiančias organizacijas, pvz., labdaros ir paramos fondus, biudžetines įstaigas, asociacijas, kt. juridinius asmenis, kurių veiklą reglamentuoja specialūs įstatymai, o skirdami iki 1 proc. sumokėto GPM ) – politines partijas. Tuo tikslu iki gegužės 2 d. Mokesčių inspekcijai gyventojas turi pateikti prašymą FR0512 (formos 3 versija) pervesti pajamų mokesčio dalį jo pasirinktiems gavėjams.          

Lietuvos labdaros ir paramos įstatymo (LLPĮ) naujoje redakcijoje, įsigaliojusioje nuo 2017 m. sausio 1 d., nustatyta, jog juridiniams asmenims ir meno kūrėjams  gyventojų pervedama iki 2 proc. pajamų mokesčio dalis yra laikoma parama, gavėjai privalo atskirai tvarkyti gaunamos paramos apskaitą. Pelno nesiekiančios organizacijos gautą paramą ir jos panaudojimą turės deklaruoti Paramos gavimo bei panaudojimo metinėje ataskaitoje FR0478, kuri Mokesčių inspekcijai teikiama iki kitų kalendorinių metų gegužės 15 d. (iš gyventojų 2017 m. gautos paramos ir jos panaudojimo ataskaita turės būti pateikta kitąmet).        

Pažymėtina, kad meno kūrėjai šios ataskaitos teikti neprivalės, jei per kalendorinius metus gautos paramos suma bus lygi arba mažesnė nei dvylikos minimalių mėnesinių algų (MMA, galiojusių tų metų, kuriais gauta parama, sausio 1 d.) dydis, t.y., bus lygi arba mažesnė kaip 4 560 eurų **.         

VMI duomenimis, šiuo metu yra  daugiau nei 35, 4 tūkst. paramos gavėjų ir 35 politinės partijos, kurie gali gauti kaip paramą iki 2 proc. (politinės partijos – iki 1 proc.) gyventojų sumokėto pajamų mokesčio dalį; Kultūros ministerijos duomenis, šiuo metu 5311 gyventojų turi meno kūrėjo statusą, iš kurių tik apie 140 turi paramos gavėjo statusą.

2016 m. įvairioms pelno nesiekiančioms organizacijoms bei politinėms partijoms  daugiau nei 550 tūkst. gyventojų iš viso skyrė per 16,5 mln. eurų paramos; paramą gavo apie 23,4 tūkst. paramos gavėjų.

VMI primena, kad savarankiškai aktualią informaciją apie paramos teikimą, taip pat kitais mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti VMI interneto svetainėje, sužinoti paskambinus Mokesčių informacijos centro (MIC) trumpuoju telefonu 1882; telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus. Daugiau informacijos apie 2017 m. mokesčių įstatymų pakeitimus – adresu.

__________
*Parama meno kūrėjui pervedama, jei jis termino pateikti gyventojų prašymus  (FR0512 formos) pabaigos dieną (t.y., gegužės 1 d.) bei pajamų mokesčio dalies pervedimo dieną turės įgijęs ne tik meno kūrėjo, bet ir paramos gavėjo statusą.

** Pavyzdys: meno kūrėjas 2017 m. gavo bendrą 4200 eurų sumą, kurią kaip paramą iki 2 proc. nuo sumokėto GPM jam skyrė šeimos nariai, draugai, kiti žmonės. 2017 m. sausio 1 d. MMA buvo 380 eurų, o menininko gauta paramos suma neviršijo LLPĮ nustatytos sumos – dvylikos MMA arba 4560 eurų (380 eurų x 12 mėn.), vadinasi, Paramos gavimo bei panaudojimo metinės ataskaitos FR0478 kitąmet jam teikti nereikės.

***

2procAlkas.lt redakcija būtų labai dėkinga jei 2 proc. paramą skirtumėte Alkui.lt!

Alkas.lt  yra 100 nuošimčių visuomeniniais ir savanoriškais pagrindais sukurtas ir nuolat atnaujinamas internetinis dienraštis. Alko gyvavimui, jo turinio palaikymui, plėtojimui ir tobulinimui gyvybiškai reikalinga Jūsų parama.

Kaip skirti 2 proc. Alkui?

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė