Č. Iškauskas. Tautos gelbėtojų gretos pavojingai auga… (pirmadienio mintys) (26)

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Praėjusią savaitę mūsų protus ir jausmus buvo užvaldžiusios dvi asmenybės – Donaldas Trampas (Donald Trump) ir Greta Kildišienė. Abu politikai – skirtingo profesinio kalibro, pasaulėžiūros ir mentaliteto, bet tie, kurie juos iškėlė į valdžios viršūnę, turi kažką bendro. Bet šįkart net ne apie šias paraleles…

***

Kol kas 45-asis Amerikos prezidentas daro ką žadėjęs. Nors jis pareiškė pasitikėjimą JAV žvalgyba, bet aiškiai buvo nepatenkintas CŽV surinkta informacija apie Rusijos kišimąsi į Amerikos prezidento rinkimus ir pagalbą juose nugalėti. Kitaip ir negalėjo būti, nes reiktų pripažinti savo neteisėtą išrinkimą. Dar lapkritį šios tarnybos vadovu buvo numatęs skirti karingąjį Kongreso narį Maiką Pompeo (Mike Pompeo), išgarsėjusį per amerikiečių išpuolį Bengazyje 2012 m. rugsėjį.

Pentagono šefu buvo paskirtas Pasiutusiu Šunimi pravardžiuojamas generolas Džeimsas Metisas (James Mattis).  Jo pasisakymai šokiravo visuomenę. „Būk mandagus ir profesionalus, bet turėk planą nužudyti bet kurį sutiktąjį, – savo jūrų pėstininkus yra mokęs naujas gynybos sekretorius. – Yra žmonių, manančių, kad norėdamas kažką nušauti turi to žmogaus nekęsti. Nemanau. Tai tik biznis.“

Bent jau šie paskyrimai rodo, kad D. Trampas – neįprastas 45-asis Amerikos vadovo numeris. Į jį dedamos milijonų jį išrinkusių amerikiečių viltys. Net Europos lyderiai tvirtina, kad su jo atėjimu prasideda nauja pasaulio era. Tie pusantro milijono žmonių, kurie Vašingtone protestavo prieš respublikono išrinkimą JAV vadovu, toli gražu neišreiškia solidžios opozicijos naujam Baltųjų rūmų šeimininkui.

Bet yra ir platesnių apibendrinimų. Net Popiežius, šeštadienį atsakydamas į ispanų laikraščio „El Pais“ klausimus, perspėjo nesižavėti populizmu, nes tai gali atvesti į A. Hitlerį panašius gelbėtojus“. Šis valandą trukęs interviu vyko tuomet, kai Vašingtone buvo inauguruojamas D. Trampas. Tarsi susiejęs populizmą su juo, šv. Tėvas priminė, kad 1933 m. „Vokietija troško lyderio, žmogaus, kuris sugrąžintų jai jos tapatybę ir štai atsirado žmogelis vardu Adolfas Hitleris, kuris pasakė „aš galiu tai padaryti“, ir pridūrė: „Hitleris neužgrobė valdžios. Jį išrinko žmonės, o paskui jis naikino žmones“.

Atėjęs į valdžią D. Trumpas ketvirčiu amžių vyresnis negu ją pasiekė A. Hitleris. Pastarasis deformuotą tapatybę įgyvendino ugnimi ir kalaviju, kaip kažkada kryžiuočiai. D. Trampas taip pat ketina atkurti amerikiečių galybę ir išdidumą. Antai, jis pagyrė JAV ginkluotąsias pajėgas, kurias vėl sieks pakelti į pasaulio viešpačių rangą. Su visa pavojaus nuojauta galima spėti, kad tai atves į naujus konfliktus.

Su Rusija? Su Kinija? Su islamo pasauliu? Nespėliokime.

D. Trampo ketinimai susitikti su Vladimiru Putinu ir atnaujinti nusiginklavimo erą (kaip Ronaldas Reiganas ir Michailas Gorbačiovas Reikjavike 1986 m.) tėra reveransas savo rinkėjams, kuris Maskvai suteikė vilčių panaikinti sankcijas Rusijai. Žinoma, tai nėra blogai: santykių atšilimas visada atitolina galimą konfliktą. Bet, prisiminus istoriją, A. Hitleris taip pat bičiuliavosi su J. Stalinu, ir kas iš to išėjo?

***

Kai kas sako, kad istoriją palikime istorikams, tačiau istorija mus moko: didžiulės ambicingos permainos ir nepagrįstos tapatybės įtvirtinimo ambicijos gimdo suirutę ir destabilizuoja padėtį, iš „paprastų“ tautos gelmių ant populizmo bangos atsiradę lyderiai lengvai tampa diktatoriais, kurie arba niekingai nuvirsta, arba pažemina savo tautą.

Kas eilėje – Prancūzija, Vokietija, Lenkija, Lietuva?

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

26 komentarai

 1. lietuvis:

  kodėl, gali būti ir tokia nuomonė, Trampas savo populizmu prilygsta Karbauckiui…

  • Bartas:

   Aš tai nelyginčiau jų abiejų. Pas Trumpą kapšas – neužriši, o pas Karbauskėlį , palyginus, kapšiukas.

   • Juozas P.:

    Pagal Jurgį ir kepurė. Donaldas padarys tvarką JAV, po to kartu su Putinu patvarkys Islamo valstybę.

    Karbauskis padarytų tvarką pas mus, bet kad runkeliai, sukurstyti piniguočių , neleis.
    Nebent jei jo partiečiai pradėtų kovą be pardonų – taip pat nuožmiai, NUOŽMIAI, kaip kad jie puolami.

 2. Jonas:

  Garbė Lietuvai, jau seniai Lietuvoje neturėjome JAV Prezidento lygio politikų.

 3. Hm?:

  O Iškauskas ne gelbėtojas, pamiršęs savo asmeninę biografiją, tiesa? Kiap faina, kai kolaborantai mus gina nuo gelbėtojų ir rūpinsi savo asmenine gerove – gindami save nuo kitų konkurentų, pretenduojančių į jo gerovę. Profesionalus demagogas ir tiek, nemanote?

 4. Nagi sakykite,:

  „Hitleris neužgrobė valdžios. Jį išrinko žmonės, o paskui jis naikino žmones“ – o Vakarų pagrindinę sąjungininkę Stalino Rusiją ir jos vadovus bei CK kas nors iš liaudies rinko? Iškauską kas nors iš mūsų vertė kolaboruoti ir plauti mums smegenis okupacijos laikais? Ar vertė po šautuvu kolaboruoti kaip mus imti į rusų sovietinę kariuomenę, ką? Popiežius žino Adolfą ir nežino Stalino, Jagodos, Kaganovičiaus, Frenkelio, Bergo, Rapoporto nežino, kad iki karo Sovietų Sąjunga buvo nugalabijusi virš 30 milijonų savo piliečių ir Vakarai ją rinkosi sąjungininke kaip drg.Iškauskas kolaboruoti su ja ar kaip? Iškauskas apsimeta kartu su Popiežiumi daug ko tyčia nežinąs, nežino kiek indusų paklojo Viniukas, ane?

  • lietuvis:

   svaičiojimai…argi Iškausko personą čia aptariame?man rods, Trampo ir Karbauckio…

   • ne, čia tik Č.iškauskas (sąmoningai nesamoningai) įsliuogė talkon Verygai, kad…
    LVŽS išgelbėt, ir visą Lietuvą nuo išankstinių Seimo rinkimų apsaugoti;
    ar reikia jų mums: iki 2018 Vasario 16-osios šimtmečio.
    Štai kur… klausimas, atsakymas, bet ne svaičiojimai Donaldo-Gretos seksi …aplinkybėmis
    (tik jau išvados nepagaukite, ir anties į “užatlantes” nepaleiskit apie …Gretą su Donaldu,
    sugretint pamėginusį Česlovą I. …).
    Tai, – dabar gal “įkirtot” gerb. lietuvi, kad bet kokį žodį, į/iš svaigalo paverst galima (ANTIM).
    Bet kokį. Bet faktas – tik vienas.

    A. Merkel šalyje (1945 m. išvaduotoje, ir tik 1989 m. po “išvadavimo” atvertoje) viešai, atvirai .. bei pelningai (jos iždo “labui”)
    t e b e p r e k i a u j a “Stalinskaya Vodka”.

 5. Nepagalvojote,:

  kad tokie neosovietiniai rašinėtojai kaip Iškauskas ir Co turėtų turėti irgi nepriekaištingą reputaciją, bet, deja, tokios neturi. Elgiasi kaip sovietmečiu darydami karjerą, skųsdami okupantui ar jo politrukui klasioką, grupioką antitarybine veikla, o dabar antisemitizmu, netolerancija, genocido neigimu, populizmu ir ko tik buvusieji neprisigalvoja kaip išlikti priešakinėse linijose prie gerybių lovio kitų sąskaita. Merkel padarė milžinišką žalą Europai, o mums mūsiškiai intelektualai, gelbėdami Putino reputaciją suorganizuodami Arabų pavasarį ir jo eksportą į Europą.

  • lietuvis:

   visa laimė, kad slepiatės už anonimo kaukės, o tai už žodžius ” skųsdami okupantui ar jo politrukui klasioką, grupioką antitarybine veikla,” autorius ir aukštesniojo palaimos galėtų pareikalauti… visa laimė…bet pagal IP galima surasti…

   • Norinčiam skųsti KGB rezervistams lietuviui:

    Apsimeti ar nežinai, kad brolis brolį įduodavo dėl karjeros, dėl talonų paklodėms ar paskyros Zaz’ui. Traktoristas siųsdavo savo gražuolę žmonelę ant seksiuko su kolchozo politruku ar pirminyku už tas paskyras, nežinai? Tol galėsi pats šito reikalauti, kol nebus rimtos desovietizacijos Lietuvoje. Labai jau nori skųsti, ane? Skundė autorius ką ar neskundė – šito aš nežinau, bet gerai žinau šitą reiškinį. Žinau, kaip buvo daroma karjera okupacijos laikais, neaiškus lietuvi. Kai buvau mokinukas taip buvo skundžiama: “Tamsta mokytoja, jis su mama sekmadienį netoli bažnyčios slankiojo”. Vėliau: “Drauge docente, Petriukui kažko nepatinka tarybų valdžia, reiktų patikrinti ar su dekanu pasitarti, ką su juo daryt ir pan.” Tokie “stukačiai” paprastai sėdėdavo pirmose eilėse auditorijose, kad akylūs kagėbistai įvertintų tokių zubrylų pastangas ir norą įsiteikti, pasikabinti – pasitarnauti Blogio imperijai. Dabar “stukalinama” su ne mažesne ugnele negu tada.

 6. Romas:

  Rikiuoti G. Kildišienę į vieną paralelę su D. Trampu ir A. Gitleriu mažiausiai netikslu. Bet juk reikia kažkaip instaliuoti į skaitytojų sąmonę, kad „valstiečiai“ yra beveik toks pat blogis, kaip – Gitleris…
  Tuo labiau, jeigu už tai dar ir honoraras pažadėtas. Kitaip tokį žiniasklaidos eskaluojamą skandalą sunku paaiškinti. Arba jie kvaili (iš nieko tokius burbulus pūsti), arba jiems gerai sumokėjo…

 7. Pikc:

  Gal Č. Iškauskui reiktų pradėti kitomis savaitės dienomis rašyti? Anksčiau tikrai būdavo neprastų įžvalgų – o dabar jis tiesiog retransliuoja liberastų/kairiųjų radikalų (įskaitant Bergoglio) giesmelę. Tam Č. Iškausko nereikia – užtenka ir delfių, “komsomolkių”, “elertė” ir kitų masinės dezinformacijos priemonių.

 8. Lietuva lietuviams:

  Hitlerį išrinko žmonės, bet jis jų nenaikino, o naikino parazitus.

  • lietuvis:

   įdomi nuomonė ir kažkur jau girdėta: naikino tik “blogus” žydus, vagius čigonus, netikėlius komunistus… Patikslink, kiek ten naciai taip “neutralizavo”? na na…

   • Atsakymas:

    Patikslinu: iki karo su Vokietija Sovietų Sąjunga buvo nugalabijusi virš 30 milijonų savo piliečių, o vėliau kiek – protu nesuvokiama. Ir tokią imperiją, Stalino Rusiją, Vakarų liberalai pasirinko pagrindine sąjungininke, o Staliną vadino geruoju pasaulio dėde Džo – pasaulio tautų vadu, aukščiausiąja esybe ir pan. Pavartyk to meto Vakarų spaudą bibliotekose.

    • Dronas:

     Na Cercilis stalino nemego, Ruzveltas irig tiesa neuzilgo numire, o kitu nuomones, tuo metu ne kazi ka reiske. Juo labiau, kad iki 1941, jau antram pasauliniui karui prasidejus, tarybu sajunga ir nacistine Vokietija, buvo sajungininkais, kurie bendrai draske kaimynines salis.Tik hitleris jaute, kad “draugas” stalinas, jam anksciau ar veliau suvarys peili i nugara, ka anas matyt ir planavo, todel nusprende pabaigt su juo pirmas. Cia kaip filme kalnietis, galejo likt tik vienas, abu ta puikiai suprato. O cia vokieciai pradejo su sovietais pjautis. Britai negalejo nepasinaudot tokia proga. Jeigu ne sitas karas ir JAV isikisimas, hitleris galejo britus uzdusinti. Nors nebuvo viskas taip lengva, per lamasa skraidyt ir plaukiot buvo ne taip jau ir paprasta. Todel britam, nieko kito neliko, kaip apkabint “drauga” stalina. O JAV irgi buvo naudinga sita sajunga. Kol nacistai su komunistais tvatino vienas kita, maziau reikejo kriaut JAV. Todel viskas logiska, cia jokios meiles ir draugystes nebuvo. Ir jeigu ne atomine bomba, kuria stalinas sugebejo pasidaryt, dar nezinia kuo butu ta “draugyste” pasibaigus. O paskui jau buvo velu. Su tuo teko taikstytis, todel negaledami kariaut atvirai, visapusiskai siko vienas kitam, kur tik galejo. Yra toks anekdotas: Amerikos imperialistai, kisasi i tarybu sajungos reikalus VISAME pasaulyje. Stai tokie buvo reikalai.

     • Pikc:

      Teisybės dėlei reikia pasakyt, kad Vokietija, žlugus “Jūrų liūto” operacijai, britams jokio pavojaus nekėlė, tad grynai savisauga britų romaną su rusų bolševikais nėra kaip pateisinti. JAV logiška būtų buvę palikti nacistus su komunistais “tvatinti vieniems kitus”, o ne stiprinti komunistus – ir jokios naudos iš tos sąjungos JAV neturėjo.

   • Lietuva lietuviams:

    Kad tų kurie jį išrinko nenaikino, tai faktas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė