Klaipėda kultūros sostinės metus pradės įspūdingu atidarymu (0)

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

„Klaipėda, perduok, kad neužšaltų“ – su tokiu raginimu vienintelis Lietuvos uostamiestis pradeda kultūros sostinės metus. Jau šį savaitgalį, minint Klaipėdos krašto dieną, į miestą kvies iškilmingi renginiai, o didžiojo atidarymo metu, sausio 14-ąją, miesto gatvėse keliaus paslaptingieji smilgininkai.

„Kultūros metų Klaipėdoje pradžiai paruošta unikali, savita ir tikrai klaipėdietiška uvertiūra, kurios užduota tonacija neabejotinai skambės ir visus šiuos metus. Daugiau nei džiugu, kad prie Kultūros metų pagrindinio atidarymo renginio kūrimo jau šiandien prisidėjo virš tūkstančio miestiečių. Daugiau nei tikiu, jog šį šeštadienį dar daugiau klaipėdiečių atvyks prie Jono kalnelio bei perduos savo kultūros dalelę, kad neužšaltų. Juolab kad visus šiuos metus tapti tikraisiais Kultūros metų kūrėjais būtent ir kviesime pačius miestiečius“, – sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Į sostinės atidarymą kelią rodys smilgininkai

Klaipėdos krašto dienos išvakarėse, klaipėdiečiai kviečiami į didysis Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginį. Sausio 14-ąją, 17 val., nuo buvusios Šv. Jono bažnyčios vietos, gausi teatralizuota uostamiesčio bendruomenės akcija neš kultūros šviesą į žiemojantį miestą. Šios akcijos šaukliai – paslaptingieji smilgininkai skleis žinią – Klaipėda neužšąlantis kultūros uostas, visus keturis metų laikus atvirą kūrybinėms iniciatyvoms, žingeidiems turistams bei visiems geros valios žmonėms.

„Atidarymo renginiu tęsiame neužšąlančio kultūros uosto temą – tai koduoja ir kviečia visą bendruomenę bendram veiksmui, kurio pasirinkta netradicinė forma – KELIONĖ, yra svarbus bendruomeniškumo išbandymas. Šis pirmas tikras kultūros metų iššūkis parodys ir, esu tikra, jog įrodys – Klaipėda ir jos žmonės gali viską“, – sako renginio režisierė, choreografė Agnija Šeiko. Pasak renginio kūrėjų, rastas net mokslinis pagrindimas, jog Lietuvoje augančiose smilgose yra tam tikros „sielos molekulės“ – tai švytėjimą skatinančios dalelės, kurios randamos ir žmogaus DNR.

Anot vienos iš atidarymo idėjos autorių ir tekstų rengėjos Sondros Simanaitienės, renginio idėja ir įkvėpimas rastas gamtoje – kopų smilgose.

„Atidarymo renginio simbolis – smilgos, labai gerai atspindi regioninį identitetą ir savyje koduoja du polius – trapumą ir tvirtybę (tuomet kada prasikala). Tebūnie tai priminimas, paskatinimas ir įkvėpimas Klaipėdai šviesti ryškiau, kalbėti garsiau, leistis į nuolatinę kelionę buriančią savo žmones, kuriančią šiltą ir vieningą bendruomenę“, – sakė S. Simanaitienė.

Į sostinės atidarymą kvies 50 „smilgų“, 3–6 metrų aukščio šviečiančių objektų, kuriuos neš savanoriai.

Į piliavietę perneš 500 „namukų“

Smilgininkai sutiktiems žmonėms teiks šviesos rutulius su žinia: „Perduok, kad neužšaltų…“. Anot renginio režisierės, esminė šviečiančių „namukų“ pernešimo akcija skirta skatinti Klaipėdos žmonių bendruomeniškumą, tam pasitelkiant istorinę miesto lokaciją ir simbolinio meno akcijos priemones, šiuolaikinio meno, muzikos bei šokio išraiškos priemones. Nedideli šviečiantys objektai „Namukai“, kuriuose atspausdinti miestiečių sukurti piešiniai – lyg viso miesto atspindys iš Šv. Jono bažnyčios aikštelės keliaus į istorinę Klaipėdos piliavietę, kur bus sulipinti ant 3 metrų skersmens rutulio.

„Menininkas Linas Kutavičius gamina šviečiančius objektus, kuriuose ir yra atspausti unikalūs, vienetiniai, vaikų ir suaugusiųjų kurti bangolaužių piešiniai. Jų sulaukėme virš 1000, tačiau panaudojome tik 500. Kadangi gautų piešinių yra žymiai daugiau nei reikėjo – likę bus panaudoti taip pat kūrybiškai kultūros sostinės metų kontekste“, – sakė Agnija Šeiko. Anot jos, atskiros šios instaliacijos dalys per visus ateinančius metus keliaus po įvairias mokyklas ir kitas erdves, kur iniciatyvą rodys jų šeimininkai.

Renginį lydės unikalios muzikinės kompozicijos

Ypatingą jausmą kultūros sostinės atidarymui suteiks specialios Kristijono Lučinsko (Driezhas) muzikinės kompozicijos. Turgaus gatvė virs savotišku garso tuneliu-daugiasluoksne muzikine instaliacija, kurioje skambės įvairiausi Klaipėdos miesto garsai. Viso atidarymo renginio metu skambės Klaipėdos rašytojų, kūrėjų – Rolando Rastausko, Alfonso Jono Navicko, Dariaus Rekio, Mindaugo Valiuko, Gintaro Grajausko, Danieliaus Milašausko, Sondros Simanaitienės, Rūtos Jurkuvienės, Juozo Šiksnelio, Ritos Latvėnaitės-Kairienės, Dainiaus Sobeckio, Daivos Molytės-Lukauskienės, Nijolės Kepenienės įgarsinti tekstai. Pabaigoje – Klaipėdos piliavietėje pasitiks išskirtinio, klaipėdietiško projekto „Tabalai“ garsai, o dangų vainikuos kitoks nei įprasta fejerverkas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė