Atkuriamos upių vagos (0)

Nemunas-prie-Zapyskio_L.Milciaus nuotr

Nemunas prie Zapyškio | L.Milčiaus nuotr.

Siekiant Lietuvoje atkurti upių vagas, kurios sovietmečiu dėl melioracijos buvo masiškai tiesinamos, jau atlikti pirmi bandomieji darbai – atkurtos pažeistų Vašuokos (Panevėžio r.), Viešintos (Kupiškio r.) ir Vyžuonos (Rokiškio r.) upių vagų kilometro ilgio atkarpos.

Kad prievarta ištiesintos upės vėl vingiuotų, Aplinkos apsaugos agentūra inicijavo bandomąjį šių upių atkūrimo projektą. Jį parėmė Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų paramos programa. Projektą vykdanti viešoji įstaiga „Grunto valymo technologijos“ darbus pradėjo 2015 m. rugsėjį.

Kaip sakė šios įstaigos vadovas Rapolas Liužinas, upių vagas mėginama atkurti ne buldozeriais, o verčiant į jas akmenis, kelmus, šakas, rąstus ir kitas gamtines medžiagas, kurios sudarytų kliūtis ir priverstų ištiesintą upę vėl vingiuoti. Tai daroma remiantis atliktais moksliniais tyrimais ir skaičiavimais. Į senąsias vagas sugrąžintos upės turėtų tapti sraunesnės, tinkamesnės gyventi, jose turėtų daugintis įvairesnės žuvų ir vandens bestuburių rūšys, vandens augalai.

Pirmajam šio bandomojo projekto etapui buvo atrinkta dešimt upių atkarpų. Trijų iš jų – Vašuokos, Viešintos ir Vyžuonos – iki vieno kilometro ilgio atkarpose jau įrengtos kliūtys iš akmenų, rąstų, žabinių ir pan. Vykdant projektą, pasak Rapolo Liužino, teko susidurti su kai kurių žemės savininkų, kurių sklypai ribojasi su atkuriamomis upių atkarpomis, melioracijos sistemas prižiūrinčių įstaigų nepasitenkinimu. Darbą apsunkino ir vandens lygių pokyčiai, kintančios meteorologinės ir litologinės sąlygos, upių dugno nelygumai.

Šių trijų upių atkarpų atkūrimas – tik bandymas. Jeigu jis pavyks, bus bandoma atkurti ir daugiau melioratorių ištiesintų upių. Kaip sekėsi žengti šį pirmąjį žingsnį, kokių problemų kilo ir kaip reikėtų jas spręsti, atkuriant kitas upių vagas, buvo aptarta prie atjkurtų Vašuokos ir Viešintos atkarpų susirinkus Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, kitų valstybinių ir savivaldos institucijų, vietos bendruomenių atstovams, mokslininkams. Šio projekto įgyvendinimo metu įgyta patirtis ir rezultatai leis įvertinti teisinius, technologinius ir projektinius klausimus, gerinant Lietuvos upių būklę.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė