Ant stalo „Raganos kalnas“ (nuotraukos) (1)

Rita Balkutė ir Česlovas Kovoliūnas | V. Kazlienės nuotr.

Rita Balkutė ir Česlovas Kovoliūnas | V. Kazlienės nuotr.

Joniškio miestelyje pristatyta senosios kultūros tyrinėtojos Ritos Balkutės knyga „Raganos kalnas (sakmės ir pasakojimai apie Molėtų rajono Joniškio apylinkių mitologines ir sakralines vietas)“. Tai tikras rašto paminklas ne tik mitologiniams ir sakraliems Joniškio krašto paminklams bei nuostabiems čia gyvenantiems žmonėms, šių žodinės liaudies kūrybos vertybių pateikėjams.

Pati Rita Balkutė yra garsi liaudies medicinos ir magijos tyrinėtoja. Ji yra sukaupusi didžiulį šios medžiagos archyvą, galima sakyti, šiuos dalykus ji iš tolo atpažįstą ir „užuodžia“. Tik geras savo srities specialistas sugeba išklausti, atrasti tikrų unikalios žodinės liaudies kūrybos reliktų, tinkamai juos užrašyti ir perteikti skaitytojui. Knyga „Raganos kalnas“ – nesusijęs su liaudies gydymo praktika, nors, pasak Ritos, ji Joniškio apylinkės yra užrašiusi virš 2000 vnt. medžiagos. Šį kartą knyga skirta kraštovaizdžio, su kuriuo natūraliai susiduria bet koks tyrinėtojas, tyrimams.

Knyga „Raganos kalnas“ pristatymas vyko jaukioje Joniškio bendruomenės centro salytėje, Renginyje dalyvavo Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etnologė Vida Šatkauskienė, etninių renginių organizatorė Eglė Valentė, etninės kultūros tyrinėtojas ir mylėtojas Vytautas Musteikis. Kažkada buvęs Lietuvos nacionalinio kultūros centro darbuotojas, jis „atrado“ Joniškio apylinkes kaip tyrinėtojas, o dabar Vytautas pats tapo nuolatiniu Joniškio seniūnijos gyventoju. Jis ypač džiaugėsi knyga ir pabrėžė, kad dauguma tyrinėtojų aplenkia Joniškį, nes čia iki šių dienų vyrauja dvikalbystė. Tačiau Ritą Balkutę neišgąsdino nesuprantama kalba, juolab, kad jai talkino šio krašto gyventoja, puikiai mokanti abi kalbas – Ina Grigelevičiūtė (Jamantienė). Tokios puikios pagalbininkės dėka ji ne tik susikalbėjo su šio krašto gyventojais, bet ir pati pramoko kalbą. Dar svarbiau, kad knyga taip pat yra parengta atspindint šio krašto kalbines ypatybes. Jame yra ir lietuviški tarminiai tekstai, kuriuos parengė kalbininkas, ilgametis lietuvių tarmių tyrėjas humanitarinių mokslų daktaras Aloyzas Vidugiris, nesulaukęs pasirodant šios publikacijos, ir lenkiški po prostu tekstai, kuriuos transkribavo ir parengė Vilniaus universiteto Rusų filologijos katedros docentė, humanitarinių mokslų daktarė Jelena Konickaja. Pati Rita savo nuotraukomis iliustravo leidinį, sugebėjusi tekstus ir nuotraukas pateikti kaip nedalomą vienį.

Paslaptingos Joniškio krašto istorijos apie raganų supiltus kalnus, degantį auksą, akmenyse įspaustas pėdas, velnio kulkas, ant kalnų dainuojančias raganas dabar įvilktos į mokslinį rūbą ir pateiktos puikiai išleistoje knygoje. Nepaprastai gera žinoti, kad knygos leidimą parėmė joniškietis verslininkas Česlovas Kovaliūnas. Didžiausios pagarbos vertas šis žmogus ir jo šeima. Už pritarimą išleisti tokią knygą ir palaikymą ji taip pat dėkinga „Vilnijos“ draugijos nariui, daktarui Kazimierui Garšvai. Lokalizuoti senasias šventvietes, kitus apylinkės vietovardžius padėjo humanitarinių mokslų daktaras Vykintas Vaitkevičius. Jo dėka gale knygos galim rasti detalų knygoje aprašytų, padavimais ir legendomis apipintų vietų žemėlapį.

Knygoje pateikta beveik 200 pasakojimų bei sakmių apie Molėtų rajono Joniškio apylinkėse vykusius ir tebevykstančius tariamus ir tikrus nutikimus. Medžiagą autorė rinko, tyrinėjo penkerius metus. Nors ją paskelbti užtruko dvidešimt metų, tačiau rezultatas fenomenalus.

Joniškio bendruomenė surengė puikias knygos sutiktuves: salėje susirinko ir pateikėjai, ir rėmėjai, ir bendruomenės nariai, ir svečiai iš Vilniaus. Ne taip dažnai nutinka, kad kažkas neprašytas tiek dirba krašto kultūros labui ir Kalėdų laikotarpiu įvyksta toks stebuklas: ant Joniškio bendruomenės stalų atsiranda gražiausia, dar spaustuvės dažais kvepianti knyga paslaptingu pavadinimu „Raganos kalnas“, kviečianti ne tik pažinti, bet ir „atrasti“ savo kraštą – Joniškį… Ar gali kas lygintis su tuo nepakartojamu atradimo jausmu?

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė