Kas ką kala per Kalėdas? (audio) (17)

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Ar Kalėda gali būti pati Saulė? Savo įžvalgas šiuo klausimu pateikia LRT Klasika laidos „Ryto rasa krito“ svečias – etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

„Kalendorinėse Kalėdų dainose apdainuojamas devyniaragis elnias, kurio raguose kalviai kala aukso vainiką. Aukso vainikas tarp dangiško elnio ragų – tai pati mitinio kalvio nukalta Saulė. Kalėdų vardas tiesiogiai susiejamas su kalvio nukalama Saule, kuri senosiose dainose kartais ir vadinama Kalėda“, – sako J. Vaiškūnas.

„Vargu ar galima tikėtis geresnio pašnekovo metų sandūros laikotarpiu – jis ne tik tyrinėja mūsų tautos pasaulėvaizdį per dangaus šviesulių, simbolinių, religinių ar gyvenimiškų jų reikšmių lauką, bet daro tai su ypatingu gebėjimu įžvelgti juose visais laikais, taigi ir mums šiandien svarbias, iškalbingas prasmes. Laidoje – ir apie Kalėdų senio, Kalėdos įvaizdžius, ir apie saulėgrįžą, ir apie virsmą mūsų viduje“, – laidą pristato jos vedėja etnologė Vida Šatkauskienė.

Daugiau puikių etnologės V. Šatkauskienės vedamų radijo laidų „Ryto rasa krito“ klausykite ČIA.

Kategorijos: Etninė kultūra, Garsai, Kultūra, Šventės, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė