Paminėtas Lietuvos laisvės armijos 75-metis (nuotraukos) (1)

Generolo K. Veverskio žūties vietoje paminėtas LLA 75-metis | rengėjų nuotr.

Generolo K. Veverskio žūties vietoje paminėtas LLA 75-metis | rengėjų nuotr.

Gruodžio 17 d. Romainių kaime,  Kauno r., prie paminklo generolui Kaziui Veverskiui, buvo iškilmingai paminėtos Lietuvos laisvės armijos (LLA) įkūrimo 75-osios metinės.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respubliko seimo narys Lauras Stacevičius, Kauno r. savivaldybės meras Valerijus Makūnas, Lietuvos laisvės kovų štabo viršininkas Vytautas Balsys, Kauno sąjūdžio vadovai, šauliai, vietos bendruomenės atstovai, laisvės kovų dalyviai iš Klaipėdos krašto.

Kauno šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už žuvusius Lietuvos laisvės kovotojus, po to Kauno įgulos karininkų ramovėje vyko iškilmingas LLA 75-mečio paminėjimas, kurio metu buvo įteikti atminimo ženklai.

Lietuvos laisvės armija buvo slapta lietuvių tautinė, karinė ir politinė organizacija, siekusi atgauti Lietuvos nepriklausomybę ne tik politinėmis, diplomatinėmis priemonėmis, bet irginkluotomis pajėgomis.

LLA įkurta 1941 m. gruodžio mėnesį Vilniuje. Jos steigėjas – Kazys Veverskis, 28 metų Vilniaus universiteto teisės studentas, anksčiau mokęsis Lietuvos karo mokykloje.

Tarp kitų LLA steigėjų buvo du K. Veverskio broliai Pranas ir Aleksandras, gen. Motiejus Pečiulionis-Miškinis, kpt. Juozas Čeponis-Tauragis,  ltn. Adolfas Eidimtas-Papunis, kpt. Albinas Karalius-Varenis, aviac. kpt. J. Kasperavičius-Visvydas, kpt. Juozas Krikštaponis,  kpt. Afanasijus Kazanas, A. Kubilius ir kiti.

Organizacija pareiškė, kad Lietuvos likimą sieja ne su kitų didžiųjų valstybių likimu, bet su  didžiausiomis savo ir kitų lietuvių pastangomis. LLA programoje įvardinti pagrindiniai tikslai: Lietuvos laisvės iškovojimas bei naujos vieningesnės ir galingesnės tautinės Lietuvos valstybės atstatymas su sostine Vilniumi ir Klaipėdos kraštu.

LLA steigėjas ir vadas K. Veverskis paskutinėmis 1944 m. gruodžio 29 d. buvo nukautas prie senojo Raudondvario tilto, kai vežė Laisvės armijos archyvus iš Veliuonos į Kauną.

1945 m. sunaikinta daug štabų ir vadų – gruodžio mėn. likviduotas vyriausiosios vadovybės štabas, vadovaujamas gen. Motiejaus Pečiulionio.

Po karo LLA drauge su LAF ir VLIK aktyvistais, šauliais sudarė pagrindą partizaninei kovai Lietuvoje.

Generolo vardu pavadintas tiltas per Nevėžį ties Raudondvariu. 2014 m. K. Veverskio žūties vietoje Kauno rajono savivaldybės lėšomis buvo pastatytas kalavijo pavidalo paminklas su laisvės paukšte.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė