Išslaptintuose JAV žvalgybos dokumentuose – duomenys apie partizaninį pasipriešinimą Lietuvoje (1)

CaptureCentrinė Žvalgybos Valdybos (CŽV, angl. Central Intelligence Agency, CIA) išslaptintuose dokumentuose pateikia ir partizaninio karo duomenis Lietuvoje.

Parengtame CŽV slaptame dokumente buvo rašoma, kad Lietuvoje veikia apie 20 tūkst. partizanų, o su sovietų kariais aktyviai kovoja 3,5–4 tūkst. kovotojų.

Duokumente pranešama, kad sovietinė valdžia padėtį valdo tik didžiuosiuose miestuose (Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Alytus, Tauragė, Palanga, Utena, Biržai ir kt.), o kaimiškose vietovėse didelę reikšmę turi antisovietinė veikla.

Ataskaitoje rašoma, kad pagrindinis pasipriešinimo tikslas – stabdyti kolektyvizaciją. Minima, kad iš Sovietų Sajungos atvykę žemdirbiai kartais nužudomi, tačiau neliečiami tie, kurie atvyko iš Rytų Prusijos ir įsikurė apleistuose ūkiuose.

Apie Lietuvoje pokariu esančius Sovietų Sąjungos pusėje kovotojus rašoma: 16 tūkst. reguliariosios Raudonosios armijos karių (18 proc. jų yra lietuviai, o likusieji – pasiųsti iš Sovietų Sąjungos), 30 tūkst. MVD karių bei 30 tūkst. taip vadinamų „stribų“.

Plačiau apie partizaninį judėjimą Lietuvoje galima perskaityti ČIA.

Kategorijos: Laiko vinys, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė