Bus išrinkti 3 geriausi dr. J.Basanavičiaus paminklo projektai (nuotraukos) (1)

J. Basanavičiaus paminklo konkursas | vilnius.lt, S. Žiūros nuotr.

J. Basanavičiaus paminklo konkursas | vilnius.lt, S. Žiūros nuotr.

Sausio 13 – vasario 16 dienomis galima apsilankyti Vilniaus rotušėje (Kamerinėje salėje, 2 a.) ir pamatyti paminklo dr. Jonui Basanavičiui ir aikštės sutvarkymo idėjų konkurso parodą.

Sukurti paminklą ir sutvarkyti aikštę, skirtą dr. Jonui Basanavičiui įamžinti, ryžosi 16 skulptorių ir architektų pajėgos – tiek darbų, kurie šiuo metu jau vertinami Ekspertų komisijos, pateikta Vilniaus savivaldybės paskelbtame viešame konkurse.

Tai yra pats atviriausias viešas konkursas, kurios sąlygos buvo parengtos įsiklausius į visuomenės nuomonę, bendradarbiaujant su Dailininkų ir Architektų sąjungos bendruomene, pagaliau užbaigsiantis dešimtmečius trukusias diskusijas dėl paminklo vienam iškiliausių Lietuvos veikėjų. Todėl galima jau dabar pamatyti vizualizacijas, kokius konkursui pateiktus darbus šiuo metu akylai vertina ekspertų komisija.

Iki sausio 10 d. konkursui buvo pateikta 16 paminklo ir aikštės prie Nacionalinės filharmonijos įrengimo idėjų. Tikimasi paminklo ir aikštės dr. Jonui Basanavičiui laimėtojus atsirinkti iki 2017 metų vasario 16 d. Trims projekto konkurso laimėtojams (prizininkams) numatyta skirti pinigines premijas: pirmosios vietos laimėtojui – 5 tūkst. Eur, antrosios – 4 tūkst. Eur; trečiosios – 3 tūkst. Eur. Dvi paskatinamosios premijos po 2 500 Eur atiteks ketvirtos ir penktos vietų laimėtojams. Paminklo atlikimo ir sutvarkymo projekto rengėjai bus atrinkti iki pavasario, neskelbiamų derybų metu.

Į Ekspertų komisiją narius delegavo Lietuvos architektų sąjunga, Lietuvos dailės akademijos bendruomenė: skulptoriai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai Edita Utarienė, Stasys Žirgulis, prof. Arvydas Ališanka, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas prof. dr. Algimantas Mačiulis, VGTU Architektūros katedros prof. Rolandas Palekas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Politikos teorijos katedros vedėjas Alvydas Jokūbaitis, VU Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros doc. Eligijus Raila, Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas ir Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis. Komisijai pirmininkauja Lietuvos dailininkų sąjungos narys, skulptorius prof. Gediminas Karalius.

Šiame konkurso etape Komisija visapusiškai vertina tiek architektūrinius, meninius, technologinius, tiek paminklų apsaugos ir kitus specifinius sprendinius, kad iš konkursui pateiktų projekto idėjų būtų išrinkta geriausia skulptūra ir aikštės įrengimo projektas. Idėjos vertinamos pagal skaidrius ir aiškius kriterijus: skulptūros idėjinių–plastinių sprendimų meninę kokybę, idėjos originalumą, kontekstualumą – skulptūros ir architektūros sprendinių ansambliškumą ir dermę su istorine aplinka, bei projekto ekonominį pagrįstumą.

Aptariant meninę kokybę, ekspertams dabar svarbu įvertinti paminklo idėją, originalų šiuolaikinį interpretavimą esamoje aplinkoje, skulptūros mastelį, estetinius aspektus, stilistinį vientisumą, medžiagų spalvų, faktūrų tarpusavio dermę. Ekspertai vertina, kiek siūlomi sprendimai atitinka aplinkos mastelį, koks medžiagų ilgaamžiškumas, kokia yra šviesos, medžiagų, formų ir spalvų dermė su aplinka. Ekonominiam pagrįstumui įvertinti yra reikšminga prognozuojama paminklo modelio ir aikštės statybos kaina, kokybės ir kainos santykio optimalumas.

Estetiškai sutvarkyti miesto aikštę ir iškilmingai atidengti skulptūrą dr. Jono Basanavičiaus iki 167-ųjų gimimo metinių (2018 m.). Minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Vilnius pagaliau sukviestų visus susiburti aplink paminklą tautos patriarchui dr. Jonui Basanavičiui sutvarkytoje aikštėje priešais Filharmoniją, kurioje 1905 metais buvo sušauktas Didysis Vilniaus seimas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė