M. Kundrotas. Donato drama: kurioje pusėje Lietuva? (18)

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Prieš pat sutinkant naujuosius metus, gruodžio 28-ąją Šiaulių „Maksimoje“ įvyko žiaurus incidentas. Trisdešimtmetis Donatas užklupo vagis. Įspėjo parduotuvės darbuotojus. Vagys spruko, išvadinę jaunuolį ožiu ir skundiku. Po to pasigavo jį gatvėje ir smarkiai sumušė.

Nusikaltėlių subkultūroje skundimas – didžiausia nuodėmė. Jų doros samprata – išvirkščia, gėris ir blogis sukeičiami vietomis. Nusikaltėlis anot jų – ne tas, kuris iš tiesų nusikalsta, o tas, kuris tai viešina, tam trukdo ar siekia užtraukti sankcijas. Jis mus įstuksėjo? Ožys. Pagaidinkime jį.

Ta pati logika veikia šeimose, kuriose tėvai smurtauja prieš vaikus ar sutuoktiniai – vienas prieš kitą. Smurtautojai įkala šeimos nariams nuostatą, jog šeimos reikalai – tik vidaus reikalai, o išduoti šeimos narius – didžiausia niekšybė. Tokių reiškinių pasitaiko įvairiose bendruomenėse, organizacijose, institucijose, kur solidarumas iškyla aukščiau tiesos ir doros. Institucinis solidarumas taip pat maitina korupciją.

Nusikaltėlių motyvas – natūralus. Jie nori būti saugūs, darydami niekšybes. Keblesnis klausimas – visuomenės požiūris. Deja, mūsų visuomenėje kriminalinė savimonė ir atitinkamos sampratos turi gilias šaknis. Sovietų laikais priešiška, okupacinė, represinė valstybė sujaukė žmonių protus, disidentus paversdama nusikaltėliais. Tai leido nusikaltėliams pasijusti disidentais. Dažnas asmuo, „kombinuodamas“ iš valstybės, jausdavosi disidentu, kovotoju už teisybę, Tadu Blinda.

Doros, tautiškumo, pilietiškumo idealai į masių sąmonę grįžo su Sąjūdžiu ir Atgimimu, bet greitai išblėso, nusivylus politinio elito klaidomis ir sąmoningais nusižengimais. Teko sutikti vagį, kuris teisinosi: jei valdžia vagia, tai kuo aš blogesnis? Jau apie 1992-uosius metus ėmė plisti kriminalinė kultūra, ypač pažeisdama jaunimo sąmonę, kuriai būdingas galios siekimas ir žavėjimasis galia. Iš kalėjimo grįžęs kaimynas tapdavo viso kiemo autoritetu. Prie to prisidėjo tokios grupės kaip „Pompa“, tačiau labiausiai – rusiška „zekų“ muzika ir atitinkami filmai.

Kriminalinė kultūra atsispindi ir politikoje. Iškalbinga iliustracija – 2010-aisiais prasidėjęs skandalas Vilniaus miesto savivaldybėje. „Konservatorių“ meras Vilius Navickas spaudė savo partietį, savivaldybės kontrolierių Šarūną Skučą sprendimus taikyti prie savo partinio klano interesų. Tai paviešinęs Š. Skučas partiečių pasmerktas.

2016-aisiais metais išvydome apgailėtiną šios etikos atbalsį „konservatorės“ Rasos Baškienės kalboje, kai pasmerktas partijos lyderius ir jų veiksmus sukritikavęs partietis, žurnalistas Virgis Valentinavičius. R. Baškienė pareiškė: Konservatorius žurnalistas negali skelbti viešai savo partijai žalingos informacijos, net jei ta informacija būtų teisinga.

Iš prisitaikėlių komunistų ar bedvasių liberalų galima tikėtis visko. Bet jei taip elgiamasi ir galvojama partijoje, ideologiškai įsipareigojusioje dorai ir aukštajai kultūrai – ko dar laukti? Norėtųsi tikėti, kad patriotinėse organizacijose dora ir tiesa – aukščiausi kriterijai. Deja, kai kurias jau pagraužė pragmatizmo ir cinizmo virusai. Vertybės turėtų būti aukščiausias tikslas, o galia – tiktai priemonė. Bet kol kas dažniau būna atvirkščiai. Vertybės tampa priedanga, siekiant galios ir naudos.

Viskas prasideda žmogaus sąmonėje. Žurnalistas Rytis Juozapavičius pastebėjo, kad anglų viešojoje kalboje net nėra žodžio „skundikas“, jį atstoja sąvoka „whistleblower“, reiškianti „švilpuko pūtiką“, tai yra – „signalizuotoją“, „pranešėją“, „visuomenės sargą“. Kas kalboje, tas ir kultūroje. Mūsų kultūroje vis dar klesti išvirkščia moralė.

Nežiūrint esamos padėties tauta yra moralinė bendruomenė. Dėsningai tapatinamės su tautos didvyriais, atmesdami nusikaltėlius. Tautą suvokiame per partizanus. Ne per stribus. Ne per žydšaudžius. Ne per „tulpinius“ ar „daktarinius“. Šių dienų kontekste būtent Donatai sudaro pilietinę bendruomenę ir valstybę. Jie yra Lietuva. O jo skriaudikai – votys ant jos kūno. Drauge su kitais nusikaltėliais, korumpuotais politikais ir visais kriminalinės kultūros atstovais.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė