L. Linkevičius: bendra europinė Lietuvos ir Ukrainos istorija – tvirtas pagrindas europinei ateičiai (0)

URM nuotr.

URM nuotr.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sausio 4 dieną Vilniuje susitikęs su Ukrainoje 2016 metų knyga išrinkto istorinio leidinio apie LDK kunigaikščius Višnioveckius autoriais ir leidėjais pažymėjo, kad Lietuvai svarbus bendros istorinės atminties regione išsaugojimas ir jos populiarinimo skatinimas.

„Džiugu, kad apie Lietuvai ir Ukrainai svarbias istorines asmenybes pasakojanti knyga, kurios leidybą iš dalies finansavo Užsienio reikalų ministerija, sulaukė sėkmės Ukrainoje“, – sakė L. Linkevičius. Ministras pabrėžė, kad Lietuvos epocha Ukrainoje yra laikoma vienu šviesiausių laikotarpių istorijoje, padėjusiu pagrindus europinėms vertybėms Ukrainoje.

Susitikime dalyvavęs profesorius Alfredas Bumblauskas pažymėjo, kad pastaraisiais metais jaučiamas didelis Ukrainos visuomenės susidomėjimas LDK laikotarpiu Ukrainos istorijoje, jis atrandamas iš naujo, tyrinėjamas, suvokiamas kaip demokratinio tautų sambūvio pavyzdys.

Kijevo leidyklos „Baltija druk“ ukrainiečių kalba išleistos istorinės knygos „Kunigaikščiai Višnioveckiai“ (Князі Вишневецькі) leidėjas ir istorikas Virginijus Strolia ir knygos autoriai istorikai Genutė Kirkienė ir profesorius Alfredas Bumblauskas įteikė L. Linkevičiui leidinį su savo parašais. 319 puslapių apimties istorinę studiją bendrai sudarė Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos istorikai. Istoriniai dokumentai ir archyvinė medžiaga šiai knygai buvo renkama Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos muziejuose, archyvuose, galerijose ir bibliotekose.

Knyga apie Europos didikų Višnioveckių giminę pelnė 2016-ųjų „Metų knygos“ titulą Ukrainoje. Leidinys išrinktas geriausiu tarp 15 Ukrainos leidyklų konkursui pateiktų 42 knygų. Pernai „Metų knygos“ titulą Ukrainoje iškovojo tos pačios leidyklos knyga „Kunigaikščiai Ostrogiškiai“. 

Lietuvos ir Ukrainos pastangomis siekiama atkurti antkapinį paminklą kunigaikščiui Konstantinui Ostrogiškiui, garsiam LDK kariuomenės vadui, kuris yra palaidotas Kijevo Pečorų lauros vienuolyno Uspenijės sobore.

Projektu „Kunigaikščiai Višnioveckiai – Lietuvos ir Ukrainos bendra istorinė atmintis ir kultūros paveldas“ siekiama skatinti regiono mokslininkų bendradarbiavimą tiriant ir populiarinant LDK istoriją ir paveldą. Šiam projektui 2016 m. buvo skirta 15 664 EUR iš Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

V. Strolia nuo 1997 m. yra Kijeve veikiančios leidyklos „Baltija druk“ vyriausiasis redaktorius. Leidykla, bendradarbiaudama su Lietuvos užsienio reikalų ministerija, parengė ir išleido seriją knygų ukrainiečių kalba apie LDK, bendrą Lietuvos ir Ukrainos istorinį paveldą ir svarbiausias LDK didikų gimines: „Ukraina: Lietuvos epocha 1320–1569“ (2009), „Žalgirio mūšis – tautų mūšis“ (2010), „1621 m. Chotyno mūšis – mūšis dėl Vidurio Europos“ (2011), „Kunigaikščiai Radvilos“ (2012), „Ukrainos kazokai ir LDK“ (2014), „Kunigaikščiai Ostrogiškiai“ (2015), „Kunigaikščiai Višnioveckiai“ (2016). Istorikai G. Kirkienė ir A. Bumblauskas yra daugelio šių knygų bendraautoriai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė