Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje pagerbtas A. J. Greimo atminimas (0)

Šventės rengėjų nuotr.

Šventės rengėjų nuotr.

Sausio 26 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje surengta popietė, skirta  A. J. Greimo 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Ta proga Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Rolandas Aidukas pristatė humanitarinių mokslų daktaro prof. Karolio Rimtauto Kašponio knygą „Greimas arti ir toli. Greimas Close and Far“. Renginį organizavo Šiaulių Juliaus Janonio, Didždvario gimnazijų bendruomenės ir biblioteka.

Renginys prasidėjo muzikine-poetine kompozicija „Iš prisiminimų apie A. J. Greimą“, kurią parodė Šiaulių Didždvario gimnazijos mokiniai, o jį užbaigė J. Janonio gimnazijos mokinės Inesos Burkevičiūtės (lietuvių kalbos mokytoja Asta Valavičienė) pranešimas „A. J. Greimas gimnazisto akimis“. Mokslininko darbų parodą „Nuo semiotinio kvadrato iki estetikos skrydžių: A. J. Greimui 100“ parengė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos darbuotojos.

Šiaulių Didždvario ir Juliaus Janonio gimnazijų vadovai Rimas Budraitis ir Vitalis Balsevičius, pirmieji pasveikinę popietės dalyvius, savo kalboje akcentavo A. J. Greimo nuopelnų reikšmę mokslui ir asmenybės autoritetą. Direktoriai pasidžiaugė, kad pasaulinio garso semiotikas yra susijęs su Šiauliais ir su abiejomis gimnazijomis. Mat vienoje mokykloje būsimas mokslininkas mokėsi, o kitoje mokytojavo. Jau vien tas faktas įpareigoja gimnazijų mokytojus ir mokinius domėtis ir didžiuotis A. J. Greimu.

Susitikime dalyvavo Prancūzijos įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Filipas Jyntaudas (Philippe’as Jeantaud), kuris su pagarba atsiliepė apie lietuvių kalbininko indėlį į Prancūzijos kultūrą ir mokslą. Pasak ambasadoriaus, A. J. Greimas atvyko į Prancūziją gerai nemokėdamas prancūzų kalbos, tačiau moksle jis stebėtinai pralenkė daugumą prancūzų.

Popietėje taip pat dalyvavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė, Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė. 

Profesorius K. R. Kašponis trumpai supažindino, kas yra nuveikta semiotikos srityje pasaulyje. Mokslininko knygoje „Greimas arti ir toli“ lietuvių ir anglų kalbomis pateikti A. J. Greimo biografijos etiudai ir chronologinis mokslininko vardo įamžinimo darbų aprašas.

Lietuvių kilmės prancūzų semiotikas, kalbininkas, mitologas, eseistas Algirdas Julius Greimas gimė 1917 m. kovo 9 d. Tuloje (Rusija), į kurią Greimų šeima pasitraukė Pirmojo pasaulinio karo metais. 1919 m. grįžo į Lietuvą, 1929–1931 m. gyveno Šiauliuose, lankė Berniukų gimnaziją. 1934–1939 m. studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete, kalbotyrą Grenoblio (Prancūzija) universitete. 1939 m. grįžęs į Lietuvą atliko karinę tarnybą. 1940–1944 m. vėl gyveno Šiauliuose, mokytojavo Mergaičių gimnazijoje ir Prekybos institute, buvo Tautinės lietuvių studentų korporacijos „Neo-Lithuania“ narys, priklausė Šiaulių kultūrininkų būreliui. Buvo vienas iš almanacho „Varpai“ leidimo iniciatorių.

1944 m. su šeima pasitraukė į Prancūziją, ten apgynė daktaro disertaciją (Sorbonos universitete). Dėstė Aleksandrijos (Egiptas), Ankaros ir Stambulo (Turkija), 1962–1965 m. Puatjė (Prancūzija) universitetuose. 1960 m. kartu su bendraminčiais Prancūzijoje įkūrė Prancūzų kalbos tyrimų draugiją. Lankėsi Lietuvoje, skaitė paskaitas Vilniaus universitete.

A. J. Greimas mirė 1992 m. vasario 27 d. Paryžiuje, palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse. Mokslininkas yra vienas žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų pasaulyje ir vienas iš šimto iškiliausių tūkstantmečio lietuvių, pažymėtų paminkle Vienybės medis Vilniuje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė