Ligoninės traumatologai jau gydo ir šalčio aukas (0)

ortopedijos-traumatologijos-centras-irena-juciene_katkienes-nuotr

Ortopedijos traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė Irena Jucienė | Z. Kakienės nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro Ortopedijos-traumatologijos skyriuje gydomas pirmas kojas nušalęs pacientas. Užklupus šalčiams kasmet gydymo įstaigoje dėl nušalimų gydoma apie 15 žmonių. Ortopedijos–traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas sako, jog žmonės nušąla bei patiria traumų ne tik dirbdami, bet ir pramogaudami, vartodami alkoholį.

Nušalo dirbdamas miške

52-ejų metų Alvydas nelegaliai dirba miške. Užėjus šalčiams jau ne pirmą kartą jam tenka nušalti kojas. Pirmą kartą prieš dvi savaites  grįžęs iš miško pastebėjo, kad kojos paraudusios, ištinusios. Bet tą kartą nieko blogo nenutiko – savaime kojos atšilo.

Šį kartą pusamžis vyras pėdas nušalo gerokai rimčiau.

„Trečiadienio vakarą grįžęs iš miško pajutau, kad kojos skauda. Kojos atrodė baisiai: ištinusios, pamėlusios. Bet rytojaus rytą vėl ėjau į darbą“, – pasakojo nelaimėlis.

Laimė, kad į mišką nuvažiuoti sutrukdė pėdų skausmas. Eidamas miestu Alvydas pamatė policijos ekipažą, kurį susistabdęs ir paprašė pagalbos. Policijos pareigūnai iškvietė greitosios medicinos pagalbos medikus.

Atvežtas į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, Alvydas buvo paguldytas į stacionarą. Traumatologai jungė lašines infuzijas, kojas apšildė. Nors ir dabar kojos dar yra raudonos, bet gydytojai žmogų nuramino – pavojaus netekti pėdų nėra. Kojas pavyko išgelbėti ir pacientui po kelių dienų bus skirtas ambulatorinis gydymas.

Medikams pacientas aiškino, kad drėgnais batais dirbo miške.  Atvežtas  į gydymo įstaigą, žmogus buvo apsiavęs vasarine avalyne, be kojinių. Pasak R. Mikalausko, tokiais atvejais nušalimas neišvengiamas. Šiam pacientui nustatytas vidutinio laipsnio nušalimas.

Nušalusiųjų daugės

Pasak Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjo Roberto Mikalausko, šiandien skyriuje pasirodęs pirmas nušalęs pacientas neliks ilgam vienas. Kai žiema ypač šalta, nušalusiųjų galima tikėti ir daugiau, ir tam centro personalas ruošiasi.

Per praėjusius metus centre buvo gydyta 12 nušalusių pacientų. Pasak vedėjo, panašus skaičius būna kiekvienais metais. Tad ir šiemet dar pasirodys nušalusiųjų. Juolab, kad nušalti galima ne tik esant tokiam dideliam šalčiui, koks spigina šiuo metu. Nušąlama ir esant žemesnei temperatūrai, jei žmogus pavargęs, nepavalgęs, netinkamai apsirengęs. Ypač dažnai nušąla senyvo amžiaus žmonės, kurių sutrikusi kraujotaka, vartojantys alkoholį.  

Diagnozuojami keturi nušalimo laipsniai. Pirmajam skyriaus pacientui diagnozuotas vidutinio laipsnio nušalimas. Gilus nušalimas nuo vidutinio skiriasi tuo, kad išryškėja palaipsniui. Būnant šaltoje aplinkoje ilgą laiką, audiniai nušąla labai giliai ir tenka nušalusią galūnę amputuoti – žmogus neįgalus lieka visą gyvenimą.

Nušalimus šildyti lėtai

Paklaustas, kaip žmogui suprasti, kad galūnė jau nušalo, R. Mikalauskas patarė stebėti odos būklę. Pirmiausia oda parausta, pradeda perštėti, tačiau žmogus dažnai į šiuos požymius nekreipia dėmesio. Vėliau oda tampa nejautri, neskausminga, todėl žmogus neįvertina pavojaus sveikatai. Grįžus į šiltą patalpą, nušalimas išryškėja. Bandant atšildyti gali išryškėti pūslės, kurios gali būti ir kraujingos, pradeda skaudėti. Nušalusi galūnė gali ir gangrenuoti, jei audinių nušalimas gilus.

Pajutus nušalimo požymius patariama skubėti į šiltą patalpą, bet nereikia stengtis greitai atšildyti nušalusios kūno vietos. Gydytojas pataria atšilti pirmiausia iš vidaus – gerti šiltų skysčių. 

Į ligoninę patekusiems pacientams lašinamos lašinės su plečiančiais vaistais,  galūnė apvyniojama storai, apaunama vilnone kojine, kad nušalusi vieta šiltų palengva.

Ortopedijos-traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė Irena Jucienė dėkoja Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčios parapijietėms, kurios kasmet dovanoja megztų kojinių centrui. Jomis medikai apauna pacientus, gydomus dėl kojų ir rankų nušalimų. „O benamiams, kurie neturi kuo apsiauti, dovanojame kojinių, išvažiuojant iš gydymo įstaigos“, – pasakoja slaugytoja.

Kaip išvengti nušalimų?

Ortopedas-traumatologas Robertas Mikalauskas, prasidėjus šalčiams, pataria vadovautis žvejų ir medžiotojų taisykle: nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Tad einant į šaltį reikia apsirengti šiltai, drabužiai turi būtų laisvi, avalynė negali būti drėgna, negali spausti. Net ir šilta avalynė neapsaugos nuo nušalimo, kai ji per maža.

Nušalimą išduoda paraudusi oda. Netrukus nušalusi oda pradeda perštėti, tačiau žmogus, pastebi medikas,  dažnai į šiuos požymius nekreipia dėmesio. Vėliau oda tampa nejautri, neskausminga, todėl žmogus neįvertina pavojaus sveikatai. Grįžus į šiltą patalpą ir bandant atšildyti nušalimą, gali išryškėti pūslės, ima skaudėti, gali pasirodyti ir raudono, kraujingo skysčio. Jei audiniai įšalę giliau, gali prasidėti ir gangrena, kas neretai ir įvyksta.

Nušalus patariama grįžti į šiltą patalpą, bet skubėti greitai atšildyti nušalusių galūnių nepatariama.   Atšilti pirmiausia patariama iš vidaus – gerti šiltų skysčių, arbatos, kavos. Ligoninėje gydomiems nušalusiems pacientams lašinama plečiančių vaistų, o galūnės apvyniojamos šiltai.  

Esant žemai oro temperatūrai nušalti galima ir per trumpą laiką. „Šįryt pats išbandžiau šią galimybę – kol atidariau vartelius, pirštus ėmė dilgčioti“, – pasakoja gydytojas ir pataria neiti į lauką be kepurės, nes gali būti pavojinga – nosis ar ausys gali imti balti. Jei taip nutiko, patariama, grįžus namo, užsimauti kepurę, gerti šiltų gėrimų  ir atšilti. O nušalusias ausis ir kitas veido vietas galima atšildyti,  švelniai masažuojant su odą minkštinančiais tepalais ar aliejais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė