Astravo atominė jėgainė – svarbiausia Lietuvos aplinkos ministro ir ES aplinkos komisaro susitikimo klausimas (0)

astravo-ae_am-lt

Astravo atominė jėgainė | am.lt nuotr.

Gruodžio 19 d. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas Briuselyje, kur dalyvauja ES Aplinkos tarybos posėdyje, susitiko su ES aplinkos, jūrinių reikalų ir žuvininkystės komisaru Karmenu Vella ir jį supažindino su šalies naujosios Vyriausybės aplinkos sektoriaus programa.

Ministras pažymėjo, kad šioje programoje pasisakoma prieš nesaugių atominių elektrinių statybą Lietuvos kaimynystėje, nes negali būti jokių kompromisų kalbant apie aplinkos apsaugos ir branduolinės saugos standartų laikymąsi.

Mūsų šaliai, pasak Kęstučio Navicko, daug nerimo kelia Baltarusijoje kylanti Astravo atominė jėgainė, kuri statoma prie išorinės ES sienos, vos už 50 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus, didžiausio ir tankiausiai apgyvendinto miesto. Ji statoma pažeidžiant tarptautinius aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartus, skaidrumo ir geros kaimynystės principus.

Tokią Lietuvos poziciją, ministro žodžiais, patvirtina ligšioliniai Espo ir Orhuso konvencijas pasirašiusių šalių sprendimai. 2017 metais vyksiančiuose šių šalių susitikimuose bus vertinama, kaip Baltarusija įgyvendina tuos sprendimus. Deja, kaip sakė Kęstutis Navickas, jokios pažangos nematyti. Astravo AE statybų aikštelėje nuolat vykstantys rimti incidentai rodo, kad statybos darbai vykdomi paskubomis, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų ir rekomendacijų.

Mūsų valstybės nuolat keliami klausimai – vietos šiai branduolinei jėgainei parinkimas, Espo ir Orhuso konvencijų pažeidimai, geologiniai, seismologiniai ir hidrologiniai tyrimai, radiologinis poveikis mūsų šalies gyventojams ir geriamajam vandeniui bei Neries upei, incidentai AE statybų aikštelėje ir kt. – jau buvo aptarti per Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų susitikimus, vykusius praėjusį birželį Vilniuje ir rugsėjį Minske. Deja, šie susitikimai buvo praktiškai bevaisiai. Ekspertų pozicijos skyrėsi visais klausimais. Todėl, Lietuvos požiūriu, sprendžiant šias sudėtingas problemas turėtų aktyviai dalyvauti Europos Sąjunga.

Lietuvos keliami klausimai, kaip sakė komisaras Karmenas Vella, jam žinomi ir suprantami. Susitikęs su Baltarusijos gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos ministru Andrejumi Kovchuto praėjusį spalį, jis pabrėžė poveikio aplinkai vertinimo ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą plėtojant Astravo atominės elektrinės projektą.

Ministras Kęstutis Navickas padėkojo Europos Komisijai už pastangas padėti spręsti su Astravo AE susijusias problemas ir paprašė tolesnės paramos siekiant, kad Baltarusija kuo skubiau įvykdytų tarptautinius įsipareigojimus.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė